شبکه شخصی یا PAN (مخفف Personal Area Network) شبکه کوچکی است که با محوریت یک شخص شکل می‌گیرد و معمولا محدوده‌‌ای به وسعت ۱۰ متر را پوشش می‌دهد. مثلا شخصی که به‌سبب کارش همیشه با لپ‌تاپ، دوربین، چاپگر و… مسافرت می‌کند، می‌تواند آن‌ها را با کابل یا بی‌سیم (مثلا با وای‌فای) با هم مرتبط کند و شبکه‌ای (شخصی یا PAN) تشکیل دهد که فقط خود او کاربر آن است. یکی از وجوه تمایز شبکه شخصی (PAN) با شبکه محلی (LAN) نیز همین است. شبکه محلی اغلب به یک کاربر محدود نیست، اما شبکه PAN در اصل شخصی و کلا کوچک‌تر از شبکه LAN است.

مشکلات شبکه PAN چگونه برطرف می شود؟

اکثر مشکلات شبکه های PAN توسط کاربری که از آن استفاده می کند و آن را راه اندازی کرده است برطرف می شود. به دلیل اندازه کوچک این شبکه، شرکت های پشتیبانی شبکه این شبکه ها را پشتیبانی نمی کنند چرا که توجیه اقتصادی برای این موضوع از طرف آن ها وجود ندارد.

مدیای مورد استفاده در شبکه PAN

شبکه های PAN به دلیل اندازه کوچک از مدیاهای مختلفی برای برقراری ارتباط می توانند استفاده کنند چرا که اکثر تکنولوژی های ارتباطی به راحتی فواصل کم را ساپورت می کنند و محدودیتی از این بابت وجود ندارد، مدیای مورد استفاده در شبکه های PAN می تواند به صورت با سیم و بیسیم باشد که در ادامه به هر کدام از آن ها اشاره می کنیم و درباره آن ها مثال می زنیم

شبکه PAN سیمی

شبکه های PAN سیمی کمتر امروزه مورد استفاده قرار می گیرند چرا که راحتی استفاده از ابزار های بیسیم باعث شده است تا کاربران برای انجام کارهای کوچک خود از فناوری بیسیم استفاده کنند اما بسیاری از آن ها ناچار هستند برای استفاده از برخی تجهیزات از سیم نیز استفاده بکنند.

به عنوان نمونه استفاده از برخی پرینتر ها تنها با اتصال کابل USB امکان پذیر است، در نتیجه کاربر برای استفاده از آن مجبور خواهد بود تا از کابل USB برای اتصال به پرینتر استفاده کند.

شبکه PAN بیسیم

شبکه های PAN در صورت امکان به صورت بیسیم توسط افراد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند به عنوان مثال میتواند امواج Wifi را مثال زد. حتما دیده اید که کاربران برای اینکه بتواند به لپ تاپ شخصی خود اینترنت دهند از Hotspot استفاده می کنند که این خود مثالی از شبکه PAN بیسیم می باشد.

شبکه PAN چقدر مورد استفاده قرار میگیرد

شبکه های PAN حجم بسیار زیادی از شبکه های کامپیوتری را تشکیل می دهند و این موضوع بدلیل فراگیر شدن کامپیوتر های و موبایل های هوشمند است و باعث شده است بسیاری از کارهای شخصی افراد به واسطه شبکه کردن این دو دستگاه بتواند انجام شود.

تعداد شبکه های PAN

تعداد شبکه های PAN شخصی به دلیل کوچک بودن و سادگی استفاده نسبت به انواع دیگر شبکه ها بسیار بیشتر است و می توان آن را در پر تعداد ترین نوع شبکه ها نام برد.