درایو نوری به دستگاهی گفته می شود که به کاربران و کامپیوتر ها اجازه استفاده از CD، DVD و دیسک های Blu-ray را می دهد. درایو های نوری حاوی لنز هایی است که امواج الکترو مغناطیسی را پخش می کند که این امواج وظیفه خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی دیسک های نوری را بر عهده دارند. درایو های نوری بخش جدایی ناپذیر دستگاه ‌های الکترونیکی مانند پخش ‌کننده ‌های VCD، پخش ‌کننده ‌های CD، پخش‌ کننده ‌های Blu-ray، پخش‌ کننده ‌های DVD و کنسول ‌های بازی های ویدئویی خاص مانند مایکروسافت ایکس ‌باکس وان، سونی پلی ‌استیشن نسخه های مختلف و  Nintendo Wii U هستند.

امروزه به دلیل انقلاب سیستم های مدیریت اطلاعات و دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات جدید تر، درایو های نوری کمتر استفاده می شوند. برخی از درایو های نوری مانند CD writer، CD ROM و یا مدل های ترکیبی تر مانند DVD-ROM/CD-RW مدت طولانی تری تولید شدند و مورد پشتیبانی شرکت های سازنده خود قرار گرفتند. درایو های DVD ظرفیت ذخیره سازی ۴.۷ گیگابایتی دارند و می توان از آن ها برای ذخیره اطلاعات برای مصارف مختلف استفاده کرد.

برای اینکه بتوانید اطلاعات خود را برای روی یک دیسک ذخیره کنید، به یک دیسک DVD که قابلیت ذخیره شدن اطلاعات را داشته باشد نیاز دارید. درایو های نوری DVD با گرم کردن لایه های دیسک ها، اطلاعات را بر روی دیسک ها ذخیره می کنند. آن ها از لیزری استفاده می کنند که بازتاب رنگ را تغییر می دهد.

با درایو نوری و نرم افزار نوشتن اطلاعات، می توانید نوع ذخیره اطلاعات بر روی دیسک که می تواند دائم یا موقت باشد را مشخص کنید. DVD ها و CD ها حاوی آلیاژی کریستالی هستند که می تواند توسط لیزر درایو نوری ذوب شود و از این طریق دیسک چندین بار قابلیت بازنویسی اطلاعات را داشته باشد. با این حال اگر به صورت تصادفی اطلاعات خود در CD، DVD و Blu-ray را حذف کنید، شما نمی توانید فایل های خود را با هیچ نرم افزار بازیابی اطلاعات، بازیابی کنید.

CD/DVD ها از یک فایل سیستم پیچیده استفاده می کنند که از انجام اسکن تاریخچه فایل توسط نرم افزار بازیابی اطلاعات جلوگیری می کند. پیدا کردن برنامه ای که بتواند فایل های پاک شده را با استفاده از درایو نوری بازیابی کند بسیار سخت است. اگر فایل ‌های مهمی دارید که نمی ‌خواهید آن‌ ها را از دست بدهید، از یک سیستم پشتیبانی اطلاعات قابل اعتماد استفاده کنید که می ‌تواند به شما در بازیابی اطلاعاتتان در صورت آسیب دیدن CD/DVD کمک کند.

کاربرد درایو نوری در پشتیبانی شبکه

امروزه با توجه به فراگیر شدن دیوایس های ذخیره سازی دیگر نظیر فلش درایو ها و راحتی استفاده از آن ها، کارشناسان پشتیبانی شبکه کمتر برای نصب سیستم عامل های مختلف و یا نرم افزار های بوتیبل از درایو های نوری استفاده می کنند. از طرفی دیگر سیستم عامل ها و نرم افزار ها هر چند وقت یک بار ورژن های جدید تری منتشر می کنند و دیگر دیسک های نوری که یک بار قابلیت ذخیره اطلاعات را دارند برای این موضوع استفاده نمی شوند.