شبکه کردن دو کامپیوتر با هم بیشتر در زمانی کاربرد دارد که شما می خواهید در طولانی مدت بین دو کامپیوتر فایل های مختلفی را منتقل کنید. چرا که کپی کردن فایل بین دو کامپیوتر از طریق فلش یا هارد اکسترنال به صورت چند باره می تواند خسته کنند به نظر برسد. در برخی مواقع نیز سرعت انتقال اطلاعات از طریق شبکه بیشتر از انتقال فایل از طریق دیوایس هایی است که قبل تر گفتیم. لازم است یادآوری کنیم که در انتقال فایل از طریق حافظه های جانبی لازم است یک بار اطلاعات در حافظه جانبی نوشته شود و دوباره همان اطلاعات در حافظه کامپیوتر دوم نوشته شود.

نیاز های دیگری مانند بازی های تحت شبکه باعث نیاز به شبکه کردن دو کامپیوتر با یکدیگر می شود. در ادامه روش این کار را به ساده ترین روش ممکن به شما می گوییم.

به صورت ساده برای شبکه کردن دو کامپیوتر باید بتوانید از کامپیوتر خود به کامپیوتر دیگر متصل شوید. برای این کار باید آدرس IP، نام کاربری و پسورد کامپیوتر مقصد را بدانید. بله به همین سادگی! همچنین می توان تمامی این ۳ مورد را به صورت سفارشی تغییر دهید که در این مطلب نمی گنجد.

مرحله اول: آدرس کامپیوتر مقصد

همانطور که گفتیم در ابتدایی ترین حالت لازم است تا شما آدرس کامپیوتری که میخواهید به آن متصل شوید را بدانید. برای این کار در کامپیوتر مقصد می توانید روش های مختلفی را بروید که ساده ترین روش فهمید آدرس IP از طریق CMD است.

برای اینکار در منوی سرچ ویندوز CMD را جستجو کرده و بر روی آن کلیک می کنید.

جستجو cmd در سرچ ویندوز

پس از کلیک بر روی Command Prompt صفحه مشکلی رنگی باز می شود و شما باید دستور مورد نظر برای نمایش آدرس آی پی را وارد کنید.

در منوی CMD برای نمایش آدرس آی پی باید عبارت ipconfig را تایپ کرده و سپس کلید Enter را فشار دهید.

ipconfig در cmd

زمانی که Enter را فشار دهید ممکن است اطلاعاتی که به شما نمایش داده می شود با اطلاعات عکس زیر از لحاظ حجم تفاوت داشته باشد. به تصویر زیر نگاه کنید، در کامپیوتر ما تعداد کارت شبکه های زیادی وجود دارد که اطلاعات آی پی مربوط به هر کدام از آن ها نمایش داده شده است. شما ممکن است در کامپیوتر خانگی خود یک یا دو کارت شبکه داشته باشید که یکی برای اتصال به شبکه از طریق وای فای و دیگر برای اتصال به شبکه از طریق کابل است. ما در عکس زیر از طریق وای فای به شبکه به صورت وایرلس متصل شده ایم و از کارت شبکه اترنت استفاده نکرده ایم. در نتیجه نیاز به اطلاعات آی پی کارت شبکه وایرلس داریم که با خط قرمز آن را نمایش داده ایم. در قسمت قرمز رنگ به دنبال عبارت IPv4 Address میگردیم که آدرس آی پی ورژن ۴ را به ما نمایش می دهد. در اینجا آدرس IP ما برابر با ۱۹۲.۱۶۸.۶۳.۷۹ است. این آدرس را در جایی یادداشت می کنیم. فراموش نکنیم که این آدرس ممکن است با هر بار اتصال شما به شبکه تغییر کند اما احتمال آن کم است.

اطلاعات آی پی کارت شبکه وایرلس

حال در این مرحله باید نام کاربری و پسورد کامپیوتر مقصد را هم در اختیار داشته باشید تا بتوانید به آن متصل شوید. نام کاربری در اکثر مواقع همان اسمی است که در ابتدای ورود به صفحه دسکتاپ ویندوز و زمان وارد کردن پسورد نمایش داده می شود. اما برای اطمینان از این موضوع می توانید از روشی که در ادامه گفته می شود اقدام به پیدا کردن نام کاربری شوید.

مرحله دوم: نام کاربری کامپیوتر مقصد

برای پیدا کردن نام کاربری کامپیوتر مقصد می توانید در منوی سرچ ویندوز عبارت lusrmgr.msc را وارد کنید.

جستجو lusrmgr.msc در سرچ ویندوز

با کلیک بر روی lusrmgr.msc پنجره Local Users and Group نمایش داده می شود. بر روی پوشه Users در منوی سمت چپ کلیک می کنید تا لیست یوزر ها در لیست سمت راست نمایش داده شود. یوزر هایی که یک فلش جهتی به سمت پایین بر روی آنها وجود دارند غیر فعال هستند و قابل استفاده نیستند. تنها یوزری که در عکس زیر قابل استفاده است USER نام دارد. در اینجا ما توانستیم نام کاربری یوزر مورد نظرمون را پیدا کنیم.

پنجره Local Users and Group

مرحله سوم: پیدا کردن رمز عبور نام کاربری مورد نظر

اگر مانند عکس بالا تنها یک نام کاربری دارید که فعال است، رمز عبور آن همان رمز عبوری است که در زمان روشن کردن کامپیوتر باید آن را وارد کنید. اما اگر چند نام کاربری دارید و میخواهید از نام کاربری مورد نظر خود برای ورود به کامپیوتر مقصد استفاده کنید و رمز عبور آن را نمی دانید کافی است بر روی نام کاربری مورد نظر که فعال است کلیک راست کرده و در منوی نمایش داده شده گزینه Set Password… را انتخاب کنید.

تغییر رمز نام کاربری

با کلیک بر روی عبارت Set Password… پنجره ای باز می شود و از شما میخواهد با کلیک بر روی Proceed تایید کنید که میخواهید رمز عبور را تغییر دهید. پس بر روی آن کلیک کنید.

سپس پنجره زیر نمایش داده می شود که باید رمز عبور مورد نظر خود را دو بار در دو کادر مورد نظر وارد کنید و سپس OK را بزنید.

وارد کردن رمز عبور جدید برای نام کاربری

حال شما به واسطه این ۳ مورد می توانید به کامپیوتر مقصد مورد نظر خود متصل شده اما برای اتصال به کامپیوتر مقصد روش های مختلفی برای کارهای مختلف وجود دارد.

به عنوان مثال هدف شما از شبکه کردن دو کامپیوتر به یکدیگر ممکن است انتقال فایل باشد و یا ریموت شدن با Remote Desktop برای کنترل کامپیوتر مقصد از راه دور است و یا برای بازی کردن تحت شبکه دو کامپیوتر با یکدیگر!

هر کدام از موارد بالا مراحل مربوط به خود را دارند که شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با آی تی پشتیبان تماس بگیرید و خدمات شبکه مورد نظر خود را از آن ها دریافت کنید.