اینترنت رادیویی به اینترنتی گفته می شود که بستر آن امواج رادیویی است. این نوع اینترنت به واسطه دو عدد آنتن که در سمت شرکت سرویس دهنده و شما که سرویس گیرنده هستید به گونه ای نصب می شود که در دید مستقیم با یکدیگر باشند. آنتن های دو طرف به رادیو متصل شده و سیگنال دریافتی توسط آنتن ها به سیگنال دیجیتالی تبدیل می کند و سپس از طریق کابل شبکه به شبکه داخلی متصل می شوند.

قیمت اینترنت رادیویی

اینترنت های رادیویی جز اینترنت های پر هزینه هستند و شما در ازای سرویس اینترنت و خرید تجهیزات مورد نیاز می بایستی هزینه ی نسبتا زیادی را نسبت به اینترنت بستر های دیگر مثل اینترنت فیبر نوری مخابرات پرداخت کنید. در نتیجه بهتر است در صورتی نمی توانید از سرویس های ارزان تر استفاده کنید به سراغ استفاده از سرویس اینترنت رادیویی بروید.

انواع اینترنت رادیویی

اکثرا شرکت های ارائه دهنده اینترنت آن را به صورت اشتراکی به شما ارائه می دهند که این موضوع از یک طرف کاهش هزینه و از طرف دیگر کاهش سرعت را در برخی مواقع برای شما به همراه دارد. مفهوم اصلی اینترنت رادیویی این است که به صورت مستقیم و بدون تقسیم شدن به دست شما برسد. اما برخی از ارائه دهندگان اینترنت نظیر آسیاتک بستری را فراهم کرده اند که اینترنت رادیویی هم برای کاهش هزینه تمام شده به صورت اشتراکی به دست شما برسد تا در صورتی که مجبور به استفاده از این نوع اینترنت رادیویی هستید با هزینه کمتری بتوانید از آن استفاده کنید.

سرعت اینترنت رادیویی

سرعت اینترنت رادیویی مانند خیلی از بستر های اینترنت دیگر به لوکیشن وابستگی زیادی دارد. به عبارتی دیگر مهم ترین موضوع در سرعت واقعی دریافتی شما از اینترنت رادیویی به فاصله شما از آنتن شرکت خدمات دهنده و نویز محیطی وابسته است. بر روی کاغذ سرعت اینترنت رادیویی بسیار بالاست اما باید به نکات گفته شده توجه کرد که همین موضوع باز بر روی رادیو و آنتن مورد نیاز شما تاثیر مستقیم دارد.

اما به طور عمومی شرکت های اینترنت رادیویی تا سرعت های ۱۰۰ مگابیت را می توانند به شرکت ها ارائه دهند که این سرعت برای بسیاری از کسب و کار ها کافی به نظر می رسد. برای اینکه بهترین سرعت مورد نظر را از اینترنت های رادیویی دریافت کنید بهتر است که با تمامی شرکت های ارائه دهنده این نوع اینترنت تماس بگیرید و از آن ها بخواهید تا لوکیشن شما را امکان سنجی کنند و حداکثر پهنای باندی که می توانند به شما ارائه دهند را اعلام کنند.

آی پی استاتیک اینترنت رادیویی

بسیاری از شرکت های ارائه دهنده اینترنت رادیویی آی پی استاتیک (Public IP) نیز در اختیار سرویس گیرندگان خود قرار می دهند. این در حالی است که اکثر سرویس های دهنده های اینترنت می توانند به شما ای پی استاتیک بدهند و تنها برخی از سرویس دهندگان اینترنت های سیم کارتی و TD-LTE هستند که نمی توانند ای پی ثابت به شما اختصاص دهند.

جایگزین اینترنت رادیویی

بهترین جایگزین اینترنت رادیویی که در اکثر مواقع کیفیت اینترنت بهتری را به شما ارائه می دهد، اینترنت فیبر نوری مخابرات است. این نوع اینترنت غالبا پایدار است تا سرعت ۳۰۰ مگابیت به شما پهنای باند می دهد. برای اطلاعات از تعرفه ها و سرعت های این نوع از اینترنت می توانید به لینک تعرفه اینترنت فیبر نوری مخابرات مراجعه کنید.

ارائه دهندگان اینترنت فیبر نوری

پیش نیاز های اینترنت رادیویی

۱- شرکت ارائه دهنده

مهم ترین موضوع برای دریافت خدمات اینترنت رادیویی ارائه خدمات توسط شرکت های اینترنتی به منطقه شما است. همانطور گفته شد برای دریافت خدمات اینترنت رادیویی باید ساختمان شما با آنتن مورد نظر شرکت ارائه دهنده اینترنت در دید مستقیم باشد و نباید بین این دو نقطه، ساختمانی دیگر وجود داشته باشد.

هر شرکتی که اینترنت رادیویی ارائه می دهد تعدادی دکل در سطح شهر دارد و این دکل ها برای هر سرویس دهنده اینترنتی (ISP) متفاوت است. بنابراین شما برای دریافت اینترنت رادیویی باید با شرکت های زیادی تماس بگیرید تا شاید دکل چند تا از ان ها به ساختمان شما دید مستقیم داشته باشد و بتواند به شما سرویس اینترنت بدهد. همچنین هر چقدر فاصله ساختمان شما با دکل شرکت سرویس دهنده اینترنت کمتر باشد کیفیت سیگنال شما بهتر است و هزینه ی کمتری برای خرید آنتن پرداخت می کنید.

۲- رادیو و آنتن

مهم ترین سخت افزار مورد نیاز برای استفاده از اینترنت رادیویی، آنتن و رادیو در دو نقطه مورد نظر است، به واسطه این دو سخت افزار ارتباط دو نقطه مورد نظر از طریق امواج رادیویی برقرار می شود و دو نقطه به یکدیگر متصل می شوند.

اینترنت رادیویی ( پوینت تو پوینت

۳- کابل شبکه

رادیو و آنتن اکثرا در بلند ترین قسمت یک ساختمان نصب می شود تا بهترین دید مستقیم را نسبت به آنتن مقابل داشته باشد. اطلاعات از آنتن باید به واحد شما منتقل شود که این موضوع از طریق کابل شبکه انجام می شود. لازم به ذکر است که حداکثر طول کابل شبکه وابسته به کیفیت آن می تواند تا ۱۰۰ متر باشد و اگر بیشتر از این باشد باید در بین راه از سوئیچ شبکه که کار تقویت سیگنال را انجام می دهد، استفاده شود.

کابل شبکه

۴- اکسس پوینت

اگر بخواهید از اینترنت رادیویی دریافتی خود به صورت بیسیم نیز استفاده کنید، می بایست کابل شبکه ای که سینگال اینترنت را از آنتن به واحد ساختمان شما می آورد را به اکسس پوینت متصل کنید تا این سیگنال به واسطه امواج وای فای به دستگاه هایی که میخواهد به صورت بیسیم از اینترنت استفاده کنند، برسد.

لازم به ذکر است که اکسس پوینت باید برای استفاده در این حالت تنظیم شود. شما برای اینکار می توانید از کارشناس خدمات پشتیبانی شبکه شرکت درخواست کنید تا تنظیم اکسس پوینت را برای شبکه شرکت شما با توجه به تنظیماتی که در آن شبکه وجود دارد، انجام دهد.

همچنین اگر کاشناس پشتیبانی شبکه ندارید می توانید با شرکت های خدمات شبکه تماس گرفته تا به صورت موردی این موارد را برای شما انجام دهند.

اکسس پوینت سیسکو

۵- سوئیچ شبکه

اگر ترجیح شما اتصال کابلی سخت افزار های داخل شبکه به اینترنت است ،لازم است تا از سوئیچ شبکه برای اینکار استفاده کنید. اکثر سوئیچ ها برای کارکرد نیاز به تنظیم خاصی ندارند و تنها کافی است کابل شبکه اینترنت و کابل شبکه دستگاه هایی که می خواهید به اینترنت متصل شوند را به آن متصل کنید.

سوئیچ شبکه POE