گاهی وقتا به دلایل مختلفی همچون باز نشدن فلش دیسک و یا احتمال ویروسی بودن آن نیاز به فرمت کردن آن وجود دارد. برای فرمت کردن فلش دیسک راه های مختلفی وجود دارد که در ادامه تمامی آن ها را به ترتیب می گوییم، این ترتیب بر اساس سادگی عملیات فرمت است، پس روش های اولیه روش های ساده و روش هایی که در ادامه گفته می شود روش هایی هستند که در موارد خاص و در صورتی که روش های عمومی تاثیر گذار نباشند استفاده می شوند.

۱-فرمت کردن فلش با File Explorer

برای این کار File Explorer را باز کرده و بر روی فلش درایو خود Right Click می کنید تا منوی آن باز شود. در این منو گزینه Format را انتخاب کنید تا پنجره مربوط به آن باز شود. بهتر است تنظیمات پیش فرض را تغییر ندهید و فقط بر روی گزینه Start در پایین پنجره کلیک کنید. پس از کلیک بر روی این گزینه و پایان عملیات پنجره کوچکی مبنی بر اتمام عملیات فرمت نمایش داده می شود و می توانید با کلیک بر روی دکمه OK این پنجره را ببندید.

۲-فرمت کردن فلش با Disk Management

برای این کار می توانید منوی Run را با کلید های ترکیبی Windows+R باز کنید و در داخل آن عبارت Diskmgmt.msc را تایپ کرده و سپس OK کنید. در پنجره باز شده می توانید لیست درایو ها را ببینید. می توانید بر روی درایو مورد نظر خود Right Click کرده و سپس گزینه Format را انتخاب کنید. در پنجره باز شده بر روی OK کلیک کنید تا عملیات فرمت آغاز شود.

۳-فرمت کردن فلش با Disk Part

اگر فلش شما با روش هایی که در بالا گفته شد فرمت نشد می توانید از روشی که در ادامه گفته می شود استفاده کنید. این روش می تواند برای مواقعی که فلش شما به راحتی فرمت نمی شود مورد استفاده قرار بگیرد، برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

کلید های ترکیبی Widows+R را فشار دهید تا پنجره Run باز شود. عبارت CMD را تایپ کرده و Enter را فشار دهید. در پنجره سیاه Command Prompt عبارت diskpart را تایپ کرده تا این برنامه در همان محیط Command Prompt اجرا شود. عبارت list disk را تایپ کرده و Enter را بزنید. لیست درایو های کامپیوتر شما همراه با شماره نمایش داده می شوند. سپس عبارت select disk # را تایپ کنید و به جای # شماره دیسک را جایگزین کنید. سپس پیغامی مبنی بر انتخاب شدن دیسک شماره مورد نظر نمایش داده می شود. در این مرحله عبارت clean را تایپ کنید تا تمامی محتویات فلش درایو از بین برود و فرمت شود.

سپس دستور create partition primary را وارد کنید تا یک پارتیشن ایجاد شود.

سپس دستور active را وارد کنید تا پارتیشن شما فعال شود

دستور format fs=fat32 را وارد کنید تا یک بار پارتیشن ساخته شده شما نیز فرمت شود.

در مرحله آخر عبارت assing letter = # را وارد کنید و به جای # یک حرف مثل E را انتخاب کنید و فلش شما با عنوان درایو E نمایش داده شود.

مراحل تکمیل شده است، می توانید با تایپ عبارت Exit از Disk Part خارج شوید.

۴-فرمت کردن فلش با Power Shell

برای باز کردن Power Shell کافی است تا همین عبارت را در منوی سرچ ویندوز تایپ کنید. وقتی Power Shell باز می شود یک صفحه آبی رنگ را مشاهده می کنید که تعدادی Text در بالای آن قرار دارند.

دستور  Get-Disk را تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید

با استفاده از دستور Get-Disk DISK-NUMBER | Clear-Disk -RemoveData فلش را به صورت کامل پاک کنید ( به جای DISK-NUMBER شماره درایو فلش را وارد کنید )

برای تایید عملیات، حرف Y را تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید

برای ایجاد یک پارتیشن جدید، دستور New-Partition -DiskNumber DISK-NUMBER -UseMaximumSize را تایپ کنید. ( به جای DISK-NUMBER شماره درایو فلش را وارد کنید )

برای انجام عملیات فرمت، عبارت ” Get-Partition -DiskNumber DISK-NUMBER | Format-Volume -FileSystem FILE-SYSTEM -NewFileSystemLabel DRIVE-NAME ” را تایپ کنید.

در دستور ، “DISK-NUMBER” را با شماره صحیح فضای ذخیره خود ، “FILE-SYSTEM” را با “NTFS” ، “FAT32” یا “exFAT” و “DRIVE-NAME” را با نام مورد نظر دستگاه برای نمایش در File Explorer جایگزین کنید.

برای اختصاص یک نام به داریو جدید، دستور ” Get-Partition -DiskNumber DISK-NUMBER | Set-Partition -NewDriveLetter DRIVE-LETTER ” را تایپ کنید.

اگر فلش فرمت نشد چه کنیم؟

به احتمال بسیار زیاد با انجام یکی از مراحل بالا می توانید فلش دیسک خود را فرمت کرده و سپس از آن استفاده کنید. باید توجه کنید که عملیات فرمت کردن فلش دیسک اگر با خطا همراه شود ممکن است اطلاعات درایو دیگر خود را به صورت ناخواسته حذف کنید. بهتر است برای این کار از متخصصین یک شرکت پشتیبانی شبکه مانند آی تی پشتیبان بخواهید این کار را برای شما انجام دهند.