پشتیبانی شبکه چیست؟

مجموعه فعالیت هایی که در حوزه شبکه های کامپیوتری به انجام می رسند، تحت عنوان پشتیبانی شبکه نامیده می شوند. اهداف مختلفی پشت این امر نهفته شده است که از مهم ترین آن ها می توانیم به رفع مشکلات شبکه و نگهداری از آن اشاره کنیم. مشکلاتی که ممکن است به وجود بیایند در دو سطح سخت افزاری و نرم افزاری هستند که باید برای رفع هر کدام از آن ها کوشید. این شبکه ها دارای پشتیبان بوده که عهده دار وظایف مختلفی است. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی کامل تری از این موضوع بپردازیم و شما را با صفر تا صد این پشتیبانی آشنا کنیم؛ پس تا انتهای این مطلب ما را دنبال کنید.

منظور از پشتیبانی شبکه چیست؟

شاید ندانید منظور از پشتیبانی شبکه چیست و با مراجعه به منابع مختلف نیز جواب درستی را نگرفته اید. اگر بخواهیم به صورت ساده این امر را به شما تعریف کنیم، نیاز است تا اصطلاحات پیچیده را کنار بگذاریم و با کلمات ساده بازی کنیم. فرض کنید دو یا چند کامپیوتر یا سرور با یک دیگر اتصال پیدا کرده باشند؛ در این صورت اطلاعاتی را با یک دیگر رد و بدل می کنند و در واقع تشکیل دهنده یک شبکه هستند.

این یک شبکه کامپیوتری بوده که هر کسب و کاری برای رسیدن به اهداف خود و داشتن بهترین عملکرد ممکن به آن نیاز دارد. در یک نگاه کلی تر می توانیم اینطور بیان کنیم که هر فعالیت و اقداماتی که در جهت عملکرد صحیح انواع سرویس ها انجام شده و یا در نظر گرفته می شوند، تحت عنوان پشتیبانی شبکه خوانده می شود. یک شرکتی که در زمینه پشتیبانی در حال فعالیت است، باید از عملکرد نهایی سرویس ها اطمینان لازم را کسب کند و در کنار آن وظایف دیگر را نیز شناسایی کرده و برای انجام آن ها از بهترین تخصص خود مایه بگذارد.

پشتیبانی شبکه های کامپیوتری چیست؟

برای اینکه به درک کاملی از پشتیبانی شبکه های کامپیوتری دست پیدا کنید، فقط کافیست تصور کنید که برای یک ساعت اینترنت کند و یا قطع شده است. این بدان معنا است که برای یک ساعت تمامی عملکرد کسب و کارها خوابیده است. این امر همراه با خود خطرات بسیار زیادی را به دنبال خواهد داشت که نفوذ ویروس و هکرها در بین این موارد جای داده می شوند. پس می توانیم بگوییم که این پشتیبانی باید وجود داشته باشد تا با عملکرد خود اجازه ندهد حیات یک کسب و کار به خطر بیفتد.

پشتیبانی شبکه های کامپیوتری چیست؟

کارشناس پشتیبانی کیست؟

حالا که توانستید با مفهوم پشتیبانی این شبکه های کامپیوتری آشنا شوید، نیاز است تا با فردی که در این امر دخیل هست نیز آشنا شوید. کارشناس پشتیبانی به عنوان یک متخصص شناخته می شود که قابلیت ها و توانایی های مختلفی دارد. این متخصص می تواند به حل انواع مشکلات مربوط به شبکه های کامپیوتری بپردازد. داشتن تخصص و تجربه در این زمینه می تواند بسیار کمک کننده باشد و باید در بین اولویت افرادی قرار بگیرد که قصد دارند در این زمینه مشغول به کار شوند.

یک کارشناس پشتیبانی با توانایی هایی که دارد باید بتواند انواع مشکلات را تحلیل کند و سپس نسبت به حل هر کدام از آن ها اقدامات لازم را به انجام برساند. همچنین در این فرایند برنامه ریزی های دوره ای نیز انجام می شوند که کارشناس پشتیبانی باید بتواند به خوبی از عهده آن بر بیاید. متخصصی که در حوزه پشتیبانی شبکه در حال فعالیت است، وظایف متعددی را بر عهده دارد و می تواند این مسئولیت را بر عهده بگیرد تا منابع مشترک یک سازمان را طراحی، نگهداری و حفظ کند و همچنین به اشتراک انواع فایل ها بپردازد. در ادامه شما را با وظایف این کارشناس آشنا خواهیم کرد. پس همراه ما باشید.

وظایف یک کارشناس پشتیبانی چیست؟

مهم ترین وظایفی که یک مهندس پشتیبان شبکه باید به انجام برساند، شامل گزینه های زیر می شوند:

  • باید با تجهیزات شبکه، نصب، مقایسه و همچنین راه اندازی شبکه آشنایی کافی را داشته باشد
  • باید به مستندسازی در حوزه تجهیزات و زیرساخت های شبکه بپردازد
  • پیشنهادات و مشاوره های لازم را در جهت حل مشکلات مربوط به شبکه ارائه دهد
  • تجهیزات را به صورت دوره ای بررسی کند و در صورت نیاز به سرویس کردن مشکلات شناسایی شده بپردازد
  • یک مهندس شبکه باید بتواند برنامه ریزی های لازم را برای نگهداری از شبکه بریزد

موارد ذکر شده تنها بخشی از وظایفی هستند یک کارشناس پشتیبانی باید به انجام برساند. در انجام هر کدام از وظایف نیاز به تخصص و تجربه ضروری است.

وظایف یک کارشناس پشتیبانی چیست؟

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم تا شما را با مفهوم پشتیبانی شبکه آشنا کنیم. برای حفظ حیات کسب و کارها حضور یک کارشناس پشتیبان شبکه ضروری است و نباید از آن غافل شوید. این کارشناس وظایف مختلفی را بر عهده دارد و در انجام آن ها فرد باید از تخصص کافی بهره مند باشد که به صورت کامل به اهمیت این موضوع پرداختیم و مهم ترین این وظایف را برای شما نام بردیم.