امروزه با توجه فراگیر شدن ارتباطات و انجام بسیاری از کارها به واسطه اینترنت ، نیاز هست که شما به راحتی در هر جایی به اینترنت متصل باشید که این ارتباطات به شیوه های مختلفی انجام می شود. یکی از روش های اتصال به اینترنت استفاده از وای فای است ، به این صورت که شما وای فای گوشی یا لپ تاپ خود را روشن می کنید و به یک اکسس پوینت وصل می شوید و به واسطه ی آن به شبکه ی داخلی آن مکان متصل شده اید که می توانید از سرویس های روی آن شبکه نظیر اینترنت استفاده کنید.

اکسس پوینت چیست؟

اکسس پوینت ها دیوایس های سخت افزاری هستند که به واسطه ی آن ها و به صورت بیسیم می توانید به شبکه ی داخلی یک مجموعه وصل شوید و از سرویس های موجود در شبکه نظیر اینترنت استفاده کنید.

انواع اکسس پوینت

اکسس پوینت ها در انواع مختلفی ساخته می شوند که از جمله می توان به Indoor و Outdoor اشاره کرد.

اکسس پوینت داخلی (Indoor)

این اکسس پوینت ها باید در فضاهای داخلی نصب شوند تا عوامل بیرونی نظیر آفتاب و باران باعث کاهش و یا خرابی عملکرد آن ها نشود. اکسس پوینت های داخلی خیلی رایج هستند و در فضای داخلی شرکت ها و حتی خانه ها مورد استفاده قرار میگیرد.

اکسس پوینت خارجی (outdoor)

این اکسس پوینت ها به گونی ای طراحی شده اند که می تواند در محیط های خارجی نصب شوند. آب، آفتاب و سرما و گرما هوای محیط بیرونی تاثیری بر عملکرد آن ها ندارد ، این اکسس پوینت ها به دلیل ساختار مقاومی که دارند، قیمت بالاتری را باید برای خرید آن ها نسبت به اکسس پوینت های داخلی پرداخت کنید.

اکسس پوینت مودم

ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که در خانه از طریق وای فای به مودم وصل می شوید و از اکسس پوینت استفاده نمی کنید. در حقیقت شما مودمی دارید که اکسس پوینت را هم در دل خود جای داده است و به واسطه ی اکسس پوینت داخلی مودم به خود مودم به صورت بیسیم وصل می شوید. اگر توجه کرده باشید برای اتصال به برخی از مودم های ارزان قیمت باید حتما از کابل شبکه استفاده شود، چرا که این مودم ها در خود اکسس پوینت ندارند. مودم هایی که اکسس پوینت دارند قیمت بالاتری را نسبت به آن هایی که فاقد اکسس پوینت هستند دارا می باشند

انوع تکنولژی وایرلس در اکسس پوینت

اکسس پوینت ها به طور رایج دو نوع تکنولوژی وایرلس را در خود جای داده اند ، این دو نوع تکنولوژی N و AC هستند

در استاندارد نوع N دیوایس های متصل به وایرلس با سرعت ۳۰۰Mbps در فرکانس ۲.۴Ghz قادر به انتقال ارسال و دریافت اطلاعات هستند

در استاندارد نوع AC دوایس ها می تواند با نهایت سرعت ۱۳۰۰Mbps و در فرکانس ۵Ghz به اکسس پوینت وصل شوند و اطلاعات را بین خود و اکسس پوینت ارسال و دریافت کنند

VPN در اکسس پوینت

برخی از اکسس پوینت ها قابلیت VPN Server و VPN Client را ارائه می دهند که در ادامه درباره ی هر یک توضیح داده می شود

VPN Client در اکسس پوینت

با استفاده از این قابلیت می توان دو عدد اکسس پوینت که در نقاط مختلف جغرافیایی هستند و به همین صورت در دو شبکه مختلف قرار دارند را به کمک قابلیت VPN Client در یک شبکه قرار داد.

VPN Server در اکسس پوینت

VPN Server هم در کنار VPN Client باید وجود داشته باشد تا دو اکسس پوینت بتوانند توسط آن در یک شبکه قرار بگیرند.

حالت های اکسس پوینت (Mode های اکسس پوینت)

مد Wireless Client اکسس پوینت

در این حالت دستگاه اکسس پوینت به یک کلاینت وایرلس تبدیل می شود. به عبارتی نقش یک کارت شبکه وایرلس را بازی می کند و می تواند اکسس پوینت دیگر وصل می شود و از آن سرویس بگیرد. به عنوان مثل شما تلفن آی پی ثابتی را در اختیار دارید که وای فای ندارد و در نتیجه نمی تواند به صورت وایرلس شبکه شما متصل شود. برای این کار می توان حالت اکسس پوینت را بر روی Wireles Client تنظیم کرد و تلفن را به صورت بیسیم به شبکه داخلی متصل کرد. برخی از اکسس پوینت ها در این مد فقط به اکسس پوینت سری خود می توانند وصل شوند و از آن ها سرویس بگیرند !

مد Bridging اکسس پوینت

در این حالت دو یا چند اکسس پوینت می توانند دو یا چند شبکه Lan را به یکدیگر متصل کنند و آن ها را در یک شبکه Lan قرار دهند، به عبارتی Mac Address ها را در از یک شبکه به شبکه دیگر انتقال می دهند. در این حالت اکسس پوینت توسط کابل به یک شبکه وصل می شود و توسط وای فای به یک شبکه ی دیگر و در نهایت نقش پل را بین دو شبکه Lan ایجاد می کند. در برخی از اکسس پوینت ها قابلیت Bridge فقط مختص همان برند است و شما نمی توانید دو اکسس پوینت با برند های متفاوت را با مد Bridge یا مد پل به یکدیگر متصل کنید.

مد Point To Point Bridging اکسس پوینت

این مد همان مد قبلی است ، با این محدودیت که تنها دو اکسس پوینت می توانند به صورت Bridge عمل کنند و تنها دو شبکه Lan را به یکدیگر متصل کنند. به عبارتی تنها از یک اتصال نقطه به نقطه پشتیبانی می کنند.

مد Repeater اکسس پوینت

اکسس پوینت در این حالت می تواند امواج وایرلس را دریافت کند و آن را تقویت کند ، این حالت در حقیقت تنها تقویت و انتشار امواج وای فای یک اکسس پوینت دیگر را انجام میدهد. این قابلیت کاربرد چندانی ندارد و بسیاری از اکسس پوینت ها نمی توانند به درستی در مد Repeater فعالیت کنند ، به نوعی که شما اگر امواج ضعیف وای فای را دریافت کنید بهتر از این است که به واسطه اکسس پوینتی که در مد پل (Bridge) قرار امواج را دریافت کنید.

WDS اکسس پوینت

WDS مخفف کلمه Wireless Distribution System است که معنی لقوی آن را میتوان (سیستم توزیع بیسیم) گفت. همانطور که از نام آن مشخص است برای افزایش برد شبکه وایرلس به واسطه ارتباط وایرلس و بدون نیاز به کابل مورد استفاده قرار می گیرد و به نوعی می توان آن را گسترش دهنده ی شبکه ی وایرلس نام برد.

خلاصه ای درباره اکسس پوینت

ارتباطات در مجموعه ها همیشه الویت بندی دارند و الویت اول همیشه ارتباط کابلی است ، زیرا کابل حداکثر پایداری را در ارتباطات ارائه می دهد. در پروژه های راه اندازی و پشتیبانی شبکه آی تی پشتیبان تیم ما همیشه سعی می کند تمامی دستگاه ها را به واسطه کابل به شبکه متصل کند مگر در مواقعی که امکان کابل کشی وجود ندارد و یا دستگاه که میخواهد به شبکه وصل شود فاقد کارت شبکه کابلی است. در این مواقع به ناچار از اکسس پوینت و مد اکسس پوینت استفاده می شود. این موارد گفته شد که بگوییم در واقعیت از مد های دیگر اسکزپوینت که در بالا گفته شد. خیلی به ندرت و در شرایط خاصی استفاده می شود.