پوشه اشتراکی چیست؟

پوشه های اشتراکی یا همان شیر فولدر ها برای انتقال سریع اطلاعات بین کامپیوتر هایی که در یک شبکه قرار دارند استفاده می شود. این پوشه بر روی سرور قرار دارد و shortcut آن را بر روی کامپیوتر های دیگر قرار میگیرد تا با کپی اطلاعات خود بر روی آن، کاربران دیگر نیز قادر به دیدن و استفاده از آن اطلاعات باشند.

پوشه های اشتراکی از سرویس هایی است که در شبکه های کامپیوتری و پشتیبانی شبکه کاربرد زیادی دارد و بسیاری از افراد به جای استفاده از فلش یا دیسک برای انتقال اطلاعات از شیر فولدر ها برای این کاراستفاده می کنند.

پوشه اشتراکی

مزایای پوشه اشتراکی

۱-افزایش سرعت انتقال

افزایش سرعت انتقال اطلاعات و در نهایت افزایش سرعت روال کارها از مهم ترین مزیت های پوشه های اشتراکی هستند. این افزایش سرعت خود به قسمت های مختلف تقسیم می شود.

۱- افزایش سرعت به واسطه کپی یک باره اطلاعات در شیر فولدر و عدم نیاز به به کپی مجدد آن در مقصد.

۲- افزایش سرعت به دلیل عدم نیاز به استفاده از یک دیوایس جانبی مانند فلش یا هارد دیسک اکسترنال

افزایش سرعت با پوشه اشتراکی

۲-بکاپ از پوشه اشتراکی

مجموعه آی تی پشتیبان متناسب با قرارداد نگهداری و پشتیبانی شبکه مجموعه مورد نظر اقدام به تهیه فول بکاپ از اطلاعات سرور ها می کند. از طرفی مکان اصلی پوشه اشتراکی داخل سرور ها هستند و به طبع از آن ها هم بکاپ تهیه می شود.

۳-امنیت اطلاعات پوشه اشتراکی

امنیت اطلاعات در پوشه اشتراکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است ، بخشی از موضوع امنیت اطلاعات به مجوز های پوشه اشتراکی مربوط می شود. به عنوان مثال وقتی هر کسی فقط به پوشه ی خودش دسترسی رایت اطلاعات داشته باشد. بد افزار ها مجبور به رعایت این مجوز ها هستند و انتقال آن ها به پوشه ها و سیستم های دیگر بسیار سخت تر می شود. از طرفی دیگر استفاده از آنتی ویروس می تواند امنیت اطلاعات از جمله در پوشه اشتراکی به حداکثر برساند.

پیاده سازی پوشه اشتراکی در سازمان ها

حال یک مجموعه اداری را در نظر بگیرید که حداقل ۱۰ پرسنل اداری دارد و آن ها  نیاز دارند تا اطلاعات را بین یکدیگر جا به جا کنند. پس برای رفع این نیاز از پوشه اشتراکی استفاده می کنند. اما نوع استفاده آنها باید متقاوت باشند و قوانین مخصوص به خود را داشته باشد. برای مثال کارفرما می خواهد یک پوشه فقط مخصوص ارسال گزارش کار به اشتراک گذاشته شود. پس باید مجوز های برای آن پوشه در نظر گرفته شود تا دیگران نتوانند به اطلاعات بقیه دسترسی داشته باشند و گزارش کار های بقیه را ببینند

حتی استفاده عادی از پوشه به اشتراک گذاشته شده نیز باید قوانین خاص خود را داشته باشد، به عنوان مثال باید مجوزی تعیین کرد تا هر کسی نتواند اطلاعات دیگران را حذف کند. اگر بخواهیم به طور کامل تر توضیح بدهیم در این سناریو ما یک پوشه به نام عمومی (Public) را به اشتراک میگذاریم که در آن به تعداد اعضای به نام خودشان پوشه وجود دارد و هر کسی فقط می تواند داخل پوشه ی خود اطلاعاتی را ایجاد کند و یا تغییر دهد . دیگران فقط می توان اطلاعات پوشه های افراد دیگر را بخوانند و یا آن ها را کپی کنند و اجازه تغییر یا پاک کردن را ندارند. به این صورت هر کسی مالک پوشه ی خودش است و تنها می تواند از اطلاعات دیگران استفاده کند. به عبارتی هر کسی نسبت به پوشه ی خود کنترل کامل دارد و نسبت به پوشه ی بقیه افراد تنها مجوز خواندن دارد.

۱-پیاده سازی اشتراک گذاری پوشه

همان طور که گفته شد در بسیاری از شبکه های کامپیوتری از سرویس اشتراک گذاری پوشه ها استفاده می کنند ، به گونه ای که یک پوشه را در یک کامپیوتر به اشتراک می گذارند و بقیه کاربران توسط کامپیوتر های دیگر شبکه به آن پوشه متصل می شود و اطلاعات مورد نظر خود را بر میدارند و یا اینکه اطلاعاتی را در آن پوشه اضافه می کنند تا بقیه افراد بتوانند از آن ها استفاده بکنند.

۲-پوشه اشتراکی شخصی

آی تی پشتیبان به صورت پیش فرض در سناریو راه اندازی و پشتیبانی شبکه های کامپیوتری علاوه بر اشتراک پوشه ی عمومی (Public) پوشه ای به نام شخصی (Private) را برای هر کاربر به اشتراک می گذارد. مجوز ها بر روی این پوشه به گونه ای تنظیم شده است که تنها هر کاربر به پوشه ی خودش دسترسی کامل دارد و هیچ کاربری نسبت به پوشه ی دیگران هیچگونه دسترسی ندارد ، به عبارتی پوشه ی شخصی (Private) یک پوشه ی شخصی است تا کاربر آن پوشه بتواند اطلاعات مهم خود را به عنوان بکاپ در آن نگهداری کند تا در صورتی که به دلایل سهوی یا عمدی اطلاعات خود را از یک طرف از دست داد بتواند از نسخه ی بکاپ استفاده کند

دیگر استفاده های پوشه اشتراکی

استفاده از پوشه اشتراکی کاربرد های بسیار زیادی در مجموعه ها می تواند داشته باشد که این موضوع وابسته با نیاز کارفرما است ، کارفرما نیازهایی را مطرح می کند و پشتیبان شبکه موظف است متناسب با نیاز ، مجوز های مورد نیاز را اعمال کند.

سرعت انتقال اطلاعات در پوشه اشتراکی

سرعت انتقال اطلاعات در پوشه اشتراکی به عوامل مهمی بستگی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به سرعت انتقال کابل شبکه ، پهنای باند سوئیچ شبکه و همچنین سرعت کارت شبکه فایل سرور اشاره کرد. خاطر نشان می گردد که سرعت انتقال اطلاعات در حجم های کمتر از ۱۰MB زیاد به چشم نمی آید ولی در مجموعه های که از فایل های سنگین تر نظیر فایل های گرافیکی استفاده می کنند سرعت انتقال اطلاعات بیشتر به چشم می آید

مزایای استفاده از پوشه اشتراکی

از مزایای پوشه اشتراکی می توان به سرعت بالای انتقال اطلاعات نسبت به روش های دیگر از جمله استفاده از فلش و هارد دیسک اشاره کرد. این موضوعی زمانی اهمیت دو چندان پیدا می کند که چندین نفر باید بر روی یک فایل واحد کار کنند.

مزیت دیگر این موضوع حفظ امنیت اطلاعات به دلیل عدم نیاز به استفاده از فلش و هارد دیسک برای انتقال اطلاعات است.

معایب استفاده از پوشه اشتراکی

از معایب استفاده از پوشه اشتراکی می توان وابستگی آن به سرور را نام برد. به گونه ای که اگر به هر دلیلی فایل سرور مجموعه دچار ایراد شود و سرویس File Sharing از کار بی افتد ، پرسنل مجموعه دیگر نمی توانند فایلی را به واسطه آن جا به جا کنند. البته این موارد در صورت استفاده از سرور دوم به منظور بکاپ قابل رفع است.