mSATA مخفف Mini-Serial ATA است و نوعی کانکتور اتصالی در SSD ها است که نسبت به SATA سایز کوچک تری دارد. این نوع کانتور از همان سوکت mPCIe یا Mini PCI Express استفاده می کند ولی نوع سیگنال های الکتریکی متفاوت است.

امروزه دیگر از این نوع کانکتور و SSD هایی که از این نوع کانکتور استفاده می کنند استفاده نمی شود. کارشناسان پشتیبانی شبکه نیز برای ارتقا سیستم هایی که از هارد دیسک های قدیمی استفاده می کنند، از SSD های نوع SATA استفاده می کنند که در بازار رایج است.

ابعاد mSATA SSD

ابعاد این نوع از SSD ها ۵۰.۸ در ۲۹.۸۵ میلی متر است.

سرعت mSATA SSD

سرعت این نوع از SSD ها هیچ فرقی با SATA SSD ها ندارد و می تواند از سرعت انواع رابط های SATA نسل ۱ تا ۳ که سرعتی از ۱.۵ گیگابیت بر ثانیه تا ۶ گیگابیت بر ثانیه دارند پشتیبانی کند.

ساختار mSATA

در mSATA SSD از حافظه های فلش های NAND نوع SLC استفاده شده است که بهترین نوع از حافظه های SSD می باشند و بالاترین طول عمر را در مقابل انواع دیگر SSD ها مانند MLC ارائه می دهند و به همان نسبت قیمت بالاتری دارند. شما می توانید برای مدت طولانی از این نوع SSD ها استفاده کنید که غالبا بیش از ۵ سال می باشد.

قیمت mSATA

قیمت mSATA SSD نسبت به انواع دیگر SSD ها بالاتر است و دلیل این موضوع کیفیت بسیار بالای ساختار آن می باشد. شما می توانید از SSD هایی که فناوری ساخت فلش های آن ها MLC است برای کاربرد های عمومی تر استفاده کنید تا هزینه زیاد mSATA SSD ها که پایه فناوری آن ها فلش های نوع SLC است برای شما کاهش یابد.

طول عمر mSATA

mSATA SSD ها به واسطه فناوری SLC طول عمری بیش از ۵ سال دارند که این موضوع نسبت به طول عمر SSD های نوع MLC که بین ۱۸ تا ۲۴ ماه است قابل توجه است.

mSATA SSD در کجا به کار می رود؟

این نوع از SSD ها در ابزار های دیجیتالی که فضای کمی دارند مورد استفاده قرار می گیرد که به عنوان مثال می توان برخی از مدل های تبلت ها و لپ تاپ ها اشاره کرد.

جایگزین mSATA SSD

امروزه دیگر از mSATA SSD ها استفاده نمی شود و آن ها جای خود را به M.2 SSD ها داده اند که سرعت بالاتری را اختیار دیوایس ها قرار می دهد.