Project Description

پوشه اشتراکی

پوشه های اشتراکی از موضوعاتی است که در زمینه شبکه های کامپیوتری و پشتیبانی شبکه کاربرد زیادی دارد و بسیاری از افراد به جای استفاده از فلش یا دیسک برای انتقال اطلاعات از پوشه اشتراکی یا همان شیر فولدر به این منظور استفاده می کنند.

یکی از موضوعاتی که امروزه تقریبا در تمامی شبکه های کامپیوتری ، حتی شبکه هایی که تنها از دو سه کامپیوتر تشکیل شده اند را به وضوح می بینیم ، اشتراک گذاری فایل ها و پوشه ها است ، به نوعی که کامپیوتر ها بتوانند با استفاده از بستر شبکه بین یکدیگر فایل جا به جا کنند.

پیاده سازی پوشه اشتراکی برای شبکه های کوچک

همان طور که گفته شد در بسیاری از شبکه های کامپیوتری از سرویس اشتراک فایل ها استفاده می کنند ، به گونه که یک پوشه را در یک کامپیوتر به اشتراک می گذارند و بقیه کاربران توسط کامپیوتر های دیگر شبکه به آن پوشه متصل می شود و اطلاعات مورد نظر خود را بر میدارند و یا اینکه اطلاعاتی را در آن پوشه اضافه می کنند تا بقیه افراد بتوانند از آن ها استفاده بکنند.

پیاده سازی پوشه اشتراکی در سازمان ها

حال یک مجموعه اداری را در نظر بگیرید که حداقل 10 پرسنل اداری دارد و آن ها  نیاز دارند تا اطلاعات را بین یکدیگر جا به جا کنند. پس برای رفع این نیاز از پوشه اشتراکی استفاده می کنند. اما نوع استفاده آنها باید متقاوت باشند و قوانین مخصوص به خود را داشته باشد. برای مثال کارفرما می خواهد یک پوشه فقط مخصوص ارسال گزارش کار به اشتراک گذاشته شود. پس باید مجوز های برای آن پوشه در نظر گرفته شود تا دیگران نتوانند به اطلاعات بقیه دسترسی داشته باشند و گزارش کار های بقیه را ببینند

حتی استفاده عادی از پوشه به اشتراک گذاشته شده نیز باید قوانین خاص خود را داشته باشد، به عنوان مثال باید مجوزی تعیین کرد تا هر کسی نتواند اطلاعات دیگران را حذف کند. اگر بخواهیم به طور کامل تر توضیح بدهیم در این سناریو ما یک پوشه به نام عمومی (Public) را به اشتراک میگذاریم که در آن به تعداد اعضای به نام خودشان پوشه وجود دارد و هر کسی فقط می تواند داخل پوشه ی خود اطلاعاتی را ایجاد کند و یا تغییر دهد . دیگران فقط می توان اطلاعات پوشه های افراد دیگر را بخوانند و یا آن ها را کپی کنند و اجازه تغییر یا پاک کردن را ندارند. به این صورت هر کسی مالک پوشه ی خودش است و تنها می تواند از اطلاعات دیگران استفاده کند. به عبارتی هر کسی نسبت به پوشه ی خود کنترل کامل دارد و نسبت به پوشه ی بقیه افراد تنها مجوز خواندن دارد.

پوشه اشتراکی شخصی

آی تی پشتیبان به صورت پیش فرض در سناریو راه اندازی و پشتیبانی شبکه های کامپیوتری علاوه بر اشتراک پوشه ی عمومی (Public) پوشه ای به نام شخصی (Private) را برای هر کاربر به اشتراک می گذارد. مجوز ها بر روی این پوشه به گونه ای تنظیم شده است که تنها هر کاربر به پوشه ی خودش دسترسی کامل دارد و هیچ کاربری نسبت به پوشه ی دیگران هیچگونه دسترسی ندارد ، به عبارتی پوشه ی شخصی (Private) یک پوشه ی شخصی است تا کاربر آن پوشه بتواند اطلاعات مهم خود را به عنوان بکاپ در آن نگهداری کند تا در صورتی که به دلایل سهوی یا عمدی اطلاعات خود را از یک طرف از دست داد بتواند از نسخه ی بکاپ استفاده کند

دیگر استفاده های پوشه اشتراکی

استفاده از پوشه اشتراکی کاربرد های بسیار زیادی در مجموعه ها می تواند داشته باشد که این موضوع وابسته با نیاز کارفرما است ، کارفرما نیازهایی را مطرح می کند و پشتیبان شبکه موظف است متناسب با نیاز ، مجوز های مورد نیاز را اعمال کند.

بکاپ از پوشه اشتراکی

مجموعه آی تی پشتیبان متناسب با قرارداد نگهداری و پشتیبانی شبکه مجموعه مورد نظر اقدام به تهیه فول بکاپ از اطلاعات سرور ها می کند. از طرفی مکان اصلی پوشه اشتراکی داخل سرور ها هستند و به طبع از آن ها هم بکاپ تهیه می شود.

سرعت انتقال اطلاعات در پوشه اشتراکی

سرعت انتقال اطلاعات در پوشه اشتراکی به عوامل مهمی بستگی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به سرعت انتقال کابل شبکه ، پهنای باند سوئیچ شبکه و همچنین سرعت کارت شبکه فایل سرور اشاره کرد. خاطر نشان می گردد که سرعت انتقال اطلاعات در حجم های کمتر از 10MB زیاد به چشم نمی آید ولی در مجموعه های که از فایل های سنگین تر نظیر فایل های گرافیکی استفاده می کنند سرعت انتقال اطلاعات بیشتر به چشم می آید

امنیت اطلاعات پوشه اشتراکی

امنیت اطلاعات در پوشه اشتراکی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است ، بخشی از موضوع امنیت اطلاعات به مجوز های پوشه اشتراکی مربوط می شود. به عنوان مثال وقتی هر کسی فقط به پوشه ی خودش دسترسی رایت اطلاعات داشته باشد. بد افزار ها مجبور به رعایت این مجوز ها هستند و انتقال آن ها به پوشه ها و سیستم های دیگر بسیار سخت تر می شود. از طرفی دیگر استفاده از آنتی ویروس می تواند امنیت اطلاعات از جمله در پوشه اشتراکی به حداکثر برساند.

مزایای استفاده از پوشه اشتراکی

از مزایای پوشه اشتراکی می توان به سرعت بالای انتقال اطلاعات نسبت به روش های دیگر از جمله استفاده از فلش و هارد دیسک اشاره کرد. این موضوعی زمانی اهمیت دو چندان پیدا می کند که چندین نفر باید بر روی یک فایل واحد کار کنند.

مزیت دیگر این موضوع حفظ امنیت اطلاعات به دلیل عدم نیاز به استفاده از فلش و هارد دیسک برای انتقال اطلاعات است.

معایب استفاده از پوشه اشتراکی

از معایب استفاده از پوشه اشتراکی می توان وابستگی آن به سرور را نام برد. به گونه ای که اگر به هر دلیلی فایل سرور مجموعه دچار ایراد شود و سرویس File Sharing از کار بی افتد ، پرسنل مجموعه دیگر نمی توانند فایلی را به واسطه آن جا به جا کنند. البته این موارد در صورت استفاده از سرور دوم به منظور بکاپ قابل رفع است.