سرور لینوکس در حقیقت به سروری گفته می شود که سیستم عامل لینوکس بر روی آن نصب شده است. همانگونه که شما از سیستم عامل ویندوز بر روی کامپیوتر خود استفاده می کنید. سرور ها نیز از سیستم عامل های مختلفی بر روی خود استفاده می کنند که می تواند که یکی از آن ها سیستم عامل لینوکس است.

سیستم عامل لینوکس نسخه های مختلفی دارد که هر کدام از آن ها کاربرد های مربوط به خود را دارد.

کاربرد های سرور لینوکس

روی سرور های لینوکسی نرم افزار و سرویس های مختلفی نصب می شود که به کامپیوتر های دیگر سرویس های مختلفی ارائه می دهد. یکی از مهم ترین کاربرد های سرور های لینوکسی، قرار گیری سرویس وب بر روی آن هاست که آن ها را به وب سرور تبدیل می کند و افراد توسط کامپیوتر های مختلف برای دریافت خدمات وب به آن متصل می شوند.

مزیت سرور های لینوکس

از مهم ترین مزیت های سرور های لینوکسی رایگان بودن سیستم عامل آنهاست و به همین سبب مشکلات امنیتی به سبب استفاده از نسخه های اورجینال در آن ها کمتر است.

سبک بودن سیستم عامل لینوکس نسبت به سیستم عامل ویندوز در سرور باعث استفاده کمتر از منابع سخت افزاری و در نهایت کاهش قیمت در آن ها می شود.

سرور لینوکس در پشتیبانی شبکه

تقریبا در ارائه خدمات پشتیبانی شبکه و سرور در مجموعه ها از سرور های لینوکسی استفاده نمی شود. دلیل این موضوع رایج شدن سرویس های ماکروسافتی و کانفینگ سخت تر سرور های لینوکسی است که موجب شده است سرویس های رایج و عمومی بیشتر بر روی سرور های ماکروسافتی به کاربران ارائه شود.