تقریبا تمام دستگاه های الکترونیکی حداقل از یک برد الکترونیکی که به آن برد مدارچاپی (PCB) نیز گفته می شود استفاده می کنند. در کامپیوتر ها هم به همین شکل است و مادربرد اصلی ترین برد مدار چاپی است. مادربورد ها ستون فقرات ارتباطی کامپیوتر ها هستند که از طریق آن همه اجزا و تجهیزات جانبی خارجی به یکدیگر متصل می شوند.

از شرکت های سازنده مادربورد ها می توان موارد زیر را نام برد

Acer, ASRock, Asus, Gigabyte Technology, Intel, Micro-Star International

مادربردها چگونه کار می کنند؟

یک مادربرد بزرگ ممکن است شامل ۶ تا ۱۴ لایه فایبرگلاس، قطعات اتصال مسی و صفحات مسی برای جداسازی برق و سیگنال باشد. اجزای دیگر از طریق اسلات های توسعه به مادربرد اضافه می شوند. این اجرا شامل سوکت های پردازنده، ماژول های رم، اسلات PCI وPCI Express و همچنین اسلات های M2 SSD است.

یک هیت سینک و فن، اجزای گرمایی مانند CPU را مدیریت می کنند. به طور معمول مادربورد ها اتصال های دیگر را از طریق چیپ جنوبی ارائه می دهند. از این اتصالات می توان به PCI، SATA، USB و Thunderbolt اشاره کرد.

پردازنده به طور کلی به دو نوع نرخ داده DDRX و PCIe متصل است. اتصالات DDRX خود به انواع DDR3، DDR4 و DDR5 تقسیم می شود.

اجزای مادربورد

هر مادربرد برای پشتیبانی از اجزای خاص مانند CPU و حافظه طراحی شده است. آنها می توانند از اکثر هارد دیسک ها و تجهیزات جانبی پشتیبانی کنند. مادربردها شامل اجزای اصلی زیر هستند:

CPU با مدار منطقی خود دستورالعمل های نرم افزار ها، سیستم عامل و سایر اجزای کامپیوتر را پردازش می کند.

Memory یا Ram حافظه ای است که در آن دستورالعمل ها و اطلاعات به طور موقت ذخیره و اجرا می شوند.

Storage Interface رابط درایو های ذخیره سازی مانند هارد دیسک ها و SSD ها است که برای ذخیره سازی اطلاعات و نرم افزار ها مورد استفاده قرار می گیرند.

ROM BIOS حافظه غیر فراری و فقط خواندی را فراهم می کند که سیستم عامل را ذخیره می کند، مانند سیستم ورودی/خروجی اصلی یا BIOS.

Northbridge چیپستی است که CPU، حافظه، ذخیره سازی و سایر اجزا را به هم متصل می کند.

Southbridge چیپستی است که عناصر جانبی را به مادربرد متصل می کند و به Northbridge متصل می شود.

cooling fans فن های خنک کننده ای است که دمای قطعات داخلی کیس را در حالت مناسب نگه می دارد.

peripheral connector slots اسلات های ارتباطی جانبی هستند که برای اتصال کارت هایی همچون کارت گرافیک مورد استفاده قرار می گیرند

connectors for peripheral devices برای اتصال دستگاه های اکسترنال با استفاده از پورت هایی مانند USB مورد استفاده قرار می گیرد.

the backup battery این باتری برای حفظ اطلاعات ذخیره شده بر روی مادربورد مانند ساعت بایوس در زمانی که برق سیستم قطع می شود مورد استفاده قرار می گیرد.

کانکتور برق برای اتصال به منبع برق خارجی مورد استفاده قرار می گیرد.

رفع ایرادات مادربورد

مادربورد ها قطعاتی هستند که به ندرت به مشکل بر میخورند و در بسیاری از مواقع اگر مشکلی برای آن ها ایجاد شود نیازمند تعمیرات تخصصی توسط کارشناسان مربوطه است و کارشناسان پشتیبانی شبکه تقریبا نمی توانند کاری برای رفع مشکل آن انجام دهند. در برخی از مواقع ممکن است بازگردانی تنظیمات مادربورد به تنظیمات کارخانه و ریست فکتوری شدن آن مشکل به وجود آمده در اثر عدم همخوانی تنظیمات را از بین ببرد.