لپ تاپ یا کامپیوتر شما ممکن است به دلایل مختلفی هنگ کند و در این حالت بماند! در نتیحه تنها راهی که پیش پای شما باقی می ماند ریست کردن آن است. در کامپیوتر های دسکتاپ این کار زیاد سخت نیست و کافی است تا از دکمه ریست روی کیس کامپیوتر برای این کار استفاده کنید. اما در اکثر لپ تاپ ها برای ریست یا ری استارت کردن لپ تاپ دکمه مجزایی وجود ندارد! از طرفی هم مانند کامپیوتر های دسکتاپ سیم برق ندارد تا با در آوردن آن از پریز بتوانید لپ تاپ  را خاموش کنید و باتری وظیفه برق رسانی را انجام می دهد که در اکثر لپ تاپ های امروزی به صورت داخلی است و امکان خارج کردن آن وجود ندارد، در نتیجه یک راه حل بیشتر باقی نمی ماند!

چگونگی خاموش کردن لپ تاپ هنگ کرده

برای خاموش کردن لپ تاپ هنگ کردن تنها یک راه دارید و آن هم فشرده نگه داشتن دکمه پاور یا همان دکمه روشن کردن لپ تاپ است. این مدت زمان می تواند برای لپ تاپ برند ها و مدل های مختلف، متفاوت باشد اما ما در اینجا سعی می کنیم که از روش های دیگر این مدت زمان را بدست بیاورید. اکثرا با ۵ ثانیه نگه داشتن دکمه پاور، لپ تاپ خاموش می شود.

چراغ پاور لپ تاپ

اگر لپ تاپ شما چراغی بر روی بدنه یا کیبورد دارد که نشان دهنده روشن بودن آن است و زمانی که لپ تاپ را خاموش می کنید نیز خاموش می شود، کار شما آسان است. شما زمانی که کلید پاور یا همان روشن کردن لپ تاپ را فشرده نگه می دارید تا لپ تاپ شما خاموش شود، این چراغ نیز خاموش می شود! پس از این طریق مدت زمان فشرده نگه داشته شدن کلید پاور برای خاموش شدن لپ تاپ را بدست می آورید.

چراغ پاور لپ تاپ برای خاموش کردن لپ تاپ هنگ کرده

صدای فن لپ تاپ

راه دیگر فهمیدن خاموش شدن لپ تاپ هنگ کرده از طریق صدای فن لپ تاپ است، اگر صدای فن لپ تاپ شما به گونه ای است که میتوانید به راحتی آن را در زمان کار کردن بشنوید، زمانی که لپ تاپ شما با فشرده نگه داشتن دکمه پاور خاموش می شود، صدای فن های لپ تاپ نیز قطع می شود و از این طریق می توانید متوجه شوید چه زمانی لازم است تا با فشرده نگه داشتن دکمه پاور لپ تاپ هنگ کرده خود را خاموش کنید.

فن لپ تاپ نشان گر خاموش شدن لپ تاپ هنگ کرده

خاموش شدن صفحه نمایش

زمانی که لپ تاپ شما خاموش می شود، قائدتا صفحه نمایش آن نیز خاموش می شود اما در اینجا باید به یک نکته توجه کنید که خاموش شدن لپ تاپ هنگ کرده را برای شما سخت می کند.

در حالت عادی اگر لپ تاپ شما روشن باشد و در این حالت اگر یک بار کلید پاور آن را فشار دهید، لپ تاپ شما به حالت Sleep می رود و صفحه نمایش آن نیز خاموش می شود و فن های لپ تاپ نیز می ایستد. این حالت تقریبا شبیه حالتی است که لپ تاپ شما خاموش است! اما تفاوت های کوچکی دارد. اولین تفاوت این است که چراغ پاور لپ تاپ زمانی که در حالت Sleep قرار دارد چشمک می زند اما در حالتی که لپ تاپ خاموش است، این چراغ نیز خاموش است.

خاموش بودن صفحه لپ تاپ نشان دهنده خاموش شدن لپ تاپ هنگ کرده

حال زمانی که شما دکمه پاور را فشرده نگه دارید و مدت زمان آن برای خاموش شدن هنوز برایتان مشخص نیست، ممکن است لپ تاپ شما به حالت Sleep برود و خاموش نشود، شما در این حالت باید همچنان دکمه پاور را فشرده نگه دارید و اگر می توانید به چراغ پاور نیز توجه کنید تا چشمک زدنش ادامه پیدا نکند و خاموش باقی بماند. در این حالت می توانید مطمئن شوید که لپ تاپ شما خاموش شده است.

خاموش کردن لپ تاپ هنگ کرده خطرناک است؟

اگر لپ تاپ شما هنگ می کند و همیشه از روش گفته شده در بالا اقدام به خاموش کردن آن می کنید مشکلات مختلفی ممکن است برای لپ تاپ شما اتفاق بیفتد! اما دلیل آن چیست؟ شما با نگه داشتن دکمه پاور لپ تاپ عملا برق ورودی به آن را قطع می کنید و این موضوع وسط انجام یک کاری که تمامی قطعات را درگیر کرده است اتفاق می افتد!

آسیب دیدن فایل های ویندوز در اثر خاموش کردن آن با نگه داشتن دکمه پاور

بگذارید دقیق تر توضیح دهیم که چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد. اولین قطعه ای که ممکن است با این کار آسیب ببیند دستگاه ذخیره سازی لپ تاپ شماست که میتواند هارد دیسک یا SSD باشد. البته که آسیب پذیری هارد دیسک ها به دلیل مکانیکی بودن آن ها بیشتر است و علاوه بر این که برخی فایل های ذخیره شده در هر دو دیوایس ممکن است آسیب ببیند، خود هارد دیسک نیز می تواند به صورت فیزیکی آسیب ببیند!

رفع مشکل هنگ کردن لپ تاپ

برای رفع مشکل هنگ کردن لپ تاپ و جلوگیری از خاموش کردن آن با این روش در ابتدا باید دلیل هنگ کردن آن را پیدا کنید اما چگونه؟ اول از همه باید دقت کنید که لپ تاپ شما بیشتر در چه مواقعی هنگ می کند. مثلا در استفاده از نرم افزار خاصی این اتفاق می افتد و یا حتی در قسمت خاصی از همان نرم افزار این اتفاق می افتد و یا مثلا زمانی که تعداد زیادی از نرم افزار را بر روی سیستم باز می کنید این اتفاق می افتد! ما در مقاله Task Manager چیست تا حد زیادی نحوه تشخیص کندی و هنگی ویندوز را آموزش داده ایم اما اگر میخواهید سریعا به جواب خود برسید می توانید برای رفع مشکلات این چنینی از شرکت آی تی پشتیبان خدمات it دریافت کنید تا این شرکت با عقد قرارداد پشتیبانی شبکه یک ساله نسبت به تشخیص و رفع مواردی از این دست اقدامات لازم را انجام دهند و هر آنچه که باعث افزایش سرعت و بهره وری در روند انجام کار ها می شود را به شما پیشنهاد دهند تا شما با مطلع شدن از آنها، تایید انجام موارد مربوطه را به آن ها بدهید.