Windows 10 LTSC چیست؟ LTSC مخفف Long Term Servising Channel است. ویندوز LTSC یک نسخه خاص از ویندوز ۱۰ است که برخی از برنامه های پیش فرض آن حذف شده است برای اینکه ویندوز سبک تر شود تا تنها قابلیت های مهم بر روی آن وجود داشته باشد. برای مثال می توان به Microsoft Edge, Cortana assistant, News اشاره کرد.

توضیح تخصصی تر ویندوز LTSC

دوستانی که با Cloud Computing آشنا هستن حتماً واژه های Saas و PaaS و IaaS و … رو زیاد شنیدن، شرکت مایکروسافت نگاه خودش به ویندوز رو تغییر داده و در مورد Windows 10 از اصطلاح WaaS یا Windows as a Service استفاده می کنه. این تغییر نگاه باعث شده تا مایکروسافت Servicing Model خودش برای این سیستم عامل رو هم تغییر بده.

ما نمیخوایم زیاد وارد این بحث بشیم و به همین بسنده می کنیم که در Channel های معمول Windows 10 شما بایستی تقریباً هر شش ماه یک بار یه Feature Update نصب کنید و اگر این کار رو نکنید بعد از ۱۸ ماه دیگه قادر به دریافت Quality Update ها هم نخواهید بود. اما با توجه به اینکه Feature Update ها عملکرد سیستم عامل رو تحت تأثیر قرار میدن و  می توانند گاهاً مشکلاتی در زمینه Application Compatibility بوجود بیارن که برای برخی سناریوها می تواند غیر قابل قبول باشد. برای مثال فرض کنید یه ماشین داره یه ربات رو توی یه کارخونه کنترل میکنه و کارخونه هم بسته به نیاز خودش یه نرم افزار رو برای این کار طراحی کرده، حالا نصب کردن یه Feature Update ممکنه باعث مختل شدن عملکرد این نرم افزار و در نهایت ایجاد وقفه در خط تولید بشه. مایکروسافت برای رفع این مشکل LTSB رو برای ویندوز ۱۰ ارائه داده. LTSB که مخفف Long Term Servicing Branch هست برای ۱۰ سال Quality Update رو دریافت می کنه و هر از چند سالی هم یه نسخه جدید ازش ارائه میشه. البته صرفاً ویرایش Enterprise که برای کارهای سازمانی و شرکتی هست LTSB داره و سایر ویرایش های ویندوز ۱۰ همچین چیزی ندارن.

اما توجه کنید که مایکروسافت نظرش این هست که Windows 10 Enterprise LTSB برای نصب روی دستگاه های خاص مثل دستگاه های پزشکی، ATM ها، ماشین های کنترل کارخانه و … طراحی شده و به همین علت برخی از نرم افزار های Windows 10 روش نصب نیست. به عنوان مثال: Store و Cortana و Edge و …

کاربرد ویندوز LTSC

ویندوز LTSC بیشتر به درد افرادی میخورد که کار مشخصی با کامپیوتر خود انجام دهند و می خواهند آن کار را با بهترین سرعت و کمترین مشکلات انجام دهند. شاید با خودتان بگویید مگر کسی هست که این موضوع را نخواهد؟ برخی از افراد بیشتر امکانات یک سیستم عامل را دوست دارند و میخواهند از تمامی امکانات آن استفاده کنند هر چند نیاز مبرم به آن ویژگی ها نداشته باشند. مانند کسانی که زیبایی و ظاهر برایشان بیشتر از کارایی و سرعت اهمیت دارد.

به عنوان نمونه ویندوز LTSC بیشتر به درد کارشناسان شبکه میخورد که خدمات پشتیبانی شبکه به شرکت ها ارائه می دهند. کارشناسان شبکه وظیفه دارند تا بگونه ای خدمات شبکه ارائه دهند که کمترین مشکل برای کاربران به وجود بیاید. چرا که کاربران در زمانی که با مشکلات مختلف کامپیوتری مواجه می شوند هم کارشان با تاخیر انجام می شوند و هم از کارشناس پشتیبانی شبکه می خواهند تا مشکل را برطرف کند. در نتیجه ترافیک کاری کارشناس افزایش پیدا می کند و میبایست مشکلاتی را رفع کند که میتوانست از همان ابتدا جلوی آن تا حد ممکن گرفته میشد.

ویندوز ۱۰ LTSC به طور کلی برای سیستم های نظارتی و امنیتی، دستگاه های ATM و دستگاه های پزشکی از جمله MRI کاربرد دارد و حتی در سازمان های نظامی پیشرفته از جمله وزارت دفاع آمریکا نیز از آن استفاده می شود. به این ترتیب نمی توان اتهام نا امن بودن را به این نسخه زد و ردپای آن در بسیاری از مراکز حساس امنیتی، نظامی و پزشکی نیز مشاهده می شود. از سوی دیگر به دلیل فضای اشغال شده کمتر آن در مقایسه با نسخه های Home  و Pro و همچنین نیاز کمتر به سخت افزار قدرتمند، برای کاربران کامپیوتر، لپ تاپ، مینی پی سی و آل این وان های قدیمی بسیار مناسب است.

حتی گیمر ها نیز می توانند روی ویندوز ۱۰ LTSC حساب باز کنند و تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد که عملکرد این نسخه برای اجرای بازی ها نیز بسیار مناسب است و اثری از کاهش فریم و افت عملکرد سخت افزاری مشاهده نمی شود. به هر حال می توان از این نسخه به عنوان یک سیستم عامل پایدار و سبک مناسب برای تمامی کامپیوتر های شخصی یاد کرد.

نرم افزار های حذف شده از ویندوز LTSC

یکی از مهم ترین مزایای ویندوز LTSC، عدم وجود برخی از نرم افزار ها و قابلیت های جدید ویندوز ۱۰ از جمله پخش موزیک Groove و نمایش تصویر Windows Photo Viewer است. عدم وجود نرم افزار پخش موزیک Groove Music به دلیل وجود نرم افزار های جایگزین که عملکرد بهتری دارند، چندان به چشم نمی آید، اما در دسترس نبودن نرم افزار نمایش تصویر Windows Photo Viewer می تواند اندکی آزار دهنده باشد. با این حال می توان با دانلود و نصب یک فایل رجیستری بسیار سبک و کم حجم، این نرم افزار را مجدد فعال کرد تا بدون نیاز به نرم افزار جانبی، تصاویر خود را مشاهده کنید. نکته عجیب در خصوص نرم افزار های ذکر شده، نصب مجدد آنها پس از به روز رسانی ویندوز ۱۰ در نسخه های Pro، Home و Enterprise است و در صورتی که آنها را حذف کنید، پس از آپدیت به صورت خودکار نصب می شوند.

ماکروسافت استور

حذف Microsoft Store از ویندوز LTSC علاوه بر اینکه باعث سبک تر شدن این سیستم عامل شده است، باعث شده است تا آپدیت نرم افزار های جانبی مانند آفیس نیز انجام نشود.

دستیار صوتی Cortana

خیلی از افراد معمولی از قابلیت های دستیار صوتی Cortana بر روی ویندوز استفاده نمی کنند و  برای اکثر کاربران باعث استفاده از منابع سخت افزاری شده است که میتوانست برای انجام کار های مهم تر استفاده شود! حذف ماکروسافت استور نیز یکی از مزایای خوب ویندوز LTSC به حساب می رود.

Microsoft Office 365

بسته نرم افزاری Microsoft Office 365 نیز از ویندوز LTSC به طور پیش حذف شده اما به این معنی نیست که شما دیگر نمی توانید از مجموعه نرم افزاری آفیس استفاده کنید! شما وابسته به نیاز خود می توانید ابزار های مورد نیاز خود از مجموعه نرم افزاری آفیس را به صورت جداگانه دانلود و نصب کنید.

Windows Analytics Upgrade

این افزونه جدید در سیستم عامل ویندوز ۱۰ برای بررسی سیستم، نرم افزار ها و درایور ها به کار می رود و به طور معمول برای شرکت های بزرگ به منظور ارتقای سخت افزاری کاربرد دارد. این ویژگی که به صورت سرویس ابری ارائه شده، به ارسال و دریافت داده از سرور های مایکروسافت می پردازد و به هر حال بخشی از سخت افزار شما را درگیر می کند. در ویندوز ۱۰ LTSC اثری از این ویژگی مشاهده نمی کنید.

ویندوز LTSC چه آپدیت هایی را دریافت می کند؟

ویندوز LTSC آپدیت های ایراد دار ماکروسافت را دریافت نمی کند. همچنین بر خلاف ویندوز های دیگر که هر ۶ ماه یکبار آپدیت های بزرگ دریافت می کنند، در ویندوز نسخه LTSC هر ۲ تا ۳ سال یکبار آپدیت های بزرگ دریافت می شود.

مایکروسافت در نسخه های Pro، Home و Enterprise خود به صورت مداوم اقدام به عرضه آپدیت هایی می کند که برای بسیاری از کاربران چندان ضروری نبوده و به نوعی حکم آزمون و خطا برای ارائه امکانات قابل ارائه در آینده را دارد. از این رو مشکلات متعددی پس از نصب به روز رسانی های بزرگ مایکروسافت مشاهده شده و حتی صدماتی نیز به کامپیوتر های شخصی کاربران وارد گردیده است.

در سال های اخیر مشکلاتی مانند از دست رفتن اطلاعات موجود روی تجهیزات ذخیره سازی از جمله هارد دیسک و SSD و همچنین افت فریم شدید در سیستم های گیمینگ به کاربران تحمیل شده که میزان نارضایتی را از به روز رسانی های ویندوز ۱۰ افزایش داده است. از این رو مایکروسافت با ارائه ویندوز ۱۰ LTSC که مبتنی بر ارائه آپدیت های امنیتی و ضروری برای این سیستم عامل است، احتمال بروز باگ را به شدت کاهش داده است. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که قابلیت دریافت امکانات متنوع و جدید سیستم عامل نیز از شما دریغ می شود، با این حال بسیاری از کاربران نیازی به دریافت به روز رسانی ندارند و از این رو نسخه LTSC برای آنها بسیار مفید است.

باید از ویندوز LTSC استفاده کنم؟

نبود برخی ویژگی ها و نرم افزار های پیش فرض در ویندوز LTSC باعث کم تر مصرف شدن منابع سخت افزاری شده است که کامپیوتر شما به صورت تئوری سبک تر است و باید بهتر کار کند، در نتیجه اگر چنین موضوعی برای شما اهمیت دارد و در الویت است میتوانید به استفاده از نسخه ویندوز LTSC روی بیاورید.

نسخه های ویندوز LTSC

ویندوز LTSC در چهار نسخه ارائه شده است:

در ویندوز ۱۰ نسخه ۲۰۲۱ قابلیت های پیشرفته ای مانند محافظت پیشرفته در برابر تهدیدات امنیتی مدرن، مدیریت جامع کامپیوتر، مدیریت برنامه‌ها و قابلیت‌های کنترلی جدیدی اضافه شده است. همچنین در این نسخه پیشرفت های ویندوز های ۱۰ نسخه های ۱۹۰۳، ۱۹۰۹، ۲۰۰۴، ۲۱H1 و ۲۱H2 نیز اضافه شده است.

دانلود ویندوز LTSC

اگر تصمیم به نصب ویندوز LTSC گرفته اید می توانید با مراجعه به سایت دیجی بوی و این لینک اقدام به دانلود آن و کرک ساده آن اقدام کنید.