همانطور که میدانید تمام تجهیزاتی که به یک شبکه کامپیوتری متصل هستند از یک آدرس منحصر نام IP Address استفاده می کنند. این آدرس منحصر در ورژن ۴ شامل چند تا عدد است.

حال زمانی که در ارتباط با یکی از تجهیزات شبکه خود مانند سرور به مشکل بر می خورید با پشتیبانی شبکه یا پشتیبانی نرم افزار مالی خود تماس می گیرید و ایشان  از شما ممکن است آدرس آی پی تجهیزات مختلف مانند آی پی سرور را سوال کنند. در این حالت برای پیدا کردن آی پی مورد نظر چند راه کار در اختیار دارید:

۱-پرسیدن از کارشناس پشتیبانی شبکه سابق

راه کار اول پرس و جو از فرد متخصص نظیر کارشناس پشتیبانی شبکه است که ممکن است با مجموعه شما قطع همکاری کرده باشد! شما می توانید در ساده ترین اقدام با ایشان تماس بگیرید و بخواهید تا آدرس آی پی سرور ها و تمامی تجهیزاتی که پشتیبانی آن ها به عهده ایشان بوده است را به شما بگوید.

۲-درخواست از شرکت پشتیبانی شبکه

در اقدام بعدی اگر موفق به تماس با کارشناس سابق پشتیبانی شبکه نشده اید می توانید با شرکت های پشتیبانی شبکه معتبر تماس بگیرید و از آن ها بخواهید تا پشتیبانی شبکه شما را به عهده بگیرند و اطلاعات تجهیزات شبکه را که شامل آدرس های آی پی آن ها نیز می شود را بررسی بکنند و در غالب یک گزارش به شما تحویل دهند.

۳-استفاده از آی پی کنسول Esxi

در اقدام بعدی برای به دست آوردن آی پی سرور می توانید خود دست به کار شوید و آی پی سرور مورد نظر را پیدا کنید. نخست باید از یک طریق به سرور مورد نظر خود متصل شوید ممکن است سرور فیزیکی شما مجازی سازی شده باشد مورد نظر شما یک ماشین مجازی باشد و شما از طریق کنسول Esxi بتوانید سرور مجازی مورد نظر را باز کرده و به آن وارد شوید.

در این هنگام می توانید در سرور مجازی ویندوزی مورد نظر CMD رو جستجو کرده و در داخل آن عبارت ipconfig را تایپ کنید و سپس دکمه Enter را فشار دهید. چند خط جمله در ادامه برای شما به نمایش در می آید و شما می توانید آدرس آی پی مورد نظر خود را ببینید. این آدرس با IP Address V4 نمایش داده شده است.

۴- اتصال به سرور توسط Host Name

در این روش شما می توانید توسط Host Name به سرور مورد نظر خود متصل شوید و توسط دستور ipconfig که در بالا توضیح دادیم آدرس آی پی سرور مورد نظر خود را به دست بیاورید.