هارد و اکسترنال دو واژه جدا از هم هستند و در ابتدا باید معنی هر یک را به تنهایی برای شما بگوییم

شما می توانید در مقاله هارد دیسک چیست درباره چیستی هارد بخوانید اما اگر بخواهیم به طور خلاصه به شما بگوییم هارد یا بهتر بگوییم هارد دیسک، یکی از سخت افزار هایی است که برای ذخیره اطلاعات از آن استفاده می شود. بیشترین استفاده هارد دیسک بر روی کامپیوتر ها و هر دستگاه دیگه ای است که نیاز به ذخیره حجم زیادی از اطلاعات دارد می باشد. در دستگاه هایی که نیاز به ذخیره اطلاعات با حجم کمتر دارند از سخت افزار های ذخیره سازی دیگر نظیر USB ها و یا Micro SD ها استفاده می شود.

اکسترنال چیست؟

اکسترنال یا اگر بخواهیم بهتر بگوییم External به معنی خارجی است، حال کلمه اکسترنال برای سخت افزار هایی استفاده می شود که می تواند به صورت خارجی توسط رابطی که بر روی سخت افزار مبدا و مقصد وجود دارد، آن ها را به سادگی به یکدیگر متصل کند.

اینترنال چیست؟

حتما این سوال برای شما پیش می آید که اینترنال یا Internal چیست و چه فرقی با اکسترنال دارد؟ مگر سخت افزار های اینترنال توسط یک رابط مشترک به سخت افزار مورد نظر ما متصل نمی شوند؟ به صورت خلاصه بخواهیم بگوییم سخت افزار هایی که به صورت اینترنال با دستگاه های دیگر ارتباط برقرار می کنند به نوعی ساخته شده اند که همیشه به سخت افزار مرتبط متصل باشند و تنها در صورت آسیب یا تعویض، آن ها را از درگاه خود قطع می کنند و سخت افزار دیگری را جایگزین آن ها می کنند. در نتیجه برای اتصال آن ها به سخت افزار مورد نظر دقت بیشتری لازم است و باید با احتیاط و دقت بیشتری این اتفاق بیفتد چرا که برای این کار در اکثر موارد نیاز است پیچ های بدنه دستگاه باز شوند و شما از داخل دستگاه مورد نظر سخت افزار اینترنال را قطع یا متصل کنید.

از طرفی دیگر برای این کار باید احتیاط کنید تا این کار باعث آسیب دیدگی قطعات دیگر نشود. آسیب دیدگی قطعات دیگر می تواند از طریق برخورد پوست دست شما با قطعاتی همچون بورد های الکتریکی و یا سیم های رابط دیگر اتفاق بیفتد.

تعریف هارد اکسترنال

حال که درباره تعاریف و مفاهیم به شما گفتیم می توانیم معنی هارد اکسترنال را به راحتی به شما بگوییم. هارد اکسترنال به معنی هارد دیسک خارجی است، به عبارتی به نوعی از هارد دیسک گفته می شود که می توانید به راحتی آن را به دستگاه های مختلف متصل کنید.

رابط های هارد اکسترنال

معمولا هارد دیسک های اکسترنال از پورت USB برای اتصال با دستگاه های دیگر که حاوی پورت USB هستند، استفاده می کنند. پورت های USB خود نسل های مختلفی دارند و به همین سبب سرعت های انتقال مختلفی را نسبت به نسل USB در اختیار کاربران قرار می دهند.

کاربرد هارد اکسترنال

هارد دیسک ها همانطور که می دانید برای ذخیره اطلاعات مورد استفاده قرار میگیرند اما برخی از کاربرد های دیگر سبب می شود تا از هارد های اکسترنال برای ذخیره نوع خاصی از اطلاعات و یا انتقال اطلاعات بین دستگاه های مختلف استفاده کرد.

نقش هارد اکسترنال در پشتیبانی شبکه

آی تی پشتیبان به عنوان شرکت خدمات دهنده پشتیبانی شبکه های کامپیوتری برای ارائه این خدمات به شرکت های دیگر از آن ها میخواهد که زیر ساخت مورد نیاز برای این خدمات را در اختیار کارشناسان شبکه قرار دهند. یکی از مهم ترین این زیر ساخت ها، هارد دیسک اکسترنال است که نسخه دوم بکاپ های سرور ها برای روی آن قرار می گیرند. اما چرا برای ذخیره بکاپ ها از هارد دیسک اکسترنال استفاده می شود؟ مهم ترین دلیل این موضوع متصل نبودن دستگاه ذخیره سازی به شبکه مورد نظر است چرا که اگر اتفاقی مانند آلودگی توسط بدافزار ها و باج افزار ها برای اطلاعات ذخیره شده بیفتد، به احتمال زیاد تمامی اطلاعات شما آلوده شده و از بین می رود.

حجم هارد اکسترنال

هارد دیسک های اکسترنال در حجم های مختلفی ساخته و استفاده می شود اما امروزه به طور رایج بیشتر از حجم ۲ ترابایت آن استفاده می شود ولی این هارد دیسک ها با حجم های ۱ ترابایت تا ۵ ترابایت نیز به راحتی در بازار پیدا می شوند. شما زمانی که قصد خرید هارد اکسترنال دارید باید حداقل حجم دو برابر بیشتر فضا نسبت به آن چیزی که واقعا نیاز دارید در نظر بگیرید، چرا که ممکن است در آینده بخواهید استفاده های دیگری بنابر نیاز خود از هارد دیسک اکسترنال بکنید که فضای ذخیره سازی آن را اشغال کند و در انتها مجبور می شوید که هارد دیسک اکسترنال دیگری خریداری کنید.