هزینه نگهداری سرور به عوامل زیادی وابسته است که در ادامه به بررسی موارد تاثیر گذار در هزینه نگهداری سرور اشاره می کنیم:

همچنین شما می توانید برای اطلاع از قیمت کلی پشتیبانی شبکه به صفحه تعرفه پشتیبانی شبکه مراجعه کرده و یا در صفحه مشاوره شبکه با شماره تلفن های آی تی پشتیبان تماس گرفته تا کارشناسان ما بتوانند به شما هزینه نگهداری سرور شما را اعلام کنند.

برند سرور شما چیست؟

امروزه در سال ۱۴۰۱ حدود ۷۵ درصد شرکت های ایران از سرور های برند HP استفاده می کنند و حدود ۱۵ درصد شرکت ها از کیس های معمولی که بر روی آن ها سیستم عامل سروری نصب شده است استفاده می کنند. همینطور ۱۰ درصد شرکت ها از برند های دیگر سرور نظیر Dell و Super Micro استفاده می کنند.

منابع سرور

سخت افزار سرور های یک شرکت می توانند تفاوت های زیادی با یکدیگر داشته باشند که حجم و تفاوت یکی از بخش های تعیین کننده هزینه نگهداری سرور ها هستند.

میزان رم سرور

بطور رایج اکثر سرور ها از ۱۶ گیگابایت تا ۱۲۸ گیگابایت رم بهره مند هستند، البته این موضوع به این معنی نیست که رم های کمتر یا بیشتر از این میزان بر روی سرور ها وجود ندارد بلکه ما اکثریت را در نظر گرفته ایم تا شما بتوانید میزان تفاوت رم را متوجه شوید.

میزان هارد سرور

هارد سرور هم همانند رم سرور حجم ها و انواع مختلفی می تواند داشته باشد ولی به طور معمول اکثر سرور های مورد استفاده از ۶۰۰ گیگابایت تا ۵ ترابایت فضای ذخیره سازه استفاده می کنند که در زمان بروز ایراد و عیب یابی هر چقدر حجم هارد استفاده شده بیشتر باشد، زمان عیب یابی را افزایش می دهد.

تعداد پردازنده سرور

اکثر سرور ها از ۱ یا ۲ پردازنده استفاده میکنند که این موضوع بسته به نیاز هر مجموعه متفاوت است

سخت افزار های دیگر سرور

سرور ها بجز منابع نام برده شده از منابع دیگری هم استفاده می کنند که تاثیر آن در هزینه نگهداری سرور کمتر است اما نوع و کاری که انجام می دهند اهمیت دارد و باید به آن ها نیز توجه شود.

نوع رید کنترلر (Raid Controller)

تمام سرور ها از رید کنترلر استفاده می کنند ولی هر سرور می تواند از رید کنترلر متفاوتی استفاده کرده باشد که امکانات مختلفی را برای پیکربندی فضای ذخیره اطلاعات ارائه می دهد که هر کدام آن ها نیاز به تنظیم اولیه و نگهداری دارد.

تعداد کارت شبکه

سرور ها به طور پیشفرض از یک کارت شبکه استفاده می کنند که بین ۱ تا ۴ پورت گیگابیتی دارد و این پورت ها می توانند به شیوه های مختلفی تنظیم شوند که این موضوع وابسته به شرایط کاری آن مجموعه متفاوت است.

در برخی موارد ممکن است نیاز به استفاده از ۲ کارت شبکه احساس شود و کارت شبکه دوم نیز نیاز به تنظیم و چک کردن در فواصل زمانی منظم دارد تا اگر دچار ایراد شد مشکلی برای فعالیت کاربران ایجاد نشود.

سرویس های سرور شما

نوع رید مورد استفاده سرور

ادمین شبکه تصمیم می گیرد که بنابر نوع شبکه کامپیوتری مجموعه مورد نظر از چه نوع ریدی برای سرور مورد نظر استفاده کند که این موضوع به حجم اطلاعات وسرعت مورد نیاز برای انتقال اطلاعات بستگی دارد.

سرویس مجازی سازی سرور

به طور کل زمانی که صحبت از سرور می شود در ابتدا ذهن به سمت وجود سرویس مجازی سازی بر روی سرور فیزیکی می رود. سرویس مجازی سازی خود یک سرویس نرم افزاری است و سرور های مجازی نرم افزاری را کنترل می کند و نیاز به تنظیم و بررسی همیشگی دارد.

تعداد ماشین های مجازی

سرور های فیزیکی که مجازی سازی شده اند به طور رایج ۴ تا ماشین مجازی دارند و بر روی هر کدام از ماشین های مجازی سرویس خاصی نصب و راه اندازی شده است که هر کدام از ماشین های مجازی نسبت به دیگری متفاوت بوده و نیاز به علم و تجربه کافی برای نگهداری آن ها وجود دارد.

نوع سرویس نرم افزاری ماشین مجازی

به طور کلی سرویس های زیر بر روی ماشین های مجازی اکثر مجموعه ها راه اندازی می شوند و هر کدام نیاز به نگهداری دارند:

  • سرویس Active Directory
  • سرویس اشتراک گذاری فایل ها و پرینتر ها
  • سرویس و سرور آنتی ویروس
  • سرویس نرم افزار های مالی

سرویس های نام برده سرویس های اصلی هر مجموعه می باشند اما سرویس های دیگری نیز در برخی از مجموعه ها استفاده می شوند که رایج نیستند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سرویس تلفن VOIP
  • سرویس CRM
  • سرویس بکاپ گیری آنلاین
  • سرویس فایروال نرم افزاری
  • سرویس اتوماسیون اداری

برخی از سرویس های نام برده شده در هر مجموعه می توانند چند ماشین مجازی داشته باشند و چند مورد از یک سرویس بر روی سرور فیزیکی وجود داشته باشد.