NAS یا network-attached storage یک دستگاه ذخیره سازی اطلاعات است که به جای اتصال مستقیم به کامپیوتر از طریق شبکه به آن متصل می شود و از همین طریق قابل استفاده می باشد. NAS ها حاوی پردازنده و سیستم عامل هستند تا بتوانند برنامه ها را اجرا کنند و اطلاعات مورد نیاز برای افراد مجاز را به اشتراک بگذارند.

بگذارید ساده تر بگوییم. کیس کامپیوتر شما یک هارد دیسک یا SSD دارد که اطلاعات شما مثل سیستم عامل، نرم افزار ها و فایل های شخصی در آن ذخیره شده است. حال تصور کنید اطلاعات شما در داخل یک دستگاه ذخیره ساز خارجی مثل هارد اکسترنال ذخیره شود. ولی هارد اینترنال و اکسترنال مشکلات خاص خودش را نظیر محدودیت های حجمی و سرعتی دارد و برای استفاده های سنگین تر و خاص تر قابل استفاده نیست. برای رفع این مشکلات از دستگاه ذخیره سازی NAS استفاده می کنند که امکانات پیشرفته تری را نظیر اتصال چند هارد و سرعت اتصال بیشتر به واسطه ارتباط LAN به دستگاه های مورد نظر که قصد استفاده از آن را دارند می دهد و بسیاری از محدودیت ها را از بین می بردند.

مزیت NAS Storage

مزیت اصلی NAS Storage در صورت تنظیم درست این است که می تواند اطلاعات را به صورت همزمان بین چندین نفر، چندین کامپیوتر و حتی چندین گوشی تلفن همراه به اشتراک بگذارد. این قابلیت از راه دور نیز امکان پذیر است.

۱-استفاده ساده

با توجه به این که درایور ها، سیستم عامل، GUI و مابقی متعلقات این دستگاه ها معموالا به صورت پیش فرض روی آنها وجود دارد، کار کردن و روش کنترل آن بسیار ساده است.

۲-کاهش Down Time در شبکه

با توجه به ماهیت NAS که مثل یک سرور امکان نصب روی شبکه را دارد، تقریباً میتوان این دستگاه را بدون خاموشی (Time Down) در نظر گرفت که این خود یک مزیت بزرگ برای این نوع دستگاه است. این موضوع در پشتیبانی شبکه اهمیت بسیار دارد، چرا که افرادی در حال استفاده از اطلاعات مورد نظر خود در شبکه را هستند دلشان نمی خواهد با قطعی های مختلف مواجه شوند.

۳-استفاده برای چند سرور

برای سازمان هایی که قصد اشتراک گذاری فایل تحت شبکه را داشته و بیش از یک سرور در مجموعه دارند ممکن است تعداد ارتباطات زیادی را نیز به همراه داشته باشد، Nas Storage گزینه کاملا مناسبی است.

۴-هزینه

NAS Storage ها اگر با توجه به نیاز مجموعه تهیه شوند هزینه قابل قبولی را برای مجموعه به همراه دارند.

نصب سیستم عامل روی NAS Storage

در روش NAS Storage مدل دسترسی به اطلاعات File Level Access است یعنی باید بر روی استوریج های NAS، ویندوز بهینه شده ی مخصوص Storage نصب کنیم. پس در این راهکار ذخیره سازی، به سیستم عامل نیاز داریم و میتوانیم از ویندوز نسخه Server Storage استفاده کنیم: ۲۰۱۲ Windows Server Storage.

در ویندوز استوریج سرور سرویس هایی مثل اکتیو دایرکتوری، DHCP و DNS از ویندوز حذف و غیر قابل فعالسازی شده و در عوض ویژگیهای Sharing File یا به اشتراک گذاری فایلها بهینه تر و قویتر شده است. از NAS معمولا برای File Sharing و Home Directory استفاده میشود.