شبکه های کامپیوتری از لحاظ ابعاد به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند. شبکه کامپیوتری محلی یا همان شبکه LAN که مخفف Local Area Network است کوچک ترین شبکه کامپیوتری است.

اکثر شرکت هایی که از تعدادی کامپیوتر، سرور و پرینتر تشکیل شده اند، یا یکدیگر تشکیل یک شبکه محلی (LAN) را می دهند.

همچنین خدمات پشتیبانی شبکه ای که توسط بسیاری از شرکت ها ارائه می شود برای شبکه های LAN قابل ارائه هستند و تمرکز این شرکت ها بیشتر بر روی این نوع از شبکه ها می باشد.

اجزای یک شبکه محلی LAN

شبکه های محلی از تجهیزات مختلفی تشکیل شده اند که اگر بخواهیم رایج ترین آن ها را نام ببریم می توانیم به سرور ها، کامپیوتر ها، پرینتر های تحت شبکه، دستگاه حضور غیاب تحت شبکه، اکسس پوینت ها، روتر و سوئیچ اشاره کنیم که اکثر شبکه های محلی تمامی این اجزا را شامل می شوند.

مدیریت شبکه محلی

یک شبکه محلی برای اینکه بتواند به درستی کار کند باید توسط فرد متخصص مدیریت شود و اگر نیاز به تغییرات داشت توسط تکنیسین شبکه و با مدیریت کارشناس شبکه انجام شود.

شبکه های محلی پایه و زیرساخت آی تی تمامی مجموعه ها را شامل می شود و باید به گونه ای طراحی شود تا در عین حال که به درستی کار می کند، پیش بینی آینده مجموعه مورد نظر در ساختار آن لحاظ شده باشد و در صورت نیاز بتواند به راحتی ارتقا پیدا کند.

ارتباط در شبکه های محلی

اجزای مختلف شبکه های محلی به دو طریق با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند که این حالت به صورتت باسیم و بیسیم هستند.

ارتباط با سیم تجهیزات شبکه اکثرا به واسطه کابل های اترنت که به کابل های شبکه نیز معروف هستند برقرار می شوند و از این طریق می تواند یک شبکه محلی سیمی تشکیل دهند.

از طرفی دیگر دستگاه هایی که فاقد کارت شبکه کابلی هستند و تنها از کابل شبکه بیسیم استفاده می کنند، به واسطه فناوری WiFi و دستگاه اکسس پوینت می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این دستگاه می تواند از همین طریق با دستگاه هایی که به واسطه کابل اترنت به شبکه وصل شدند نیز ارتباط برقرار کنند و ابعاد شبکه محلی مورد نظر را افزایش دهند.