آی پی آدرس یا همون IP Address را میتوان آدرس دیوایس شما نامید که به یک شبکه متصل شده است و برای ارتباط با دیوایس های دیگر شبکه نیاز به یک آدرس منحصر به فرد دارد

تعریف IP Address به زبان ساده

به بیانی ساده تر اگر تعداد هر موردی از تعداد مشخصی بیشتر می شود برای پیدا کردن هر کدام از این موارد نیاز به نوعی آدرس دهی وجود دارد. برای مثال ماشین های یک شهر را در نظر بگیرید، پلیس راهنمایی رانندگی برای اینکه بتواند یک ماشین را پیدا کند از پلاک آن ماشین استفاده می کند.

همچنین اگر افراد مختلف را در نظر بگیرید، برای تشخیص هویت یک نفر از کد ملی آن شخص استفاده می کنند که نوعی آدرس دهی و شناسه منحصر بفرد برای هر شخص است.

حال این نوع از آدرس دهی در دستگاه هایی که به یک شبکه متصل می شوند از نوع IP می باشد. IP Address هم مانند شماره ملی یک شناسه منحصر به فرد برای هر دیوایسی است که به شبکه متصل می شود و از این طریق می توان دیوایس مورد نظر را شناسایی کرد و قوانین مختلفی را بر روی آن اعمال کرد.

تکراری شدن آی پی در یک شبکه

در برخی موارد ممکن است به دلیل تنظیمات نادرست در شبکه آی پی دو یا چند دیوایس در شبکه تکراری شود و این موضوع ارتباط این دستگاه ها با شبکه را دچار مشکل می کند و در این مواقع شرکت پشتیبانی شبکه وظیفه دارد این موضوع پیگیری و رفع کند و تغییراتی در شبکه ایجاد کند تا دیگر مشکل تکراری شدن آی پی که به آن IP Conflict نیز گفته می شود در شبکه به وجود نیاید.

انواع IP Address

IP v4

آی پی آدرس ها دو نوع رایج دارند، نوع اول که سالیان سال است مورد استفاده قرار می گیرد IP v4 است. آی پی ورژن ۴ شامل ۴ قسمت است که هر قسمت شامل یک عدد می باشد و مقدار آن از ۰ تا ۲۵۵ می تواند متغیر باشد. اگر بخواهیم مثالی بزنیم می توانیم به آدرس آی پی ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱  که یکی از آدرس آی پی های رایج است و در اکثر شبکه های کوچک داخلی مورد استفاده قرار می گیرد اشاره کنیم.

آی پی ورژن 4

تعداد آدرس های آی پی ورژن ۴

این نوع از آی پی می توانست حدود چهار میلیارد آدرس متفاوت را در اختیار قرار دهد.

IP v6

این نوع آدرس دهی زمانی به وجود آمد که تعداد دیوایس های متصل به شبکه افزایش پیدا کرد و تعداد این آی پی های V4 برای شبکه های مثل اینترنت کافی نبود. در نتیجه دنیا به سراغ نوع دیگری از آدرس دهی آی پی با عنوان IP v6 رفت تعداد بسیار بیشتری آدرس را نسبت به آدرس دهی نسخه ۴ در اختیار قرار می گذاشت.

آی پی ورژن ۶ از ۸ قسمت تشکیل شده است که هر قسمت شامل ۴ کاراکتر است و می تواند از اعداد ۰ تا ۹ و همچنین حروف A تا F در هر کاراکتر وجود داشته باشد.

تعداد آدرس های آی پی ورژن ۶

آی پی ورژن ۶ می توان مقدار ۱۲۸^۲ (مقدار ۲ به توان ۱۲۸) آدرس متفاوت را در اختیار قرار دهد. و این عدد بسیار بالایی حساب می شود و می توان از آن به عنوان عددی نامحدود یاد کرد که دیگر محدودیت های آی پی ورژن ۴ را ندارد.