اگر با مفهوم پروتکل در شبکه آشنا نیستید باید در ابتدا بگوییم که پروتکل ها قوانین انتقال اطلاعات در شبکه محسوب می شوند که انواع مختلف دارند و هر کدام در جایگاه خود مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از این قوانین در انتقال اطلاعات شبکه UDP نام دارد و مخفف User Datagram Protocol می باشد که برای مواقعی که سرعت اهمیت بسیار بالایی دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای udp چیست؟

مزیت اصلی پروتکل upd سرعت آن است و هماانطور که گفته شد برای کاربرد هایی که زمان اهمیت زیادی در آن ایفا می کند مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد udp

به عنوان مثال پخش زنده از کاربرد های اصلی پروتکل udp است که سرعت انتقال در آن از همه چیز مهم تر است. همچنین در استفاده از تماس های اینترنتی نظیر ویپ نیز از این پروتکل استفاده می شود و شما ممکن از در برخی مواقع که ارتباط اینترنتی خوبی ندارید کیفیت تماس خوبی نداشته باشید و متوجه اطلاعات ارسالی مبدا نشوید.

معایب udp چیست؟

ایراد اصلی پروتکل upd گارانتی نکردن اطلاعات ارسالی است، به عبارتی دیگر زمانی که دیتایی توسط پروتکل upd ارسال می شود، مبدا نمی تواند متوجه شود که اطلاعات به مقصد رسیده است یا نه. این در حالی است که وقتی برای ارسال اطلاعات از پروتکل tcp استفاده می شود و دیتایی با این پروتکل ارسال می شود. پاسخی از مقصد به مبدا ارسال می شود که اطلاعات سالم به مقصد رسیده است و به این صورت دیتای ارسالی گارانتی می شود و در صورتی که اطلاعات سالم به مقصد نرسیده باشد، آن قسمت آسیب دیده مجددا برای مقصد ارسال می شود.

در نتیجه زمانی برای انتقال اطلاعات از پروتکل udp استفاده می شود که دریافت اطلاعات در مقصد اهمیت نداشته باشد.

در کنار ایراد پروتکل upd ، شرکت پشتیبانی شبکه وظیفه دارد تا اقداماتی انجام دهد تا شما بتوانید اطلاعات ارسالی و دریافتی توسط پروتکل udp را با بالاترین کیفیت و با کم ترین میزان از بین رفتگی اطلاعات، ارسال و دریافت کنید.