خب برسیم به بحث گیج کننده انواع وای فای ، حتما برای شما هم پیش آمده است که وقتی قصد خرید مودم وای فای دار و یا اکسزپوینتی را دارید با عدد هایی نظیر 802.11 رو به رو می شوید که خود انواع مختلفی دارد ولی نمی دانید که چه معنی و مفهومی دارد و کدام به درد شما می خورد

وقتی درباره ی تفاوت تکنولوژی های وای فای بیشتر بدانید می توانید بدون صرف هزینه ی زیاد مودم اینترنت وای فای دار مورد نیاز و یا اکسزپوینت مورد نیاز خود را بدون صرف هزینه ی اضافی بخرید ، باید توجه کنید که صرف هزینه ی بیشتر به معنی آنتن دهی بالاتر و یا سرعت بالاتر نیست ، درسته که میگن هر چقدر پول بدی همون قدر آش میخوری ، اما در اینجا صرفا کافی نیست و اگر این موضوع با دید علمی ترکیب شود می تواند معناگرا تر باشد.

وای فای چیست؟ (Wi-Fi)

نوعی از تکنولوژی وایرلس است و قدرتی بالاتر از بلوتوث دارد. بیشتر برای اتصال به شبکه های داخلی و اینترنت به صورت بیسیم مورد استفاده قرار می گیرد. این تکنولوژی امروزه خیلی فراگیر شده است و روز به روز بر میزان محبوبیت آن افزوده می شود. امروزه در بسیاری از مراکز عمومی نظیر هتل ها ، مراکز تفریحی تجاری و حتی در هواپیما ها اینترنت رایگان به صورت بیسیم بر بستر وای فای ارائه می شود.

استانداردهای وای فای

همان طور که گفتیم تکنولوژی وای فای استاندارد های مختلفی دارد و دلیل این موضوع آپدیت شدن این تکنولوژی به مرور زمان است. استاندارد های مختلف وای فای در میزان آنتی دهی ، سرعت ارتباط ، باند فرکانسی با یکدیگر متفاوت هستند. در زیر نگاهی به استاندارد های وای فای می کنیم و درباره ی آن ها می خوانیم تا بدانیم هر استاندارد با استاندارد دیگر چه تفاوتی دارد و کدام استاندارد برای کار شما مناسب تر است.

استاندارد 802.11

این استاندارد در سال 1997 معرفی شد و اولین استاندارد تکنولوژی وای فای یا همان WLAN محسوب میشد . پهنای باند استاندارد 802.11 تنها 2Mbps بود و به دلیل پهنای باند پایین در آن زمان مورد استقبال قرار نگرفت.

استاندارد 802.11b

در استاندارد 802.11b که در سال 1999 معرفی شد حداکثر سرعت انتقال اطلاعات به 11Mbps در حالت تئوری میرسد، این استاندارد از فرکانس 2.4Ghz استفاده می کند و میتواند با فرکانس دستگاه های بیسیم دیگر نظیر تلفن های بیسیم و امواج ماکروویو تداخل داشته باشد. این استاندارد بیشتر در محیط های داخلی مانند خانه ها و سازمان ها مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه تقریبا این تکنولوژی منسوخ شده است و دیگر استفاده نمی شود

استاندارد 802.11a

استاندارد 802.11a همزمان با استاندارد 802.11b معرفی شد ولی به دلیل هزینه بالاتر و استفاده آن در محیط های خارجی کمتر دیده شد. حداکثر سرعت انتقال اطلاعات در این استاندارد به 54Mbps در حالت تئوری می رسد. این استاندارد از تکنولوژی 5Ghz استفاده می کند. فراموش نکنیم که فرکانس بالاتر باعث سرعت انتقال بالاتر و در عین حال پوشش دهی کمتر می شود. اما نکته ی خوب ماجرا اینجاست که فرکانس 5Ghz با دستگاه بیسیم دیگر تداخلی ندارد و اگر در کنار آن ها قرار بگیرد تداخلی بر روی یکدیگر نمی گذارند.

استاندارد 802.11g

این استاندارد در بین سال های 2002 تا 2003 معرفی و مورد استفاده قرار گرفت و بر روی فرکانس 2.4Ghz حداکثر پهنای باند 54Mbps را برای انتقال اطلاعات ارائه می دهد. همان طور که گفته شد فرکانس پایین تر محدوده پوشش دهی بیشتری را ساپورت دارد، بنابراین مزیت این استاندارد نسبت به 802.11a پوشش دهی بیشتر آن است. همچنین این تکنولوژی استاندارد 802.11b که قدیمی تر هس را ساپورت می کند و دستگاه های وایرلس نظیر کارت شبکه های وایرلس 802.11b می توانند به آن متصل شوند.

استاندارد 802.11g نسبت به استاندارد 802.11b هزینه ساخت بالاتری دارد و دستگاه هایی که از آن بهره مند هستند هزینه ی خرید بالاتری نیز دارند.

استاندارد 802.11n

در سال 2009 معرفی شد و می تواند از استاندارد های 802.11g و 802.11b پشتیبانی کند. همچنین از نظر سرعت و پوشش نسبت به هر دو آن ها برتری دارد. حداکثر پهنای باند قابل ارائه توسط این استاندارد 300Mbps در فرکانس 2.4Ghz است . همچنین این استاندارد از حداکثر سرعت 600Mbps در فرکانس 5Ghz نیز پشتیبانی می کند. خاطر نشان می گردد که این سرعت به صورت تئوری بوده و در عمل سرعتی به مراتب پایین تر را شاهد هستیم.

در استاندارد 802.11n به دلیل استفاده از تکنولوژی چند آنتنه (MIMO) و به واسطه استفاده از چندین سیگنال ارتباطی، سرعت انتقال اطلاعات افزایش پیدا کرده است. امروزه اکثر دیوایس های که کارت شبکه بیسیم دارند از این تکنولوژی استفاده می کنند.

استاندارد 802.11ac

در سال 2013 معرفی شد. این استاندارد از دو باند فرکانسی 2.4Ghz و 5Ghz پشتیبانی می کند ولی برای هر باند فرکانسی باید آنتنی جداگانه بر روی روتر قرار بگیرد. پهنای باند این استاندارد در فرکانس 2.4Ghz حداکثر برابر با 450Mbps و در فرکانس 5Ghz حداکثر برابر با 1300Mbps است. این استاندارد تمامی استاندارد های قبلی نظیر 802.11n ، 802.11g و 802.11b را پشتیانی می کند. به گونه ای که کارت شبکه هایی که این استاندارد ها را ساپورت می کنند می توانند به وای فای با استاندارد ac متصل شده و از سرویس های موجود بر روی آن نظیر اینترنت استفاده کنند.

لازم به ذکر است که می توان در تنظیمات دستگاه اکسزپوینت مشخص کرد که چه دستگاه هایی با چه استاندارد هایی می توانند با آن وصل شوند.

سخن پایانی

در این مقاله تفاوت تمامی استاندارد های وای فای را متوجه شدیم و فهمیدیم که هر کدام برای چه شرایطی مورد استفاده قرار میگیرد. اگر در راه اندازی و یا رفع ایرادات این دستگاه ها مشکلی داشتید می توانید با آی تی پشتیبان تماس بگیرید و از ما بخواهید تا نسبت به رفع آن ها اقدام کنیم ، همچنین شما می توانید پشتیبانی شبکه های کامپیوتری خود را به ما بسپارید تا تمامی ایرادات کامپیوتر ها و سرور ها را برای شما رفع کنیم و در صورت نیاز با ریموت بتوانیم با سرعتی هر چه بیشتر در لحظه نسبت به پشتیبانی اقدام کنیم