میکروتیک به زبان ساده دستگاهی که است که همه کاری برای شما می کند. میکروتیک در ابتدا با اسم Routerboard شناخته می شد و به عنوان روتر کار می کرد اما قابلیت های خیلی بیشتر از یک روتر را ارائه میداد.

میکروتیک نام یک شرکت است که سخت افزار های مختلفی را تولید می کند و بر روی آن ها سیستم مخصوص خودش Router OS را نصب می کند که تقریبا تمامی امکاناتی که گفته شد را ارائه میدهد. اما بگذارید به طور دقیق بگوییم که از دیوایس های میکروتیک چه استفاده هایی می توان کرد.

شرکت های ارائه دهنده خدمات پشتیبانی شبکه نیز می توانند بسیاری از درخواست های شما در زمینه شبکه را به واسطه امکاناتی که بر روی تجهیزات میکروتیک وجود دارد به شما ارائه دهند.

میکروتیک به عنوان روتر

روتر ها وظیفه مسیر یابی شبکه شما با شبکه های دیگر مورد نظر شما را انجام می دهد که ساده ترین شبکه دیگر همان شبکه اینترنت است. شما توسط روتر به شبکه اینترنت متصل می شوید. مودم ADSL ای که شما در خانه های خود استفاده می کنید شامل روتر هم هست و بر روی جعبه برخی از این مودم ها می توانید عبارت Modem/Router را مشاهده کنید.

میکروتیک روتر را با تنظیمات سفارشی زیاد به شما ارائه می دهد تا بتوانید تنظیمات آن را متناسب با ویژگی های شبکه خود و امکانات و شرایطی که مد نظر شما هست تغییر دهید و از آن به بهترین حالت استفاده کنید.

میکروتیک به عنوان اکسس پوینت

شما به واسطه اکسس پوینت ها می تواند به صورت بیسیم و توسط تکنولوژی وای فای به شبکه مورد نظر وصل شوید. حال میکروتیک در برخی از مدل های رایج خود قابلیت اکسس پوینت را کنار تمامی ویژگی های دیگر خود قرار داده است تا شما بتوانید هم به صورت بیسیم توسط وای فای به روتر وصل شوید و هم از ویژگی های اکسس پوینت آن برای اتصال به شبکه استفاده کنید.

میکروتیک به عنوان سوئیچ

اگر به دستگاه های سخت افزاری میکروتیک نگاه کرده باشید حتما تعداد پورت های اترنت روی آن را مشاهده کرده اید که بیشتر از یک عدد است. یکی از استفاده هایی که می توان از تعداد زیاد پورت های اترنت میکروتیک داشت سوئیچ شبکه است. البته که در شبکه های اداری و سازمانی از سوئیچ مستقل برای ارتباط تجهیزات شبکه استفاده می شود اما در شبکه بسیار کوچک تر نیاز می توان به جای خرید یک سوئیچ مجزا، از سوئیچ بر روی میکروتیک استفاده کرد.

میکروتیک به عنوان DHCP Server

از قابلیت های دیگر میکروتیک می توان به DHCP Server اشاره کرد که تنها در دیوایس های میکروتیک وجود ندارد و شما می توانید آن را در دیوایس های دیگه نظیر مودم و سرور های ماکروسافتی و غیر ماکروسافتی مشاهده کنید. اما نکته ای که برای استفاده از سرویس DHCP Server باید به آن توجه کنید سرعت شروع به کار شدن آن پس از روشن شدن دستگاه در کنار امکانات کافی است که میکروتیک را به یک انتخاب خوب برای این موضوع تبدیل می کند.

میکروتیک به عنوان VPN Server

از کاربردی ترین ویژگی های میکروتیک می توان به VPN Server اشاره کرد که از پروتکل های زیادی نظیر PPTP ، L2TP ، SSTP ، Open VPN پشتیبانی می کند و دست شما را برای راه اندازی این سرویس بر روی پروتکل های مختلف باز می گذارد.

شما با استفاده از سرویس VPN Server می توانید به راحتی امکان دور کاری را فراهم کنید تا کاربران بدون نگرانی از بعد جغرافیایی بتواند به صورت امن از منابع سخت افزاری و نرم افزاری موجود در مجموعه استفاده کنند.

میکروتیک به عنوان Firewall

وجود فایروال در تمامی شبکه های کامپیوتری امری اجتناب ناپذیر است و تاثیر بسیار زیادی در حفظ امنیت یک شبکه دارد. از طرفی دیگر فایروال های سخت افزاری قیمت های بالایی دارند و بسیاری از شرکت ها شرایط خرید فایروال های سخت افزاری را ندارند. در این شرایط فایروال میکروتیک میتواند تبدیل به بهترین گزینه شود و تمام نیاز شما به فایروال را برطرف کند.

رادیو میکروتیک

رادیو در زمانی که شما نیاز به اینترنت Point To Point دارید و یا میخواهید ارتباط مجموعه خود با شعبه دیگر را برقرار کنید بسیار کاربردی است. در این زمان یکی از برند هایی که برای رادیو می توانید استفاده کنید میکروتیک است و که سیستم عامل کامل خود را دارد و امکانات زیادی در کنار رادیو بودن در اختیار شما قرار می دهد.