منظور از آی پی من آی پی استاتیک است. برای اطلاعات بیشتر در این باره می توانید به مقاله آی پی استاتیک چیست مراجعه کنید. اما اگر بخواهیم به طور خلاصه اشاره کنیم باید بگیم آدرس IP که روتر یا مودم برای اتصال به اینترنت از ISP دریافت کرده است را آی پی استاتیک می گویند.

شما زمانی که از طریق دیوایس مورد نظر خود (که میتواند گوشی یا کامپیوتر باشد) میخواهید به اینترنت متصل شوید از آدرس آی پی استاتیکی که مودم یا روتر شما از ISP دریافت کرده است استفاده می کنید و به اینترنت متصل می شید. در نتیجه اگر قصد استفاده از سرویس خاصی در بستر اینترنت را دارید و با مشکل مواجه شده اید و با پشتیبانی تماس میگیرید که مشکل شما را بر آورده کنند، ممکن است از بپرسند که آی پی شما چیست و شما هم باید آدرس آی پی استاتیک مودم یا روتر را به عنوان آی پی من ارائه دهید.

برای مثال کارشناس پشتیبانی شبکه قصد دارد تا تنظیمات مربوط به نمایش دوربین ها از بیرون مجموعه را انجام دهد و نیاز دارد تا بداند آی پی شما چیست. در این حالت منظور همان آی پی استاتیک است.

برخی مواقع منظور از آی پی من چیست می تواند آی پی داخلی شبکه شما باشد. شاید برای شما پیش آمده است که در یک شرکت هستید و اتصال کامپیوتر شما به شبکه آن شرکت قطع شده است. در این حالت نیز با کارشناس و شرکت پشتیبانی شبکه تماس میگیرید و ایشان ممکن است از شما بپرسد آی پی شما چیست. در این حالت شما را به طور تلفنی راهنمایی می کند تا آدرس آی پی کامپیوتر خود پیدا کنید و آن را برای پشتیبان شبکه بخوانید.

ساده ترین راه برای پیدا کردن آدرس آی پی داخلی استفاده از دستور ipconfig در محیط cmd است. برای باز کردن cmd کافی است تا همین عبارت را در محیط جستجوی ویندوز جستجو کرده و آن را باز کنید. پنجره سیاهی برای شما باز می شود و عبارت ipconfig را در آن تایپ می کنید و سپس کلید Enter را بر روی کیبرد خود فشار می دهید و اطلاعاتی را برای شما به نمایش بگذارد. یکی از خطوط نمایش داده شده IPv4 شما را نمایش می دهد که شامل یک عدد است که از ۴ قسمت تشکیل شده است و هر قسمت با یک نقطه از قسمت دیگر جدا شده است.