تنظیم ساعت کامپیوتر ویندوز ۱۰ بسیار ساده است اما خیلی از افراد فکر می کنم پیچیدگی خاصی دارد. از طرفی دیگرتنظیم ساعت ویندوز ۱۰ در سال ۱۴۰۲ به گونه ای چالش برانگیز شد، در ادامه قسمتی را آموزش داده ایم که اگر دوباره چنین شرایطی پیش اومد بتونید به راحتی با یک گزینه نسبت به تغییر این وضعیت اقدام کنید.

برای تنظیم ساعت ویندوز ۱۰ به وقت ایران بر روی ساعت ویندوز در سمت راست نوار تسک بار کلیک کنید. در عکس زیر با خط قرمز مشخص شده است.

کلیک بر روی ساعت برای تنظیم ساعت در ویندوز 10

پس از کلیک، ساعت و تقویم ویندوز ۱۰ مانند عکس زیر نمایش داده می شود. سپس بر روی Date and time settings کلیک کنید.

باز شدن ساعت و تقویم برای تنظیم ساعت در ویندوز 10

پس از کلیک با صفحه ای مانند صفحه زیر مواجه می شوید که توضیح تمامی گزینه های مربوط تنظیم ساعت کامپیوتر ویندوز ۱۰ در ادامه آمده است.

صفحه تنظیمات ساعت کامپیوتر ویندوز 10

۱-در قسمت Set time automatically می توانید تنظیم کنید که ساعت سیستم به طور اتوماتیک تنظیم شود یا نه، این گزینه به صورت پیش فرض روشن است و ما هم پیشنهاد می کنیم که آن را روشن کنید.

۲-در قسمت Set time zone automatically می توانید تنظیم کنید که منطقه زمانی شما نیز به طور اتوماتیک تنظیم شود. تنظیم این موضوع سلیقه ای است و می توانید با توجه به نیاز خود آن را روشن یا خاموش کنید.

۳-قسمت Set the date and time manually برای تنظیم دستی ساعت و تاریخ می باشد که چون در عکس زیر قسمت Set time automatically روشن است، نمی توانید از آن استفاده کنید.

۴-قسمت Synchronize your clock برای تنظیم ساعت ویندوز ۱۰ با اینترنت است که این کار را با اتصال به آدرس time.windows.com انجام می توان داد. اگر بر روی گزینه Sync now کلیک کنید، ساعت ویندوز ۱۰ نسبت به آدرس گفته شده تنظیم می شود.

۵-در قسمت Time zone می توانید منطقه زمانی خود را انتخاب کنید. این گزینه به صورت پیش فرض بر روی کشور دیگه ای قرار دارد و شما باید آن را بر روی Tehran که در عکس زیر مشخص شده است قرار دهید.

۶-قسمت Adjust for daylight saving time automatically برای تنظیم ساعت تابستانی است. بهتر است این به صورت پیش فرض روشن باشد اما اگر دیدید که با توجه به تنظیمات بالا ساعت سیستم یک ساعت جلوتر یا عقب تر است از این گزینه برای تنظیم ساعت استفاده کنید.

اگر در هر کدام از موارد گفته شده با مشکل مواجه شدید و یا امکان تغییر هر کدام از گزینه ها را نداشتید با کارشناس پشتیبانی شبکه صحبت کنید. برای این منظور در صورت نداشتن خدمات پشتیبانی آی تی، میتوانید با خدمات it آی تی پشتیبان تماس بگیرید.