Svchost.exe یک فرآیند میزبان سرویس است که به اجرای کارآمد سرویس های ویندوز کمک می کند. اما چرا این همه فایل svchost.exe در رایانه شما وجود دارد، آیا آنها سرعت رایانه شما را کاهش می دهند و آیا خطرناک هستند؟ در ادامه میخوانید که فرآیندهای میزبان سرویس چگونه کار می کنند، چگونه آنها را خاموش کنید و چگونه نرم افزارهای تخصصی پاکسازی می توانند به طور خودکار آشفتگی رایانه را پاک کنند.

همچنین گفته می شود پشتیبانی شبکه چطور می تواند از کندی کامپیوتر شما در برابر این سرویس و آلودگی آن جلوگیری کند.

پردازش Service Host چیست؟

Service Host (svchost.exe) یک فرآیند سرویس مشترک است که ویندوز برای اجرای فایل های DLL از آن استفاده می کند. همانطور که از نامش پیداست، Service Host به میزبانی فایل‌ها و فرآیندهای مختلفی که ویندوز برای اجرای کارآمد نیاز دارد کمک می‌کند. سرویس‌ها در گروه‌هایی سازمان‌دهی می‌شوند و هر گروه در یک فرآیند Service Host جداگانه اجرا می‌شود.

سرویس هایی که تحت یک گروه Service Host میزبانی می شوند، پردازش های مشترک را پوشش می دهند، برای مثال فایل های مورد نیاز برای خدمات شبکه یا خدمات فایروال. به این ترتیب، اگر مشکلی در یک نمونه یا پزدازش ظاهر شود، سایر فرآیندها تحت تأثیر قرار نخواهند گرفت.

svchost.exe چه کاری انجام می دهد؟

ویندوز از فایل ‌های svchost.exe برای راه ‌اندازی DLL (کتابخانه ‌های پیوند پویا) استفاده می ‌کند که به اجرای درست پردازش های ویندوز کمک می ‌کند. DLL ها از منظر برنامه نویسی انعطاف پذیری خوبی را ارائه می دهند، زیرا می توان آنها را به صورت جداگانه بدون نیاز به به روز رسانی کل برنامه تغییر داد. اما ویندوز نمی تواند DLL ها را مستقیماً اجرا کند، بنابراین از svchost.exe به عنوان یک برنامه پوسته ای استفاده می کند که DDL ها می توانند از طریق آن اجرا شوند.

بررسی Service Hosts در Task Manager به شما این امکان را می دهد که ببینید هر فایل svchost.exe چه کاری انجام می دهد. Ctrl + Shift + Esc را فشار دهید تا Task Manager مستقیم باز شود، سپس روی فلش سمت چپ پردازش Service Host را کلیک کنید.

این اطلاعات کشویی فرآیندهای svchost.exe را نشان می دهد که Service Host در حال حاضر روی سیستم شما اجرا می کند.

چرا بسیاری از پردازش های Service Host در حال اجرا هستند؟

چرایی اجرای تعداد زیادی از گروه های Service Host و پردازش های Service Host مشابه زیر مجموعه خود به حفظ CPU و RAM کامپیوتر کمک می کند و خطر اینکه هر مشکلی باعث از کار افتادن کل رایانه شما شود را از بین می برد. اگر یک پردازش Service Host خاموش شود، سرویس ‌های دیگر همچنان می‌توانند اجرا شوند.

ویندوز سرویس های زیادی دارد و اگر هر کدام به طور جداگانه اجرا شوند، قدرت پردازش بسیار بالا خواهد بود. داشتن چندین پردازش svchost.exe که گروه خدمات خود را مدیریت می کند، مصرف CPU و RAM را کاهش می دهد  و اگر یک خطای svchost.exe برای یکی از سرویس های ویندوز ۱۰نمایش داده شود، سرویس های دیگر ایمن هستند.

گاهی اوقات یک Host Process برای وظایف خاص ویندوز، مصرف دیسک بالایی دارد. به عنوان مثال، پردازش سرویس Superfetch باعث کاهش سرعت می شود. یک svchost با استفاده از CPU یا RAM بالا می تواند به این معنی باشد که رایانه شما مسدود شده است یا بیش از حد کار می کند. یاد بگیرید که چگونه با ساده کردن برنامه ها و کاهش برنامه های اضافی، سرعت رایانه شخصی خود را افزایش دهید.

اگر svchost.exe چندین نمونه یا فایل ‌هایی را اجرا کند که نیاز به استفاده زیاد از دیسک دارند، مانند نصب آپدیت ها یا اجرای یکپارچه‌ سازی دیسک، سطح CPU و RAM شما افزایش می ‌یابد. بسیاری از فرآیندهای سخت را به طور همزمان اجرا نکنید و در صورت تکرار مشکل استفاده از دیسک ۱۰۰ درصدی در ویندوز ۱۰، دلایل آن را بررسی کنید.

استفاده زیاد از رم یا دیسک نیز می‌ تواند به دلیل فعالیت خودتان باشد، مثلاً اگر از افزونه ‌های مرورگر زیادی استفاده می ‌کنید یا اگر تعداد زیادی تب مرورگر باز دارید. برخی از افزونه های معیوب می توانند مرورگر شما را بدزدند و فضای دیسک را نیز مسدود کنند. از Task Manager برای بررسی اینکه کدام فرآیندهای Service Host از منابع ویندوز استفاده می کنند، کمک بگیرید و نرم ‌افزار بهینه ‌سازی را دریافت کنید تا مطمئن شوید کامپیوتر شما درست کار می کند.