اگر نیاز به یک سوئیچ شبکه کوچک ۴ تا ۵ پورت دارید می توانید از مودم ADSL ای که بلا استفاده است برای این منظور استفاده کنید. البته این کار به شرط این است که مودم DSL شما حداقل ۴ تا ۵ پورت اترنت داشته باشد. اما برای شروع باید چکار کنید؟

اگر انجام مراحل گفته شده در پایین برای شما سخت است می توانید برای این منظور از خدمات پشتیبانی شبکه استفاده کنید و از کارشناسان پشتیبانی شبکه بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهند.

۱-ریست مودم DSL

در مرحله اول بدلیل اینکه نمیدانید چه تنظیماتی بر روی مودم از قبل انجام شده است و این تنظیم ممکن است با تنظیمات شبکه فعلی شما تداخل داشته باشد و مشکلاتی را برای شما به وجود بیاورد، آن را ریست می کنیم

برای اینکار از دکمه سخت افزاری کوچکی که بر روی بدنه مودم ADSL وجود دارد استفاده می کنیم. این دکمه بسیار کوچک است و در بسیاری از مودم ها داخل یک حفره وجود دارد که برای فشار دادن آن نیاز به یک جسم نازک و محکم دارید تا در این کار به شما کمک کند.

کافی است تا این جسم تیز که میتواند یک سوزن باشد را وارد حفره ای که دکمه Reset در آن واقع شده است بکنید، پس از اینکه سوزن به انتهای حفره رسید باید آن را کمی محکم تر فشار دهید تا دکمه انتهایی در حفره فشرده شود. با فشار بیشتر جسم تیز متوجه فشرده شدن دکمه در انتهای حفره می شوید.

قبل از فشرده شدن دکمه مطمئن شوید که مودم روشن است. سپس دکمه را فشرده کرده و چند ثانیه نگه دارید. در اکثر مودم ها چند ثانیه پس از فشرده شدن دکمه Reset ، تمامی چراغ های مودم با هم روشن شده و سپس خاموش می شوند. این حالت مانند حالتی است که مودم را روشن می کنید و به یک باره تمامی چراغ های آن روشن و سپس خاموش می شود و سپس تک تک چراغ های فعال روشن شده و در حالت های طبیعی خود باقی می مانند.

وقتی که تمامی چراغ ها روشن و سپس خاموش شدند یعنی مودم شما ریست شده است و به تنظیمات کارخانه بازگشته است.

ریست کردن مودم ADSL

۲- خاموش کردن DHCP Server در مودم

در مودم های ADSL به طور پیش فرض سرویس DHCP برای اختصاص آدرس IP به سیستم های شبکه روشن است و شما زمانی که قصد استفاده از مودم ADSL را به عنوان سوئیچ دارید، به احتمال زیاد در شبکه خود روتر دیگری دارید که وظیفه IP دادن به سیستم های شبکه را بر عهده دارد. در نتیجه باید سرویس DHCP Server ای که بر روی مودم ADSL هست را خاموش کنید تا با سرویس DHCP Server اصلی در شبکه شما تداخل نداشته باشد.

نحوه خاموش کردن سرویس DHCP Server در مودم های مختلف می تواند متفاوت باشد اما به طور رایج این تنظیم زیر مجموعه تنظیمات قسمت LAN محسوب می شود و شما در ابتدا باید وارد قسمت LAN مودم خود شوید و سپس قسمت DHCP و یا DHCP Server را پیدا کنید و در ابتدای همان صفحه نسبت به خاموش کردن و غیر فعال کردن این سرویس اقدام کنید.

پس از انجام این کار می توانید به صورت کابلی از مودم ADSL خود به عنوان سوئیچ شبکه استفاده کنید. باید به این نکته توجه کنید که سوئیچ شبکه موجود ممکن است به درستی کار نکند، این موضوع به دلیل این است که دستگاه شما چندین سال کار کرده است و تا حدی مستهلک شده است و نباید از آن سرعت یک سوئیچ نو و یا دستگاهی که به طور اختصاصی به عنوان سوئیچ شبکه طراحی شده است را داشته باشید.

خاموش کردن DHCP مودم

۳- راه اندازی Wifi در مودم ADSL

اگر مودم شما وای فای داشته باشد نیز می توانید در کنار استفاده از قابلیت سوئیچ آن، از وای فای نیز استفاده کنید و دستگاه های وای فای را نیز به شبکه متصل کنید.

وای فای در مودم های ADSL به طور پیش فرض فعال است اما بهتر از برای جلوگیری از نفوذ افراد غیر مجاز به شبکه تنظیمات آن مانند اسم وای فای (SSID) و پسوردی که با آن به وای فای متصل می شوید را تغییر دهید.

همچنین بهتر به منظور افزایش امنیت الگوریتم پسورد گذاری آن را به حالت WPA2 تغییر دهید. با این کار دستگاه های قدیمی ممکن است نتوانند از طریق وای فای به شبکه شما متصل شوند.