قبل از آموزش مربوطه باید بگوییم آنتی ویروس ویندوز ۱۰ به طور پیش فرض فعال است و لازم نیست تا کار خاصی برای فعال کردن آن انجام دهید. در مقاله خاموش کردن آنتی ویروس ویندوز ۱۰ در باره غیر فعال کردن این نرم افزار توضیحاتی دادیم.

از طرفی دیگر اگر اقدام به خاموش کردن آنتی ویروس ویندوز ۱۰ کرده باشید، ویندوز این موضوع را در قسمت Notification به شما اطلاعات می دهد. پس اگر پیغامی مبنی بر خاموش بودن آنتی ویروس ویندوز ۱۰ دریافت نمی کنید احتمال بسیار زیاد فعال است و لازم نیست تا کار خاصی انجام دهید اما برای اینکه اطمینان لازم را کسب کنید می توانید در ادامه این مقاله روش اطمینان از فعال بودن آنتی ویروس ویندوز ۱۰ را یاد بگیرید.

مراحل فعال کردن آنتی ویروس ویندوز ۱۰

۱-با فشردن کلید های پنجره و i وارد پنجره Settings در ویندوز ۱۰ شده و بر روی Update & Security کلیک می کنیم.

آنتی ویروس ویندوز 10 - مرحله 1

۲-در پنجره باز شده در منوی سمت چپ گزینه Windows Security را انتخاب و سپس در منوی سمت راست بر روی Virus & threat protection کلیک کنید.

آنتی ویروس ویندوز 10- مرحله 2

۳-در پنجره باز شده بر روی Manage settings کلیک کنید.

آنتی ویروس ویندوز 10- مرحله 3

۴-در قسمت Real-time protection گزینه Off را با کلیک برای آن به On تغییر دهید.

آنتی ویروس ویندوز 10- مرحله 4

چگونگی فعال ماندن همیشگی آنتی ویروس

به طور پیش فرض شما نباید هیچ گاه آنتی ویروس سیستم خود را خاموش کنید اما در برخی موارد پیش می آید که دیگران برای انجام برخی از کارها به شما می گویند که نیاز است آنتی ویروس سیستم خود را خاموش کنید. در زیر به این حالت ها اشاره می کنیم:

فعال ماندن آنتی ویروس در زمان نصب نرم افزار

به طور مثال در زمانی که نرم افزاری را بر روی سیستم خود نصب می کنید ممکن است در توضیحات نصب نرم افزار آمده باشد که آنتی ویروس سیستم خود را خاموش کنید اما شما تمام تلاش خود را بکنید تا نصب نرم افزار مورد نظر را بدون خاموش کردن آنتی ویروس انجام دهید. در بدترین شرایط آنتی ویروس فایل نرم افزار یا کرک نرم افزار را به عنوان بد افزار قرنطینه می کند و شما با رفتن به تنظیمات آنتی ویروس اجازه می دهید تا آن فایل اجرا شود و پس از انجام این کار دیگر آنتی ویروس فایل مورد نظر شما را به عنوان بد افزار شناسایی نمی کند.

سعی کنید برای انجام این کار از کارشناس پشتیبانی شبکه کمک بگیرید و یا حتی تمام این موارد را به طور کامل به شرکت پشتیبانی شبکه واگذار کنید. شرکت های پشتیبانی شبکه با تجربه می دانند در این شرایط نباید آنتی ویروس سیستم را خاموش کنند، چرا که اگر اتفاقی برای سیستم مورد نظر بیفتد آن ها باید برای مشکل پیش آمده پاسخ گو باشند و زمان بیشتری را بگذارند تا مشکل مورد نظر برطرف شود و سیستم به حالت اولیه بازگردد.

ورود باج افزار به شبکه با خاموش کردن آنتی ویروس

در برخی از موارد باج افزار ها از همین طریق به سیستم مهاجم حمله می کنند و ممکن است کل شبکه یک سازمان به واسطه آن ها آلوده شود و فایل ها دیگر قابل استفاده نباشند. در این حالت اگر بکاپ استانداردی از سیستم وجود نداشته باشد عملا ضرر های غیر قابل جبرانی متحمل یک مجموعه می شود.