نحوه اسکرین شات در کامپیوتر ویندوز ۱۰ خیلی ساده است، به گونه ای که به واسطه کلید Print Screen کیبورد بر روی کیبورد می توان این کار را انجام داد. همچنین می توان از ترکیب این دکمه با دکمه های دیگر نسبت به تهیه اسکرین شات لپ تاپ ویندوز ۱۰ با ویژگی های دیگر اقدام کرد. دکمه اسکرین شات در ویندوز ۱۰ دکمه Print Screen است و زمانی که آن را فشار می دهید اسکرین شات از صفحه کامپیوتر ویندوز ۱۰ به صورت کامل تهیه می شود! اما این اسکرین شات در ویندوز ۱۰ کجا ذخیره میشود؟

اسکرین شات توسط این روش در حافظه clipboard ذخیره می شود و شما برای استفاده باید آن را در نرم افزار مورد نظر Paste کنید. اگر نیاز به ذخیره آن دارید می توانید ابتدا آن را در نرم افزاری مانند paint وارد کنید (paste کنید) و سپس آن را با فرمت های قابل پشتیبانی این نرم افزار ذخیره کنید.

خروجی نرم افزار Paint برای ذخیره اسکرین شات ویندوز 10 با انتخاب فرمت

اسکرین شات سریع در ویندوز ۱۰

اگر روش بالا برای تهیه اسکرین شات برای شما سخت است، می توانید از روش سریع تری برای تهیه اسکرین شات در ویندوز ۱۰ استفاده کنید. کافی است کلید پنجره ویندوز را فشرده نگه داشته و سپس کلید Print Screen روی کیبورد را بزنید. با این کار اسکرین شات به طور اتوماتیک ذخیره می شود و نیاز نیست برای ذخیره آن از یک نرم افزار دیگر استفاده کنید.

محل ذخیره اسکرین شات در ویندوز ۱۰ در پوشه Pictures ویندوز و سپس پوشه Screenshots می باشد. آدرس پوشه اسکرین شات در ویندوز ۱۰ C:\Users\%username%\Pictures\Screenshots می باشد و به جای عبارت %username% باید نام کاربری مورد نظر خود را در این آدرس قرار دهید.

اسکرین شات قسمتی از صفحه در ویندوز ۱۰

برای تهیه اسکرین شات بخشی از ویندوز ۱۰ کافی است ابتدا کلید Alt بر روی کیبورد را فشرده نگه دارید و سپس کلید Print Screen فشار دهید. در این حالت اسکرین شات از پنجره ای که بر روی آن کلیک کرده اید و یا بر روی آن قرار دارید، انجام می شود و در حافظه clipboard ذخیره می شود که باید آن را در نرم افزار مورد نظر Paste کنید. برای مثال کافی است نرم افزار paint را باز کرده و با نگه داشتن کلید Ctrl به صورت فشرده و سپس زدن کلید V آن را وارد نرم افزار Paint کنید. به عنوان مثال ما پنجره Settings را باز کردیم و با کلید های Alt و Print Screen از آن اسکرین شات گرفتیم و در نرم افزار نقاشی Paste کردیم و آن را ذخیره کردیم که نتیجه آن در عکس زیر مشخص است.

اسکرین شات قسمتی از صفحه در ویندوز 10

اگر می خواهید بخشی از پنجره ای که توسط این روش از آن اسکرین شات تهیه کرده اید را فقط جدا کنید می توانید پس از paste کردن آن در نرم افزاری مانند Paint قسمت مورد نظر را با ابزار Crop ببرید و سپس آن را ذخیره کنید.

اسکرین شات قسمتی از صفحه در ویندوز ۱۰ با برنامه Snipping tool

شما همچنین می توانید برای اسکرین شات قسمتی از صفحه از ابزار Snipping tool استفاده کنید. برای این کار منوی استار را باز کرده و Snipping tool را در آن سرچ می کنید.

پس از اینکه نرم افزار را باز کردید با صفحه ای مانند عکس زیر مواجه می شوید. اگر بخواهید به صورت منظم (مربع یا مستطیل شکل) از قسمت خاصی اسکرین شات تهیه کنید می توانید در منوی Mode قسمت Rectangular Snip را انتخاب کنید.

انتخاب Rectangular mode در نرم افزار Snipping tool برای اسکرین شات گرفتن قسمتی از ویندوز 10

پس از انتخاب Mode مورد نظر، علامت موس شبیه + می شود و با یک کلیک چپ کردن، انتخاب ناحیه مورد نظر با یک چهارچوب مشخص می شود و با حرکت موس می توانید محدوده مورد نظر برای اسکرین را انتخاب کرده و در انتها دوباره کلیک چپ کنید تا تهیه اسکرین شات پایان یابد. پس از پایان محدوده انتخاب شده وارد نرم افزار Snipping tool می شود که در عکس زیر مشخص است. ما در عکس زیر قسمتی از صفحه دسکتاپ را برای تهیه اسکرین شات انتخاب کردیم.

اتمام تهیه اسکرین شات در ویندوز 10 با ابزار snipping tool

اگر اسکرین شات تهیه شده متناسب با نیاز شما بود می توانید از منوی File و انتخاب Save As… نسبت به ذخیره فایل اسکرین شات در ویندوز ۱۰ اقدام کنید.

ذخیره کردن فایل اسکرین شات برنامه Snipping tool در ویندوز 10

پس از انتخاب گزینه Save As … می توانید فرمت فایل برای ذخیره را طبق عکس زیر انتخاب کنید. ما به شما پیشنهاد می کنیم برای حفظ کیفیت عکس از فرمت پیش فرض که PNG است استفاده کنید.

انتخاب فرمت خروجی در برنامه Snipping tool برای ذخیره اسکرین شات در ویندوز 10

اگر قسمتی که میخواهید از آن اسکرین شات در ویندوز ۱۰ تهیه کنید چهار گوش نیست و نامظم است، می توانید در نرم افزار Snipping tool در قسمت mode حالت Free-form Snip را انتخاب کنید.

پس از انتخاب، موس به حالت + در می آید و شما می توانید محدوده مورد نظر برای اسکرین شات در ویندوز ۱۰ را به صورت دستی انتخاب کنید. به عنوان نمونه از دسکتاپ ویندوز ۱۰ به صورت نامنظم با این حالت اسکرین شات گرفتیم که می توانید مثل آنچه که در بالا گفته شد از منوی File و سپس انتخاب Save As… نسبت به ذخیره آن با فرمت دلخواه مثل PNG یا JPEG اقدام کنید.

کلید اسکرین شات در ویندوز ۱۰

همانطور که در بالاتر گفته شد اسکرین شات در ویندوز ۱۰ با کیبورد توسط کلید Print Screen انجام می شود. این عبارت اکثرا به صورت مخفف بر روی این کلید نوشته می شود. پر استفاده ترین این عبارت ها Prt Sc ، PrtScn ، PrtScr و مواردی شبیه آن هستند. همچین کلید میانبر اسکرین شات در ویندوز ۱۰ به همراه کلید های دیگر کیبورد مانند کلید پنجره و کلید Alt برای شرایطی که در بالاتر گفته شد نیز استفاده می شود.

خدمات it شرکت آی تی پشتیبان

اگر نیاز به مجموعه ای دارید که بتوانید خدمات it مجموعه شما را با سرعت بالا در کنار حفظ کیفیت انجام دهد، می توانید با آی تی پشتیبان تماس گرفته و درباره جزئیات بیشتر و شرایط قرارداد پشتیبانی شبکه پرس و جو کنید.