قبل از توضیح دادن سرویس DDNS لازم است تا درباره سرویس DNS اطلاعات کافی داشته باشید. برای این منظور می توانید به مقاله DNS چیست مراجعه کنید. اما اگر بخواهیم به طور کلی تعریف آن را بگوییم DNS Server ها وظیفه تبدیل اسم به IP یا بالعکس را بر عهده دارند.

به عنوان مثال شما زمانی که میخواهید به سایت گوگل متصل شوید آدرس آی پی سایت گوگل را نمی دانید، در نتیجه آدرس Google.com را در مرورگر خود وارد می کنید، درخواست شما به DNS Server ارسال می شود و DNS وظیفه تبدیل اسم به IP را انجام می دهد و سپس درخواست شما به سمت آدرس آی پی گوگل می رود و در نهایت جواب درخواست شما از آی پی گوگل به شما ارسال می شود.

مشکل DNS چیست؟

در نهایت DNS Server مانند یک دفترچه تلفن است که در مقابل هر آدرس آی پی، اسم آن نیز نوشته شده است. حال اگر آدرس IP تغییر کند چه اتفاقی می افتد؟ DNS Server نیز باید از این تغییر اطلاع پیدا کند و تغییر مورد نظر را ثبت کند تا افرادی که درخواست تبدیل اسم به آی پی دارند را پاسخگو باشد. اما به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد و نیاز دارد تا در هر زمانی که این تغییر IP اتفاق افتاد یک سرویس به صورت اتوماتیک تغییر IP را به DNS اطلاع دهد.

حل مشکل تغییر IP با DDNS

سرویس DDNS همان سرویسی است که تغییرات IP را به DNS Server اطلاع می دهد و باعث می شود این تغییرات باعث قطع سرویس های مختلف نشود.

DDNS چطور کار می کند؟

سرویس DDSN به صورت مرتب به صورت مرتب IP مورد نظر را مانیتور می کند و زمانی که آدرس IP تغییر می کند، سرویس DDNS اقدام به آپدیت DNS Zone دامنه با آدرس IP جدید می کند.

به عبارتی دستگاهی که IP دریافت می کند به سرویس دهنده DDNS اعلام می کند که آدرس IP تغییر کرده است و آدرس IP جدید توسط این سرویس به DNS Server های دنیا اعلام می شود.

مزایای سرویس DDNS

  • متصل شدن به مقصد مورد نظر در صورت تغییر IP و عدم اطلاع از آن
  • امکان اتصال به مقصد در صورت ارائه ندادن سرویس آی پی استاتیک از طرف ISP مورد نظر

معایب سرویس DDNS

مهم ترین ایراد DDSN اضافه شدن یک سرویس به سرویس های مورد استفاده شما است. اضافه شدن یک سرویس در کنار راحت تر شدن استفاده می تواند در زمان بروز خطا خود زمان رفع خطا را بیشتر کند. دلیل این موضوع این است که اگر مشکل قطعی داشته باشید باید تمام اجزایی که در ارتباط شما موثر هستند چک شوند و ارتباط مورد نظر با حذف هر سرویس به صورت تک به تک تست شود تا ایراد آن سرویسی که منجر به قطع ارتباط شده است برطرف شود.

پیش‌ نیاز‌های راه اندازی DDNS چیست؟

شما برای راه اندازی DDNS در کنار سرورها و دستگاه‌های خود نیاز به ۲ سرویس دیگر نیز دارید:

۱-دامنه معتبر

شما برای اینکار می بایستی به ساعت های فروش دامنه مراجعه کردن و نسبت به خرید دامنه اقدام کنید. پس از خرید دامنه به سراغ مرحله بعدی در زیر بروید.

۲-سرویس DDNS

سرویس های DDNS زیادی توسط شرکت های مختلفی ارائه می شود که برخی از آن ها مانند Dyndns.org و No-ip.com رایگان هستند. حتی می توانید سرویس DDNS را از ISP خود در صورت ارائه خریداری کنید.

چگونگی انجام تنظیمات DDNS

برای اینکار می توانید از شرکت پشتیبانی شبکه درخواست کنید تا اقدامات لازم را برای راه اندازی سرویس مورد نظر انجام دهد اما اگر در هر صورت می خواهید این کار را خودتان انجام دهید لازم است تا بر روی دستگاهی که میخواهید به آن متصل شوید که قاعدتا مودم و روتر شما می باشد به قسمت DDNS یا Dynamic DNS بروید و نسبت به پر کردن فیلد های مربوط به سرویس DDNS خریداری شده و همچنین دامنه خریداری شده اقدام نمایید.

شما ۴ فیلد اصلی را باید پر کنید که شامل موارد زیر است و ممکن است در هر سخت افزار کمی اسم آن قسمت متفاوت باشد. این ۴ بخش عبارتند از:

  • اسم دامنه
  • آدرس دامنه ارائه دهنده سرویس DDns
  • نام کاربردی سرویس DDNS
  • کلمه عبور سرویس DDNS

در برخی موارد ممکن است نیاز به پر کردن فیلد “آی پی سرور ارائه دهنده DDNS” وجود داشته باشد. در نهایت پس از پر کردن فیلد های مورد نظر پیغامی مبنی بر موفق بودن اتصال در به سرویس DDNS در دیوایس مورد نظر شما مشاهده می شود.