کیستون شبکه چیست؟

کیستون شبکه را اگر بخواهیم به طور ساده توضیح دهیم مشابه پریز برق است. همانطور که سیم برق لخت را نمی توانید به راحتی به وسیله برقی مورد نظر وصل کنید و از پریز برق استفاده می کنید. کسیتون شبکه هم مشابه پریز برق است و برای اتصال ساده دیوایس های تحت شبکه به شبکه ی داخلی مجموعه از کیستون شبکه استفاده می شود.

کیستون شبکه نوع اتصال دهنده مادگی است که به منظور ارتباط کابل شبکه با تجیزات دیگر نظیر کامپیوتر ها مورد استفاده قرار می گیرد.

کیستون های شبکه در برخی از موارد در اثر ضربات پا و یا قطع و اتصال زیاد کابل شبکه از آن ها ممکن است دچار ایراداتی شوند و خدمات پشتیبانی شبکه شرکت شما می تواند این موارد را سریعات برطرف کند. البته که این موضوع زیر مجموعه خدمات پسیو شبکه محسوب می شود اما به صورت موردی توسط کارشناس پشتیبانی شبکه قابل رفع می باشد.

انواع کیستون شبکه

کیستون ها در دو نوع روکار و توکار به عنوان پریز شبکه مورد استفاده قرار میگیرند.

کیستون روکار:

کیستون های روکار همان طور که از اسم آن ها مشخص است به صورت روکار نصب می شوند و برامدگی رو روی دیوار ایجاد می کنند

کیستون توکار:

کیستون های توکار همان طور که از اسم آن ها مشخص است به صورت توکار نصب  می شوند و برای نصب نیاز به یک فضای پشتی دارند تا از رو به رو زیبا به نظر برسد و برامدگی اضافه ای را ایجاد نکنند.

کیستون شبکه فلزی:

کاربرد کیستون های فلزی برای زمانی است که از کابل شیلد دار یا فول دار استفاده می شود . همان طور که میدانید این کابل های برای تخلیه نویز های محیطی و همچنین نویز های داخلی کابل شبکه مورد استفاده قرار می گیرد اما برای تخلیه این نویز ها نیاز است تا شیلد یا فول کابل به زمین الکتریکی متصل شود . برای این کار از کیستون فلزی استفاده می شود تا نویز الکتریکی را از خود عبور دهد.

کیستون cat5 و کیستون cat6:

در زمان انتخاب کیستون ها باید به نوع کابل خود توجه کنید که از چه نوعی است ، اگر کابل شما Cat6 است باید کیستون شبکه شما هم از نوع cat6 باشد و اگر کابل شما از نوع شیلد دار و فویل دار باشد (SFTP) باید کیستون شبکه شما هم SFTP باشد ( یا به عبارتی فلزی باشد )

کاربرد کیستون شبکه:

کیستون ها کاربرد های دیگری نیز دارند که از جمله می توان به استفاده ی آن ها در پچ پنل ها اشاره کرد. برخی از پچ پنل ها نظیر برخی مدل های لگراند قابلیت جایگذاری کیستون در آن ها را دارا می باشند. ولی ساختار کلی پنچ پنل ها همان کیستون ها هستند ، مجموعه ای از کیستون که در غالب یک سخت افزار ارائه شده اند.

برند های کیستون شبکه:

برند های زیادی در بازار ایران فروش کیستون شبکه را انجام می دهند که از جمله می توان به لگراند و اشنایدر اشاره کرد.