IEEE 1394 که معمولاً به عنوان FireWire شناخته می شود، یک نوع اتصال استاندارد برای بسیاری از دستگاه های الکترونیکی مانند دوربین های دیجیتال، چاپگرها و اسکنرها، هارد دیسک های اکسترنال و سایر لوازم جانبی است.

اصطلاحات IEEE 1394 و FireWire معمولاً به انواع کابل ها، پورت ها و کانکتورهای مورد استفاده برای اتصال این نوع دستگاه های خارجی به رایانه اشاره می کند.

USB یک نوع اتصال استاندارد مشابه برای دستگاه هایی مانند درایوهای فلش و چاپگرها، دوربین ها و بسیاری از دستگاه های الکترونیکی دیگر است. آخرین استاندارد USB اطلاعات  را سریعتر از IEEE 1394 انتقال می دهد و به طور رایج تر در دسترس است.

اسم های دیگر IEEE 1394

اپل برای IEEE 1394 اسم FireWire را انتخاب کرده است. این اسم رایج ترین اصطلاحی است که وقتی کسی در رابطه با IEEE 1394 صحبت می کند می شنوید.

شرکت های دیگر اغلب از نام های مختلفی برای استاندارد IEEE 1394 استفاده می کنند. سونی آن را i.Link نامید، در حالی که Lynx نامی است که توسط Texas Instruments استفاده می شود.

پورت IEEE 1394 و FireWire

FireWire از plug-and-play پشتیبانی می کند، به این معنی که یک سیستم عامل بدون اینکه نیاز به خاموش و روشن کردن داشته باشد، به طور خودکار دستگاه متصل شده را میشناسد و در صورت نیاز برای کارکرد درست درخواست نصب درایور می کند.

تقریبا تمامی سیستم عامل های موجود از FireWire پشتیبانی می کنند. به عنوان مثال از Windows 98 تا Windows 10 و همینطور سیستم های لینوکس و Mac OS تا نسخه های آخر خود نیز از IEEE 1394 پشتیبانی می کنند.

حداکثر ۶۳ دستگاه می توانند از طریق زنجیره دایزی به یک باس FireWire یا یک دستگاه کنترل متصل شوند. حتی اگر از دستگاه‌هایی استفاده می‌کنید که سرعت‌های متفاوتی را پشتیبانی می‌کنند، هر یک از آنها را می‌توانند به یک باس متصل شوند و با حداکثر سرعت خود کار کنند. دلیل آن این است که یک پورت FireWire می‌تواند بین سرعت‌های مختلف در زمان واقعی تغییر کند، بدون توجه به اینکه یکی از دستگاه‌ها بسیار کندتر از بقیه باشد.

دستگاه های دارای پویت FireWire می توانند یک شبکه برای برقراری ارتباط ایجاد کنند. این توانایی به این معنی است که آنها از منابع سخت افزاری سیستم مانند رم کامپیوتر شما استفاده نخواهند کرد. مهمتر از آن، به این معنی است که آنها حتی می توانند بدون کامپیوتر هم ارتباط برقرار کنند.

این قابلیت زمانی می تواند مفید باشد که می خواهید اطلاعات را از یک دوربین دیجیتال به دوربین دیگر کپی کنید. با فرض اینکه هر دوی آن ها دارای پورت های FireWire هستند، آنها را به هم وصل کرده و اطلاعات را انتقال دهید (بدون نیاز به کامپیوتر یا کارت حافظه.)

ورژن های مختلف FireWire

IEEE 1394 که ابتدا FireWire 400 نام داشت، در سال ۱۹۹۵ منتشر شد. از یک کانکتور شش پین استفاده می کند و می تواند اطلاعات را با سرعت ۱۰۰، ۲۰۰ یا ۴۰۰ مگابیت بر ثانیه، بسته به کابل FireWire مورد استفاده و کابل هایی به طول ۴.۵ متر انتقال دهد. این حالت های انتقال داده معمولاً S100، S200 و S400 نامیده می شوند.

در سال ۲۰۰۰، IEEE 1394a منتشر شد. ویژگی های بهبود یافته ای را ارائه داد که شامل حالت صرفه جویی در مصرف انرژی می شد. IEEE 1394a از یک کانکتور چهار پین به جای شش پین در FireWire 400 استفاده می کند زیرا شامل کانکتورهای برق نمی شود.

فقط دو سال بعد IEEE 1394b به نام FireWire 800 یا S800 آمد. این نسخه ۹ پین دارد و سرعت انتقال تا ۸۰۰ مگابیت در ثانیه بر روی کابل هایی تا طول ۱۰۰ متر پشتیبانی می کند. کانکتورهای این کابل ها مانند FireWire 400 نیستند و با هم سازگازی ندارند مگر اینکه از کابل تبدیل یا دانگل استفاده کنید.

در اواخر دهه ۲۰۰۰، FireWire S1600 و S3200 وارد بازار شدند. آنها از سرعت انتقالی به ترتیب ۱۵۷۲ مگابیت در ثانیه و ۳۱۴۵ مگابیت در ثانیه پشتیبانی می کردند. با این حال، تعداد کمی از این دستگاه‌ها منتشر شدند که حتی نباید آنها را بخشی از جدول زمانی توسعه FireWire در نظر گرفت.

در سال ۲۰۱۱، اپل شروع به جایگزینی FireWire با Thunderbolt بسیار سریع‌تر کرد و در سال ۲۰۱۵، حداقل در برخی از کامپیوتر های خود، آن را با پورت‌ های USB-C سازگار با USB 3.1 جایگزین کرد.

FireWire یا USB

FireWire و USB از نظر هدف و کارکرد هستند و هر دو اطلاعات را انتقال می دهند اما در زمینه هایی مثل در دسترس بودن و سرعت تفاوت قابل توجهی دارند.

پورت USB تقریبا در تمامی کامپیوتر ها وجود دارند، این در حالی است که شما پورت FireWire را در بسیاری از کامپیوتر ها مشاهده نمی کنید و در صورت نیاز میتوانید در برخی از کامپیوتر ها این پورت را اضافه کنید.

جدیدترین استانداردUSB  ورژن USB4 است که از سرعت انتقال تا ۴۰۹۶۰ مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند. سرعت آن بسیار بیشتر از ۸۰۰ مگابیت بر ثانیه ای است که FireWire پشتیبانی می کند.

مزیت دیگری که USB نسبت به FireWire دارد این است که دستگاه ها و کابل های USB معمولاً ارزان تر از FireWire هستند، بدون شک به دلیل محبوبیت و تولید انبوه دستگاه ها و کابل های USB این موضوع به وجود آمده است.

همانطور که در بالا گفته شد FireWire 400 و FireWire 800 از کابل های مختلفی استفاده می کنند که با هم سازگار نیستند. از طرفی دیگر، استاندارد USB همیشه برای حفظ سازگاری با گذشته خوب بوده است.

با این حال، نمی‌توانید دستگاه‌های USB را مانند دستگاه‌های FireWire به هم وصل کنید. متاسفانه دستگاه هایی که پورت USB دارند برای ارتباط با هم نیاز به یک کامپیوتر واسط دارند تا اطلاعات را پس از خروج از یک دستگاه پردازش کند و سپس وارد دستگاه دیگر کنند.

کاربرد FireWire در شبکه

پورت های FireWire تقریبا در شبکه و خدمات پشتیبانی شبکه کاربردی ندارند، به عبارتی دیگر در شرکت ها مختلف برای انجام روند فعالیت های دستگاهی برای اتصال به شبکه نیاز به این پورت ندارد و پورت USB بسیار بیشتر از پورت IEEE 1394 در شرکت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.