رکمونت یا Rackmout اصطلاح آشنایی است برای کسانی که در حوزه شبکه های کامپیوتری در حال فعالیت هستند، حتی افرادی که تازه در حال یادگیری آموزش های شبکه هستند نیز در همان ابتدا با این اصطلاح آشنا می شوند اما قبل از این که مفهوم رکمونت را توضیح دهیم باید درباره چند موضوع دیگر توضیحات کوتاهی بدهیم.

همانطور که احتمالا می دانید رک محفظه ای است که تجهیزات مختلف شبکه در آن قرار میگیرد اما شیوه ی قرار گیری این تجهیزات در رک شبکه می تواند مختلف باشد. تجهیزات شبکه ای برای برای بیزینس های ساخته می شود غالبا به شکل رکمونت طراحی می شود.

به عبارتی دیگر رکمونت ساختار بهینه شده تجهیزات برای قرار گیری در رک شبکه هستند اما این بهینه سازی به چه صورت است؟

طراحی رکمونت برای ابعاد بدنه

اولین موضوع در طراحی رکمونت بودن تجهیزات شبکه به ظاهر و نوع قرار گیری این تجهیزات در رک بر میگردد. تجهیزات رکمونت همگی عرض یکسانی دارند و دلیل این موضوع قرار گرفتن تجهیزات شبکه در بین ستون های کناری رک می باشد و همچنین پیچ شدن آن ها به این ستون ها.

دومین موضوع در طراحی رکمونت به ارتفاع تجهیزات شبکه بر می گردد که می بایستی طبق استاندارد یونیت باشد. تجهیزات شبکه رکمونت ارتفاعی از یک یونیت تا چند یونیت دارند که اکثر این تجهیزات ارتفاعی برابر با یک یونیت دارند و برخی از تجهیزات خاص تر ارتفاعی بیشتر از یک یونیت دارند. به عبارتی دیگر هر چقدر تجهیزات شبکه خاص تر می شوند ارتفاع آن ها نیز بیشتر می شود.

طراحی رکمونت برای جنس بدنه

تجهیزات رکمونت به دلیل اینکه بر روی سطحی قرار نمی گیرند و قرارگیری آن ها توسط لبه های جلویی دستگاه هست، غالبا به صورت فلزی ساخته می شود و این موضوع کمک می کند تا بدنه دستگاه قابلیت اتصال توسط ۲ یا ۴ پیچ به رک را داشته باشد و در عین حال فشار این دو نقطه باعث آسیب دیدگی به بدنه دستگاه نشود.

به عبارتی دیگر بدنه دستگاه به دلیل حفظ مقاومت در اثر فشار در ۲ نقطه به صورت فلزی ساخته شده است.

طراحی رکمونت داخلی تجهیزات

تجهیزات رکمونت غالبا به گونه ای ساخته شده اند که نیازی به دستگاه جانبی دیگر برای کار کردن ندارند. به عنوان برخی از تجهیزات شبکه قابلیت اتصال مستقیم به برق شهری را ندارند و باید برای برق رسانی به آن ها از آداپتور هایی که همراه با خود این تجهیزات ارائه شده است استفاده شود.

این در حالی است که تجهیزات رکمونت برای اتصال به برق شهری نیازی به آداپتور ندارند و منبع برق آن ها به گونه ساخته شده است و داخل دستگاه قرار گرفته است که می توانید آن ها را با کابل پاور (همان کابلی که برق کامپیوتر ها توسط آن تامین می شود) به پاور ماژول متصل کنید.

به عبارتی دیگر طراحی تجهیزات رکمونت به گونه ای است تا پیچیدگی ها تا جای ممکن حذف شوند.

تاثیر رکمونت بودن تجهیزات در پشتیبانی شبکه

تجهیزات شبکه ای که به صورت رکمونت ساخته می شوند برای قرار گیری در رک شبکه طراحی شده اند، طراحی برای رک بجز موارد گفته شده، نشان از این دارد که این تجهیزات نسبت به تجهیزات دیگر مشابه که رکمونت نیستند طول عمر بالاتری دارند، چرا که رک شبکه برای یک مجموعه استفاده می شود و نه برای یک خانه یا کسب و کار کوچک !

در نتیجه استفاده از تجهیزات رکمونت که طول عمر بالایی دارند خود نشان دهنده کیفیت بالاتر این تجهیزات نسبت به تجهیزات غیر رکمونت است و استفاده از تجهیزات رکمونت با کیفیت خود باعث می شود تا خدمات پشتیبانی شبکه با کیفیتی بهتری ارائه شود و تجهیزات مورد نظر کمتر با مشکلات مختلف رو به رو می شوند.

همچنین تجهیزات شبکه با کیفیت امکانات بیشتری را در اختیار کارشناس شبکه قرار می دهند که این موضوع نیز باعث می شود خدمات پشتیبانی شبکه کیفیت بالاتری داشته باشد.