برای توضیح اینکه سوئیچ POE چیست باید کمی به عقب برگردیم و ساختار شبکه و کابل شبکه را باز کنیم. اما در همین ابتدا اگر بخواهیم به طور خلاطه کار سوئیچ POE را بگوییم باید اینطور عنوان کنیم که سوئیچ های POE امکان برق رسانی به برخی از تجهیزات شبکه را نیز در کنار انتقال اطلاعات دارند.

به عبارتی دیگر برای برخی از تجهیزات شبکه که این قابلیت POE را دارند دیگر نیاز نیست تا به فکر اتصال سیم برق به آن ها باشیم و فقط کافی است همان کابل شبکه های که برای انتقال اطلاعات آن ها مورد استفاده قرار می گیرد را به آن ها متصل کنیم تا برق خود را هم از همین طریق تامین کنند. اما شاید با خود فکر کنید که این قابلیت شاید موضوع مهمی نباشد و نیاز ضروری به آن وجود ندارد. اگر اینطور فکر می کنید باید بدانید که هنوز در این موضوع عمیق نشده اید و متوجه نشده اید این قابلیت در جاهای مهمی قرار میگیرد.

مزیت استفاده از سوئیچ POE

مزیت اصلی استفاده از سوئیچ شبکه در برق رسانی به تجهیزات شبکه ای است که در جاهایی نصب می شوند که امکان دسترسی به آن ها ساده نیست. در ادامه به شما می گوییم قابلیت POE بدرد چه تجهیزاتی میخورد. این موضوع می تواند کار خدمات پشتیبانی شبکه را نیز راحت کند و در زمانی که ایرادی برای این تجهیزات به وجود می آید که نیاز به بررسی دارد، زود تر به نتیجه برسد و ایراد را پیدا کند.

اکسس پوینت POE

همان طور که میدانید اکسس پوینت ها اکثر بر روی سقف و در ارتفاع نصب می شوند و کابل شبکه برای این تجهیزات ساده نیست. حال فرض کنید که قرار باشد برای آن ها یک کابل اضافی برق نیز کشیده شود و مسیر سیم برق متفاوت از سیم کشی شبکه باشد.

دوربین POE

دوربین ها همانند اکسس پوینت ها در ارتفاع نصب می شود و کابل کشی برای آن ها نیز ساده نمی باشد. در نتیجه بسیاری از دوربین های تحت شبکه از قابلیت POE پشتیبانی می کنند و فقط کافی است کابل شبکه ای که از یک طرف به سوئیچ POE متصل شده است را به آن ها متصل کنید تا برق مورد نیاز خود را از سوئیچ POE دریافت کنند.

رادیو های وایرلس

رادیو های وایرلس هم میزان کابل کشی زیادی نیاز دارند چرا که همیشه در بالاترین ارتفاع ممکن نصب می شوند و متراژ کابل کشی زیادی نیاز دارند. پس چه بهتر که فقط یک کابل شبکه برای آن ها کشیده شود تا نیازشان از دریافت انرژی و انتقال دیتا برطرف شود.

تلفن های POE

تلفن های تحت شبکه که به آن ها تلفن های VOIP نیز گفته می شود قابلیت دریافت برق از طریق POE را نیز دارند و می توان برای راحتی استفاده و کابل کشی کمتر از سوئیچ POE برای برق رسانی به آن ها استفاده کرد. فراموش نکنید که وقتی در یک مجموعه که شامل ۱۵ نفر است باید از ۱۵ پریز برق برای برق رسانی معمولی به آن ها استفاده کرد و در صورت استفاده از قابلیت POE آن ها دیگر نیازی به این موضوع وجود ندارد.

دلیل استفاده از سوئیچ POE به جای آداپتور POE

شاید با خودتان تصور کنید که چرا باید وقتی که می توان به تجهیزات POE از طریق آداپتور POE برق رسانی کرد باید به فکر خرید سوئیچ POE باشید. آداپتور POE در جایی که یک یا دو عدد دیوایس دارید و برای برق رسانی می خواهید از قابلیت POE استفاده کنید مناسب است اما زمانی که قصد استفاده از تعداد دیوایس زیادی را دارید که برای برق رسانی به آن ها می خواهید از POE استفاده کنید تعداد آداپتور های POE زیادی می شود و نمیتوان به درستی به آن ها نظم داد.

از طرفی دیگر هر آداپتور POE برای اینکه عملیات برق رسانی را انجام دهد نیاز به پریز برق دارد. پس شما باید تعداد زیادی پریز برق برای برق رسانی به آداپتور های POE در نظر بگیرید که این موضوع خود باز می تواند باعث بی نظمی زیادی شود.