اینترنت VDSL نسل بهبود یافته اینترنت ADSL است و سرعت اینترنت بالاتری را نسبت به فناوری ADSL در اختیار کاربران قرار می دهد. ارائه اینترنت VDSL به متقاضیان سخت تر از ADSL است و پیش نیاز هایی دارد که در ادامه به آن میپردازیم.

سرعت اینترنت VDSL

VDSL سرعت دانلودی تا ۷۰ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلودی تا ۱۰ مگابیت بر ثانیه را به شما ارائه می دهد. این در حالی است که در تکنولوژی ADSL سرعت دانلودی حداکثری تا ۱۶ مگابیت و سرعت آپلود حداکثر تا ۱ مگابیت می تواند برسد.

تعریف فنی VDSL

VDSL مخفف عبارت Very-high-bitrate Digital Subscriber Line است و معنی آن « خط اشتراک دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالا » است. فرکانس سیگنال های ارسالی با فناوری VDSL از ۲۵ کیلوهرتز تا ۱۲ مگاهرتز می باشد.

سرعت آپلود و دانلود بالاتر

فناوری ADSL به گونه ای است که نهایت سرعت دانلود ۲۴Mbps و نهایت سرعت آپلود ۱Mbps را در اختیار کاربران قرار می دهد اما فناوری VDSL می تواند سرعت دانلودی تا ۳۰۰Mbps و سرعت آپلودی تا ۱۰۰Mbps را در اختیار کاربران قرار دهد.

نسل های VDSL و تفاوت های آن ها

در نسل اول سرویس اینترنت VDSL شما می توانید سرعت دانلودی تا ۵۵Mbps و سرعت آپلودی تا ۳Mbps دریافت کنید. در نسل بعدی VDSL که VDSL2 نام دارد سرعت دانلود تا ۲۰۰Mbps و سرعت آپلود تا ۱۰۰Mbps افزایش یافته است. اما هنوز داستان تمام نشده است! در نسل سوم VDSL که به VDSL2-Vplus نام گذاری شده است سرعت دانلود تا ۳۰۰Mbps افزایش پیدا کرده است و این در حالی است که سرعت آپلود برابر با VDSL2 است و ۱۰۰Mbps می باشد.

معایب VDSL نسبت به ADSL

بستر انتقالی (محدودیت سرویس دهی)

در فناوری VDSL از خطوط Ethernet یا همان کابل های شبکه برای انتقال این سرویس به مناطق مورد نظر استفاده می شود، این در حالی است که در فناوری ADSL از خطوط مسی تلفن برای این منظور استفاده می شود که سادگی استفاده را به همراه دارد و هر کاربری که یک خط تلفن بر روی کابل مسی داشته باشد به احتمال زیاد می تواند از سرویس اینترنت ADSL استفاده کند.

در نهایت برای استفاده از سرویس VDSL می بایستی کابل کشی شبکه برای منطقه شما توسط شرکت های ارائه دهنده اینترنت VDSL و یا مخابرات انجام شده باشد تا بتوانید از اینترنت VDSL استفاده کنید.

خرید مودم VDSL

در بالا گفتیم اگر کابل کشی شبکه برای منطقه شما انجام شده باشد می توانید از اینترنت VDSL استفاده کنید، حال مرحله بعدی برای دریافت اینترنت VDSL ، خرید مودم VDSL است. این مودم ها قیمتی برابر مودم های ADSL دارند و بسیاری از مودم های VDSL به طور پیش فرض فناوری ADSL را هم ساپورت می کنند.

همچنین می توانید در مقاله مودم ADSL و VDSL اطلاعات دقیق تری را درباره این مودم ها به دست بیاورید.

هزینه اینترنت VDSL

هزینه سرویس اینترنت VDSL به دلیل جدید بودن آن کمی از سرویس اینترنت ADSL بیشتر است ولی تفاوت به قدری نیست که شما را در انتخاب سرویس VDSL گمراه کند.

هزینه اینترنت VDSL

هزینه سرویس اینترنت VDSL به دلیل جدید بودن آن کمی از سرویس اینترنت ADSL بیشتر است ولی تفاوت به قدری نیست که شما را در انتخاب سرویس VDSL گمراه کند.

معایب هر دو سرویس VDSL و ADSL

وابستگی کیفیت به فاصله از مرکز مخابرات

در هر دو سرویس اینترنت ADSL و VDSL فاصله شما از مرکز مخابرات اهمیت دارد و هر چقدر فاصله شما از مرکز مخابرات بیشتر باشد سرعت دانلود و آپلود کمتری را نسبت به زمانی که فاصله شما از مرکز مخابرات کمتر است دریافت می کنید.

ADSL بخریم یا VDSL ؟

اگر منطقه شما اینترنت VDSL را ساپورت می کند بدون شک باید اینترنت VDSL را انتخاب کنید، چرا که مزایای آن که در بالا عنوان شد بیشتر از معایب آن است و ارتباط بهترین را برای شما به ارمغان می آورد. شما می توانید با مطالعه بهترین اینترنت خانگی درباره این موضوع اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

از طرفی دیگر مهم ترین مزیت اینترنت VDSL سرعت آپلود آن هست. در آی تی پشتیبان برای اینکه خدمات پشتیبانی شبکه بتوان به طور سریع تر و بهتری انجام شود نیاز است تا مجموعه مورد نظر از از اینترنت با سرعت آپلود مناسب حداقل ۴-۵ مگابیتی استفاده کند و خدماتی که از طریق ریموت انجام می شود به سرعت و راحتی پیش برود.