DOS مخفف disk operating system است و سیستم عاملی است که از یک Disk Drive اجرا می شود. این اصطلاح برای خانواده های دیگر از سیستم عامل DOS نظیر MS-DOS که مخفف Microsoft DOS است نیز استفاده می شود.

همانطور که میدانید سیستم عامل (OS) نرم افزاری است که سخت افزار و دستگاه های جانبی یک کامپیوتر را کنترل می کند و به سایر نرم افزار ها اجازه اجرا می دهد. کامپیوتر های اولیه دهه ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ میلادی دیسک درایو نداشتند ولی برای انجام محاسبات خاص به سختی سیم کشی شده بودند.

بعد تر کامپیوتر ها توانستند دستورالعمل های بارگذاری شده در رم را با استفاده از کارت های پانچ و سپس نوارهای مغناطیسی ذخیره کنند. رم محدود بود و حجم کمی داشت، در نتیجه زمانی که دستور العمل های کامپیوتر می توانست بر روی یک دیسک درایو مانند فلاپی یا هارد دیسک ذخیره شود، به عنوان یک تکنولوژی پیشرفته در نظر گرفته میشد.

کلمه DOS همچنین برای توصیف سیستم عامل های دیگر که از خط فرمان مشابه استفاده می کردند، استفاده میشد. مثلا کامپیوتر های اولیه مانند Atari 800، Commodore 64 و APPLE II همگی سیستم عاملی داشتند که به ترتیب Atari DOS، Commodore Business Machines DOS و Apple DOS نام داشتند. همچنین DOS/360 یک سیستم عامل برای پردازنده های IBM بود که برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ ظاهر شد. این در حالی است که هیچ ارتباطی با DOS مبتنی بر ۸۰۸۶ در دهه ۱۹۸۰ ندارد.