خط تلفن رانژه شده به خط تلفنی گفته می شود که علاوه قابلیت دریافت بوق و تماس تلفنی، دیتا برای ارتباط اینترنت نیز از آن می تواند بگذرد. به گونه ای دیگر خط تلفن شما به دو نقطه متصل می شود که یکی از آن ها مخابرات است و دیگر شرکت ارائه دهنده اینترنت ISP می باشد.

عملا هر دوی این شرکت ها از یک خط تلفن برای انجام کار متفاوت استفاده می کنند. مخابرات امکان تماس تلفنی از طریق خط تلفن را می دهد و شرکت ارائه دهنده اینترنت بر روی همان خط اتصال اینترنت را فراهم می کند.

در رانژه کردن مسیر زوج‌سیم تلفن مشترک در ام‌دی‌اف مخابرات را تغییر می‌دهند تا کابل تلفن مشترک از تجهیزات شرکت خدمات اینترنتی نیز بگذرد و امکان دریافت اینترنت را در کنار مکالمات صوتی داشته باشد. این تغییر مسیر به درخواست مشترک و با ارسال نامه از طرف شرکت به مخابرات صورت می‌گیرد.

دلیل زمان بر بودن رانژه

خط تلفن در اختیار شرکت مخابرات قرار دارد که یک شرکت دولتی است! از طرفی دیگر تمامی شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی بجز یکی از آن ها خصوصی هستند و برای ارائه اینترنت بر روی خط تلفن باید دست به دامن مخابرات شوند. در نتیجه این مخابرات است که باید خط تلفن مورد نظر را رانژه کند تا شرکت اینترنتی مورد نظر بتواند بر روی آن خدمات اینترنت نیز ارائه دهد.

چگونه از رانژه خلاص شویم؟

اگر بخواهید همچنان از اینترنت هایی نظیر ADSL و VDSL که بر روی خطوط تلفنی ارائه می شود، استفاده کنید همچنان باید منتظر انجام این موضوع باشید. مخصوصا زمانی که قصد تعویض سرویس خود را دارید این زمان یک و نیم برابر تا دو برابر نیز می شود.

خرید خط تلفن

شما می توانید برای اینکه درگیر قطعی اینترنت در زمان تعویض شرکت ارائه دهنده اینترنت نشوید خط تلفن دیگری که بر روی خطوط مسی باشد خریداری کنید و سپس نسبت به راه اندازی اینترنت بر روی آن و در نهایت حذف شرکت اینترنت قبلی اقدام کنید. در این حالت شما هزینه خرید خط دیگری را پرداخت کرده اید اما درگیر قطع اینترنت نمی شوید.

خرید اینترنت روی بستری دیگر

امروزه شما برای استفاده از سرویس اینترنت بستر های زیادی را در اختیار دارید که از جمله می توان به اینترنت های قابل ارائه رو سیم کارت و همچنین بستر های دیگری مثل امواج رادیویی و فیبر نوری اشاره کرد. هر استفاده از این روش ها هزینه های شما را بیشتر می کند اما به سیاست کاری شما و اهمیت شما به موضوع کیفیت و الویت بندی مربوط به آن بر میگردد.

راه کار اصولی

اگر در بین راه حل های ارائه شده گم شده اید می توانید از یک شرکت پشتیبانی شبکه مشاوره بگیرید تا آن ها با توجه به تجربه خود در زمینه پشتیبانی شبکه شرکت های مختلف در مناطق مختلف شما را راهنمایی بکنند. آی تی پشتیبان به عنوان یک شرکت ارائه دهنده خدمات شبکه می تواند در این موضوع به شما کمک کند. شما می توانید در قسمت تماس با ما با کارشناسان ما ارتباط برقرار کرده و تمامی سوالات خود را از آن ها بپرسید.