اینترنت VDSL نسل بهبود یافته اینترنت ADSL است و سرعت اینترنت بالاتری را نسبت به فناوری ADSL در اختیار کاربران قرار می دهد.

تعریف دقیق تر VDSL

VDSL مخفف عبارت Very-high-bitrate Digital Subscriber Line است و معنی آن « خط اشتراک دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالا » است. فرکانس سیگنال های ارسالی با فناوری VDSL از 25 کیلوهرتز تا 12 مگاهرتز می باشد.

مزایای VDSL نسبت به ADSL

در مقاله فرق اینترنت ADSL با VDSL درباره تمامی تفاوت های این اون بستر اینترنت و مزایا معایب هر کدام نسبت به دیگری صحبت کردیم اما در اینجا اشاره کوچکی به این موضوع می کنیم

سرعت آپلود و دانلود بالاتر

فناوری ADSL به گونه ای است که نهایت سرعت دانلود 24Mbps و نهایت سرعت آپلود 1Mbps را در اختیار کاربران قرار می دهد اما فناوری VDSL می تواند سرعت دانلودی تا 300Mbps و سرعت آپلودی تا 100Mbps را در اختیار کاربران قرار دهد.

نسل های VDSL و تفاوت های آن ها

در نسل اول سرویس اینترنت VDSL شما می توانید سرعت دانلودی تا 55Mbps و سرعت آپلودی تا 3Mbps دریافت کنید. در نسل بعدی VDSL که VDSL2 نام دارد سرعت دانلود تا 200Mbps و سرعت آپلود تا 100Mbps افزایش یافته است. اما هنوز داستان تمام نشده است! در نسل سوم VDSL که به VDSL2-Vplus نام گذاری شده است سرعت دانلود تا 300Mbps افزایش پیدا کرده است و این در حالی است که سرعت آپلود برابر با VDSL2 است و 100Mbps می باشد.

معایب VDSL نسبت به ADSL

بستر انتقالی (محدودیت سرویس دهی)

در فناوری VDSL از خطوط Ethernet یا همان کابل های شبکه برای انتقال این سرویس به مناطق مورد نظر استفاده می شود، این در حالی است که در فناوری ADSL از خطوط مسی تلفن برای این منظور استفاده می شود که سادگی استفاده را به همراه دارد و هر کاربری که یک خط تلفن بر روی کابل مسی داشته باشد به احتمال زیاد می تواند از سرویس اینترنت ADSL استفاده کند.

در نهایت برای استفاده از سرویس VDSL می بایستی کابل کشی شبکه برای منطقه شما توسط شرکت های ارائه دهنده اینترنت VDSL و یا مخابرات انجام شده باشد تا بتوانید از اینترنت VDSL استفاده کنید.

خرید مودم VDSL

در بالا گفتیم اگر کابل کشی شبکه برای منطقه شما انجام شده باشد می توانید از اینترنت VDSL استفاده کنید، حال مرحله بعدی برای دریافت اینترنت VDSL ، خرید مودم VDSL است. این مودم ها قیمتی برابر مودم های ADSL دارند و بسیاری از مودم های VDSL به طور پیش فرض فناوری ADSL را هم ساپورت می کنند.

همچنین می توانید در مقاله مودم ADSL و VDSL اطلاعات دقیق تری را درباره این مودم ها به دست بیاورید.

هزینه اینترنت VDSL

هزینه سرویس اینترنت VDSL به دلیل جدید بودن آن کمی از سرویس اینترنت ADSL بیشتر است ولی تفاوت به قدری نیست که شما را در انتخاب سرویس VDSL گمراه کند.

هزینه اینترنت VDSL

هزینه سرویس اینترنت VDSL به دلیل جدید بودن آن کمی از سرویس اینترنت ADSL بیشتر است ولی تفاوت به قدری نیست که شما را در انتخاب سرویس VDSL گمراه کند.

معایب هر دو سرویس VDSL و ADSL

وابستگی کیفیت به فاصله از مرکز مخابرات

در هر دو سرویس اینترنت ADSL و VDSL فاصله شما از مرکز مخابرات اهمیت دارد و هر چقدر فاصله شما از مرکز مخابرات بیشتر باشد سرعت دانلود و آپلود کمتری را نسبت به زمانی که فاصله شما از مرکز مخابرات کمتر است دریافت می کنید.

ADSL بخریم یا VDSL ؟

اگر منطقه شما اینترنت VDSL را ساپورت می کند بدون شک باید اینترنت VDSL را انتخاب کنید، چرا که مزایای آن که در بالا عنوان شد بیشتر از معایب آن است و ارتباط بهترین را برای شما به ارمغان می آورد. شما می توانید با مطالعه بهترین اینترنت خانگی درباره این موضوع اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

از طرفی دیگر مهم ترین مزیت اینترنت VDSL سرعت آپلود آن هست. در آی تی پشتیبان برای اینکه خدمات پشتیبانی شبکه بتوان به طور سریع تر و بهتری انجام شود نیاز است تا مجموعه مورد نظر از از اینترنت با سرعت آپلود مناسب حداقل 4-5 مگابیتی استفاده کند و خدماتی که از طریق ریموت انجام می شود به سرعت و راحتی پیش برود.