IKEv2 مخفف Internet Key Exchange version 2 است و یکی از پروتکل های تانل زنی است که مبتنی بر IPsec امکان برقراری ارتباط امن VPN بین دو دستگاه را فراهم می کند. این پروتکل از همکاری ۲ شرکت ماکروسافت و سیسکو پدید آمده است. این پروتکل می تواند همانند پروتکل های دیگر VPN در خدمات پشتیبانی شبکه برای اتصال کارشناس شبکه به شبکه از طریق ریموت مورد استفاده قرار بگیرد.

IKEV2 بهتر از OpenVPN است؟

پروتکل IKEv2 سریعتر و پایدارتر از OpenVPN است و همچنین امکان اتصال مجدد خودکار را به طور پیش فرض ارائه می دهد. به عبارتی دیگر زمانی که ارتباط شما قطع می شود، ارتباط VPN شما دوباره به طور اتوماتیک توسط پروتکل IKEV2 برقرار می شود و این حالت حتی در زمانی که دستگاه شما از یک اینترنت به اینترنت دیگر سوئیچ می کند هم اجرا می شود.

رمز گذاری در پروتکل IKEv2/IPsec از نوع AES-256-GCM است که با SHA2-384 نیز یکپارچه شده است.

IKEv2/IPSec از پروتکل هایی است که بر اساس نقاط قوت پروتکل های قدیمی تر نظیر PPTP و L2TP که برای بهینه سازی سرعت و امنیت ساخته شده بودند، ایجاد شده است که می توان جایگزین آن ها را پروتکل OpenVPN معرفی کرد. اما پروتکل IKEv2/IPsec از OpenVPN نیز سبقت می گیرد و این موضوع به دلایل زیر می باشد:

  • توان عملیاتی با سرعت بالا
  • پایداری تقویت شده
  • اتصال مجدد خودکار

مزایای پروتکل IKEV2

  1. اتصال مجدد خودکار: IKEv2/IPsec عملکرد اتصال مجدد کارآمدی را ارائه می دهد برای زمانی که اتصال VPN شما قطع شود.
  2. الگوریتم های رمز گذاری پیشرو: IKEv2/IPSec یک پروتکل پیشرفته است که با رمز های رمز گذاری با امنیت بالا برای حداکثر محافظت رمز گذاری می کند.
  3. پشتیبانی در چندین دستگاه: IKEv2/IPsec در طیف وسیعی از دستگاه‌ ها، از جمله تلفن ‌های هوشمند که قبلاً پشتیبانی نمی‌ شدند، لوازم خانگی تحت شبکه و طیف وسیعی از روتر ها پشتیبانی می ‌شود.
  4. پایداری: IKEv2/IPsec پایداری پیشرفته‌ ای را ارائه می ‌دهد و به کاربران اجازه می ‌دهد بین اتصالات اینترنتی جابجا شوند بدون اینکه حفاظت خود را از دست بدهند.
  5. سرعت: در جایی که بسیاری از پروتکل‌ های VPN برای حفظ یک تجربه اینترنتی با سرعت تلاش می ‌کنند، IKEv2/IPSec انتقال داده با سرعت بالا را ارائه می ‌دهد و مرور با VPN را به تجربه ‌ای سریع ‌تر و لذت ‌بخش ‌تر تبدیل می ‌کند.

IPsec بهتر است یا IKEV2 ؟

ترکیب IKEv2 و IPSec می تواند بهترین عملکرد را از خود نشان دهد و مقایسه این دو درست نیست. در واقع سیستم احراز هویت IPSec از IKEv2 در پروتکل های خود استفاده می کند.