راه اندازی آنتی ویروس

مهم ترین دارایی یک مجموعه اطلاعات یک مجموعه است که در طی سالیان سال بدست آمده است و با یک بی احتیاطی می تواند به سادگی از بین برود. از طرفی دیگر پیدایش باج افزار ها باعث شده است که اهمیت استفاده از آنتی ویروس ها بیش از پیش آشکار شود.

شاید با خودتان بگویید که بکاپ تهیه می کنید و در زمان آلودگی به باج افزار ها یا بد افزار های دیگر بکاپ های مورد نیاز خود را بازگردانی می کنید! اما از کجا می دانید بکاپ های شما آلوده نشده است؟ اگر فکر می کنید باج افزار ها اثر خود را در همان لحظه نمایان می کنند سخت در اشتباهید!

این موارد تنها نکات کوچکی بود در رابطه با اهمیت امنیت در پشتیبانی شبکه های کامپیوتری بود، حتی شبکه هایی که اندازه آن بسیار کوچک است و مدت هاست که بدون ایراد در حال کار کردن هستند. فراموش نکنید شما یک بار تصادف می کنید! و یک بار یکی از عضو های بدن خود را از دست می دهید، پس چه بهتر که همیشه مراقب باشید تا دچار نقص عضو نشوید!

آنتی ویروس

چرا باید از آنتی ویروس استفاده کنم؟

جلوگیری از حذف ناخواسته اطلاعات مهم ترین دلیل استفاده از آنتی ویروس ها و نرم افزار های مختلف امنیتی است. عملا با آلودگی سیستم شما به واسطه برخی از بد افزار ها، اطلاعات شما غیر قابل استفاده می شود و این موضوع تقریبا تفاوتی با حذف شدن آن ها ندارد!

غیر قابل استفاده شدن اطلاعات شما می تواند با آلودگی کامپیوتر شما به واسطه باج افزار ها اتفاق بیفتد که عملا احتمال بازیابی اطلاعات در این شرایط نزدیک صفر است و با ریسک مالی زیادی همراه است. در برخی موارد دیگر اطلاعات شما به نوع مخفی سیستمی تغییر شکل پیدا می کند و کاربران عادی قادر به مشاهده کردن این فایل ها نیستند.


چرا ما به بد افزار آلوده نشده ایم؟

آلودگی سیستم شما به بد افزار های مختلف مانند تصادف های خودروی شماست که ممکن است اتفاقی خاصی نیفتد و با صرف مقداری پول همه چیز رو به راه شود اما آلودگی سیستم شما به بد افزار های خطرناک مانند تصادف کردن شما و نقص عضو شدن شماست که بسیار به ندرت اتفاق می افتد اما دیگر راه درمان و برگشتی وجود ندارد!

موجی بودن حمله بد افزار های کامپیوتری موضوع دیگری است که باعث می شود اهمیت آن جدی گرفته نشود. این موضوع در دنیای واقعی همانند ویروس هایی نظیر کرونا و انفولانزاهای فصلی است که در بازه زمان خود آلودگی ها و مرگ و میر هایی را ایجاد می کنند اما پس از عبور از موج مورد نظر، به فراموشی سپرده می شوند.

از طرفی دیگر در بسیاری از مواقع افراد متوجه آلودگی سیستم به بد افزار ها نمی شوند چرا که این موضوع در ابعاد کوچک تر و مختلف دیگری نمایان می شود که می توان به نمایش پیغام های خطای مختلف، درگیر کردن منابع سخت افزاری و در نهایت کندی روال انجام کار ها و سیستم اشاره کرد که در طولانی مدت تاثیر خود را نشان می دهند.

سیستم بدون آنتی ویروس

چرا برخی شرکت ها از آنتی ویروس استفاده نمی کنند؟

قیمت بالا

تقریبا مهم ترین دلیل استفاده نکردن از آنتی ویروس های اورجینال قیمت بالای آن هاست که سازنده کشور های دیگر هستند و به دلار محاسبه می شوند.

این قیمت برای بسیاری از کشور ها قیمت ناچیزی حساب می شود اما برای ایران که بسیاری از نرم افزار ها به صورت کرک شده و قفل شکسته شده استفاده می شود، قیمتی بالا قلمداد می شود.

طبیعتا استفاده از محصول امنیتی که امنیتش زیر سوال رفته و قفل آن شکسته شده است توصیه نمی شود.

تداخل با نرم افزار های ایرانی

حتما شرکت های تولید کننده و فروشنده نرم افزار های مالی و اداری به شما گفته اند که آنتی ویروس و فایروال سیستم خود را غیر فعال کنید!

این موضوع از عدم رعایت استاندارد های لازم برای تولید نرم افزار ها ناشی می شود و در نتیجه آنتی ویروس ها و فایروال ها هستند به برخی از آن ها واکنش نشان می دهند.

این موضوع راه حل دارد و با تنظیمات درست بر روی آنتی ویروس ها قابل رفع می باشد و دیگر نیاز نیست امینت کل یک سیستم و یا شبکه بخاطر یک نرم افزار زیر سوال برود.

کاهش سرعت سیستم

هر نرم افزاری که بر روی سیستم شما نصب می شود، در زمانی که در حال فعالیت است بخشی از منابع سخت افزاری را اشغال می کند..

آنتی ویروس ها نیز از این موضوع مستثنا نیستند، با این تفاوت که همیشه در پس زمینه در حال فعالیت هستند و بخشی از منابع سخت افزاری را درگیر می کنند.

زمانی که کامپیوتر شما منابع سخت افزاری کافی در اختیار نداشته باشد طبیعتا کند می شود و باید آن را ارتقا داد تا تمامی نرم افزار ها بتواند به درستی کار کنند.