پچ پنل چیست؟

همانطور که میدانید بهترین نوع ارتباط در شبکه های کامپیوتری استفاده از کابل برای اتصال تجهیزات شبکه است. حال برای اتصال یک دیوایس نظیر یک کامپیوتر به سوئیچ شبکه رکمونت از یک کابل سراسری استفاده نمی کنند. بلکه در ابتدا و انتهای کابل (در جایی که کابل میخواهد به دیوایس متصل شود) از سخت افزار واسطی به نام کیستون استفاده می کنند.

از طرفی همه ی کابل های شبکه در نهایت به رک منتهی می شوند و در این صورت باید از تعداد زیادی کیستون در سمت رک استفاده شود. تعداد زیاد کیستون ها باعث نامنظم شدن ظاهر کابل ها در سمت رک می شود، در این گونه مواقع از پچ پنل استفاده می شود. پچ پنل یک قاب عریض است که در رک نصب می شود و تا ۲۴ تا کیستون در آن قرار می گیرد.

انواع پچ پنل

تنوع پچ پنل ها همانند کابل های شبکه است ، به عبارتی دیگر شما باید متناسب با کابل شبکه خریداری شده پچ پنل تهیه کنید، به عنوان نمونه اگر از کابل شبکه SFTP استفاده می کنید، باید پچ پنل SFTP تهیه کنید. برای اطلاع از انواع کابل ها می توانید به مقاله انواع کابل شبکه مراجعه کنید.

کاربرد پچ پنل

پچ پنل ها در نظم دهی به کابل های شبکه تاثیر زیادی دارند، هر چقدر تعداد کابل های شبکه در یک مجموعه بیشتر باشد، تاثیر پچ پنل در نظم دهی به آنها بیشتر مشخص می شود. اما به نظر شما این نظم در کجا به کار می آید؟ نظم به وجود آمده توسط پچ پنل در رفع ایرادات مختلف توسط پشتیبانی شبکه در زمان وقوع ایراد بسیار کمک کننده است و سرعت رفع ایرادات را افزایش می دهد.

پچ پنل POE و کاربرد آن

تجهیزات شبکه ای که در خارج از رک نصب می شوند ، علاوه بر کابل شبکه که برای انتقال دیتا مورد استفاده قرار می گیرد، نیاز به برق هم دارند. این تجهیزات می توانند تلفن VOIP – اکسزپوینت – دوربین های مدار بسته – رادیو اینترنتی و سیستم های هشدار باشد. تامین برق این تجهیزات در برخی موارد می تواند سخت باشد ، برای مثال دوربین هایی که در ارتفاع نصب می شوند ، باید یه کابل برق جداگانه برایشان کشیده شود . تجهیزات نام برده شده به صورت POE هم موجود هستند ، یعنی می توانند برقشان را از کابل شبکه نیز تامین کنند، اما دستگاهی که در سمت دیگر کابل این تجهیزات واقع شده است باید این قابلیت را داشته باشد و برق مورد نیاز را تولید کند. چه دستگاهی در سمت دیگر واقع شده است ؟ سوئیچ شبکه ، حال ما در اینگونه موارد می توانیم از سوئیچ شبکه POE استفاده کنیم. این سوئیچ شبکه می تواند برق تجهیزات POE را به واسطه کابل شبکه تولید کند. حال فرض کنید که از قبل سوئیچ غیر POE خریداری کرده و تصمیم گرفتیم از تجهیزات POE استفاده کنیم اما سوئیچ ما این قابلیت را ندارد. در این شرایط باید هزینه ی اضافی کنیم و سوئیچ POE بخریم؟ اگر هزینه این کار را داریم راه حل خوبیه ، اما به هر دلیلی نمی توانید دوباره هزینه کنید می توانید از پچ پنل POE برای این موضوع استفاده کنید!

پچ پنل POE چگونه کار می کند؟

در کابل های شبکه تنها نهایت از دو زوج برای انتقال اطلاعات استفاده می شود و دو زوج دیگر بیکار هستند. همان طور که میدانید پچ پنل ها واسط بین سوئیچ و دیوایس هستند ، به همین طریق می تواند بر روی کابلی که از سمت دیوایس به آن وصل شده است برق جاری کنند و سمتی که به سوئیچ وصل شده است برق ندارد.

نکات مهم در خرید پچ پنل

در هنگام خرید پچ پنل به این نکته توجه کنید که با نوع کابل شما سازگار باشد ، به عبارتی هر کابلی می خرید ، پچ پنل را هم با همان نوع بخرید . به عنوان مثال شما کابل شبکه Cat6 SFTP میخرید باید پچ پنل شما نیز SFTP باشد.