تا حالا شده است بخواهید از کامپیوتر خود به کامپیوتر دیگر وصل شوید و آن را کنترل کنید؟ به عنوان مثال کامپیوتر دوست شما دچار مشکل شده است و شما میدانید مشکل به وجود آمده چگونه حل می شود، در نتیجه سریع ترین راه این است که به سیستم دوست خود وصل شوید و تغییرات مورد نظر را انجام دهید تا مشکل به وجود آمده رفع شود.

این تعریف بسیار ساده ای از RDC بود که به آن Remote Desktop Connection نیز گفته می شود.

کاربرد Remote Desktop

ریموت دسکتاپ یک نرم افزار های ماکروسافتی است که به طور پیش فرض بر روی تمامی ویندوز ها وجود دارد و شما می توانید برای اتصال به ویندوزی دیگر از آن استفاده کنید. اما در چه مواقعی از ریموت دسکتاپ استفاده می شود.

ریموت دسکتاپ در پشتیبانی شبکه

بیشترین استفاده از Remote Desktop در پشتیبانی شبکه است و کارشناس شبکه برای اینکه بتواند همیشه وضعیت سرور های یک مجموعه را تحت نظر داشته باشد و آن ها را کنترل کند، برای اتصال به آن ها از ریموت دسکتاپ استفاده می کند.

البته باید به این نکته توجه کرد که برای اتصال به سرور های ماکروسافتی از Remote Desktop استفاده می شود و برای متصل شدن به سرور های دیگر از جمله سرور های لینوکسی از نرم افزار های دیگری نظیر Putty استفاده می شود.

Remote Desktop برای اتصال به VPS

امروزه استفاده از VPS ها بسیار رایج شده است و کاربرد های زیادی برای بیزینس های مختلف دارد. برای اتصال به VPS هایی که سیستم عامل شما ویندوز دارند می توانید از ریموت دسکتاپ استفاده کنید.

مزیت Remote Desktop

برای اتصال به سرور ها و وی پی اس ها می توان از نرم افزار های دیگری نیز استفاده کرد اما Remote Desktop مزیت هایی دارد که استفاده از آن را اجتناب ناپذیر می کند. در زیر به معرفی مزیت های ریموت دسکتاپ می پردازیم:

بدون نیاز به نصب

Remote Desktop به طور پیش فرض بر روی سیستم عامل ویندوز وجود دارد و برای استفاده از آن نیازی به نصب ندارید اما برای اینکه بتوانید به سرور ویندوزی با استفاده از ریموت دسکتاپ متصل شوید باید مطمئن شوید که بر روی سرور مقصد ریموت دسکتاپ فعال باشد و همچنین مجوز وصل شدن را داشته باشید.

همخوانی با ویندوز

Remote Desktop بدلیل اینکه به طور پیش فرض بر روی سیستم عامل ویندوز وجود دارد، همخوانی بسیار زیادی نسبت به نرم افزار های دیگری که برای این منظور طراحی شده اند دارد و شما به ندرت دچار مشکل در اتصال با این نرم افزار می شوید.

ریموت دسکتاپ رایگان است

همانطور که گفته شد ریموت دسکتاپ به طور پیش فرض بر روی سیستم عامل ویندوز وجود دارد و شما می توانید به طور رایگان از آن در این سیستم عامل استفاده کنید. همچنین نرم افزار نسخه اندروید آن برای اتصال به ویندوز نیز رایگان است و شما می توانید آن را بر روی گوشی اندرویدی خود نصب کنید.