کندی ویندوز و کامپیوتر یک موضوع طبیعی است اما سرعت این اتفاق می تواند نسبت به سخت افزار و نرم افزار متفاوت باشد. پس در ابتدا باید بگوییم که کندی ویندوز و کامپیوتر به صورت کلی به 2 دلیل عمده سخت افزاری و نرم افزاری دارد.

کندی کامپیوتر و ویندوز اگر از نوع سخت افزاری باشد بیشتر به اصحلاک سخت افزار هایی نظیر هارد دیسک و همچنین افزایش نیاز به سخت افزار های بیشتر بر اساس آپدیت های نرم افزاری مربوط می شوئد. اگر این جمله پیچیده است بگذارید آن را ساده تر بیان کنیم:

دلایل کندی سخت افزاری

کندی های سخت افزاری کامپیوتر و ویندوز دلایل مختلفی دارد و ما به ترتیب الویت و رایج بودن موضوع آن ها را باز کرده و درباره هر کدام توضیح می دهیم:

چگونگی تشخیص کندی سخت افزاری

کندی سخت افزاری کامپیوتر ها را می توان تا حد زیادی از طریق مراجعه به Task Manager و مانیتور کردن وضعیت کارکرد سخت افزار های کامپیوتر تشخیص داد.

اصحلاک هارد دیسک

از مهم ترین دلایل کندی کامپیوتر ها بعد از گذر چند وقت از خرید آن می توان به استهلاک هارد دیسک در کامپیوتر ها اشاره کرد. اگر بخواهیم به طور ساده و کوتاه بگوییم هارد دیسک کامپیوتر ها جز قطعات متحرک هستند و مانند هر قطعه متحرک دیگری با گذر زمان مستهلک می شوند. مثال مشابه دیسک های DVD می باشند که بعد از مدتی کثیف شده و خط و خش پیدا می کنند. از طرفی دستگاه خواننده DVD نیز مستهلک می شود و نمی تواند دیسک های DVD جدید را نیز به درستی بخوانند که خود دلایل مختلفی همچون خراب شدن لیزر و یا قطعات متحرک دیگر دارد.

هارد دیسک ها نیز به همین ترتیب کار می کنند و سطح روی هارد دیسک همانند دیسک های DVD است که با بالاترین مراقبت ها نیز پس از مدتی خط و خش پیدا می کنند. از طرفی دیگر نیز سرعت چرخش هارد دیسک که حداقل 5400 دور در دقیقه است کاهش پیدا می کند و همچنین قسمتی از هارد دیسک که وظیفه خواندن و نوشتن اطلاعات را از روی دیسک دارد نیز متحرک است و آن هم به مرور زمان مستهلک می شود.

تعویض یا ارتقا هارد دیسک

در نتیجه شاید نیاز به تعویض هارد دیسک کامپیوتر خود برای افزایش سرعت داشته باشید. البته باید به این موضوع اشاره کرد که امروزه دیگر کمتر از هارد دیسک ها بر روی کامپیوتر ها استفاده می شود و در کامپیوتر های شخصی هارد دیسک را با اس اس دی ها ارتقا می دهد که فاقد قطعات متحرک است و به صورت عادی نیز سرعت به مراتب بالاتری را نسبت به هارد دیسک ارائه می دهد.

البته باید به این موضوع اشاره کنیم که اس اس دی ها نیز به مرور زمان کند و یا خراب می شوند که این موضوع خود یک امر طبیعی است و مانند خراب شدن قطعات الکترونیکی دیگر به مرور زمان نمی توان از وقوع آن جلوگیری کرد.

کندی ویندوز امری طبیعی است و با گذر زمان این اتفاق می افتد ، دلایل متفاوت نرم افزاری و سخت افزاری برای آن وجود دارد اما میتوان با روش هایی آن را به حداقل رساند ، در ادامه راه کارهایی را برای افزایش سرعت ویندوز ارائه می دهیم.

تمامی ابزار های افزایش سرعت ویندوز که در این مقاله معرفی می شوند متعلق به ویندوز 10 می باشند و تمامی یا اکثر آنها در ویندوز های نسخه های قدیمی تر نظیر 8 و 7 هم قابل استفاده هستند.

Disk Cleanup (نکته طلایی در افرایش سرعت ویندوز)

این ابزار برخی از فایل های غیر ضروری سیستم را پاک می کند و علاوه بر افزایش سرعت ویندوز ، فضای آزاد بیشتری را در اختیار کاربر قرار می دهد

ساده ترین راه اجرای آن اجرای دستور cleanmgr در منوی Run است.

باز کردن Disk Cleanup از منوی run

و یا آن را در منوی استارت جستجو کنید.

افزایش سرعت ویندوز

پس از چند ثانیه (یا حتی چند دقیقه که بستگی به سرعت سیستم و فایل های اضافی دارد) پنجره ای مشابه زیر باز می شود ، در این جا می توان تمامی موارد را انتخاب کرد و سپس OK را زده تا حذف شوند . در اینجا با این کار فضایی معادل 1.57 گیگابایت را آزاد می شود و سرعت ویندوز افزایش قابل توجهی پیدا می کند.

منوی اولیه disk cleanup برای افزایش سرعت ویندوز

می توان با انتخاب Clean up system files فایل های بیشتری را نیز حذف کرد و فضای بیشتری را آزاد کرد که در اینجا  به جای 1.57 گیگابایت فضایی معادل 9.6 گیگابایت آزاد می شود.

افزایش سرعت ویندوز

Disk Defragment (نکته طلایی در افرایش سرعت ویندوز)

این ابزار می تواند تمامی فایل هایی که قطعه قطعه هستند را در کنار یکدیگر قرار دهد تا سرعت اجرای آنها را افزایش دهد و در نهایت باعث افزایش سرعت ویندوز می شود

برای اجرای آن می توان اسم آن را جستجو کرد و یا با دستور dfrgui در منوی Run آن را اجرا کرد.

پس از اجرای آن میتوان هر کدام از درایو ها را انتخاب کرده و روی گزینه Optimize کلیک کرده و منتظر شوید تا عملیات تکمیل شود.

منوی اولیه Disk Defragment برای افزایش سرعت ویندوز

پاک کردن فایل های Temp

با این کار می توان برخی از فایل های غیر ضروری دیگر را به صورت دستی حذف کرد

با اجرای دستور %temp% در منوی Run پنجره ی مربوطه باز می شود و می توان تمامی فایل ها را پاک کرد.

افزایش سرعت ویندوز

احتمالا برای حذف تعداد کمی از فایل ها پیغامی دریافت می کنید که قابل حذف نیستند که این موضوع مشکلی در روند کار ایجاد نمی کند و دلیل آن هم باز بودن نرم افزار هایی است که در حال استفاده از این گونه فایل ها می باشند. تیک Do this for all current items را زده و سپس Skip را میزنیم.

خطای پاک نشدن فایل temp در حال استفاده

خالی کردن لیست Startup (نکته طلایی در افرایش سرعت ویندوز)

بسیاری از نرم افزار ها پس از نصب، ابزار های جانبی ای را بر روی سیستم نصب می کنند که اکثر آن ها غیر کاربردی هستند و همیشه در حال مصرف بخشی از منابع سیستم هستند و باعث کندی ویندوز می شوند. برای غیر فعال سازی آنها از مسیری که در ادامه گفته می شود اقدام کنید . سعی کنید تنها نرم افزار هایی را که می شناسید از این قسمت غیر فعال کنید و از غیر فعال سازی نرم افزار هایی مانند آنتی ویروس خودداری کنید

برای این کار در ویندوز 10 Task Manager را باز کرده و به تب startup رفته سپس موارد مورد نظر را انتخاب و آن ها را Disable می کنیم ( برای باز کردن Task Manager می توان از کلید های ترکیبی ctrl+shift+esc استفاده کرد و یا بر روی منوی Taskbar راست کلیک کرده و Task Manager را انتخاب کرد)

افزایش سرعت ویندوز

حذف نرم افزار های غیر ضروری (نکته طلایی در افرایش سرعت ویندوز)

خیلی از افراد بعد از خرید کامپیوتر و نصب ویندوز بر روی آن ، تمامی نرم افزار هایی که فکر می کنند ممکن است روزی روزگاری از آن استفاده کنند را بر روی آن نصب می کنند در صورتی که شاید سالی یک بار هم از آن نرم افزارها استفاده نکنند ، که این موضوع هم سرعت ویندوز را پایین می آورد و هم از فضای ذخیره سازی آن می کاهد برای این کار دستور appwiz.cpl را در منوی run وارد کنید و یا با مراجعه به control panel و سپس Programs and Features می توان لیست نرم افزار های نصب شده بر روی ویندوز را مشاهده کرد و با انتخاب هر کدام و سپس انتخاب گزینه ی unistall نسبت به حدف آنها اقدام نمود.

افزایش سرعت ویندوز با Disk Defragment

Page File

ابزاری است کمکی برای استفاده از هارد در زمان کمبود فضای رم ، در بسیاری از سایت های مشابه غیر فعال سازی این ابزار را آموزش می دهند در صورتی که با این کار زمانی که ظرفیت رم پر شود بجای آنکه سرعت سیستم کاهش پیدا کند دیگر اجازه اجرای نرم افزار ها داده نمی شود، بنابراین غیرفعال سازی آن را توصیه نمی کنیم.

افزونه های کروم

با غیر فعال سازی افزونه های اضافی و یا حذف آنها می توان باعث افزایش سرعت ویندوز شد

برای این کار کروم را باز کرده و سپس از قسمت بالا سمت راست سه نقطه را انتخاب ، به قسمت More tools رفته و روی Extensions کلیک می کرده. در اینجا می توان با تغییر وضعیت دکمه آبی رنگ مربوط به هر افزونه ، آن را غیر فعال کرد و یا با زدن Remove آن را حذف کرد.

افزایش سرعت ویندوز

ویروس ، بدافزار ، تروجان و آنتی ویروس

استفاده از آنتی ویروس ممکن است بتواند بخشی از کندی ویندوز شما را رفع کند اما خود نیز می تواند باعث نوعی از کاهش سرعت شود که در مقاله آنتی ویروس دلایل آن و روش های رفع آن ارائه شده است. توصیه می کنیم آنتی ویروس پس از نصب ویندوز نصب شود.

سخن پایانی

در صورت نیاز میتوانید با آی تی پشتیبان تماس بگیرید تا کارشناسان پشتیبانی شبکه برای رفع مشکلات شبکه به شرکت شما بیایند و نسبت به رفع ایرادات شبکه و کامپیوتر اقدام کنند.