اسکرین شات از صفحه کامپیوتر ویندوز ۱۱ کمی متفاوت شده است، همچنین محل ذخیره اسکرین شات در ویندوز ۱۱ و کلید های میانبر اسکرین شات ویندوز ۱۱ را ساده و کامل در این مقاله گفته شده است.

Print Screen کلید میانبر اسکرین شات ویندوز ۱۱ می باشد که توسط آن می توانید اسکرین شات از صفحه کامپیوتر ویندوز ۱۱ تهیه کنید. بدین گونه که وقتی این کلید را در ویندوز ۱۱ فشار می دهید ابزار Snipping Tool برای شما باز می شود و شما با موس خود مشخص می کنید از کدام قسمت صفحه اسکرین شات تهیه شود. همچنین اسکرین شات لپ تاپ ویندوز ۱۱ از همین روش انجام می شود.

کلید print Screen برای اسکرین شات گرفتن

ابزار Snipping Tool به صورت پیش فرض از شما می خوهد که یک فضای مربع شکل را برای اسکرین شات انتخاب کنید اما سه روش دیگر هم ارائه می دهد که می توانید هر کدام از آن ها را متناسب با کار خود انتخاب کنید.

منوی Snipping tool برای اسکرین شات گرفتن در ویندوز 11

۱- Rectangular mode همان حالت پیش فرض اسکرین شات Snipping tool است که از فضای مربع شکل انتخابی شما اسکرین شات تهیه می شود. برای نمونه در عکس زیر ما اسکرین شات بخشی از گوگل کروم را آورده ایم.

اسکرین شات گرفتن در حالت Rectangular mode

۲- Freeform mode حالتی است که به شما امکان انتخاب بدون نظم و آزاد تر فضای مورد نظر را می دهد. این حالت مانند یک پرگار می باشد که در مسیر قطر آن می تواند کاهش یا افزایش یابد

اسکرین شات گرفتن در حالت Freeform mode

۳- Windows mode حالتی است که شما انتخاب می کنید که از کدام پنجره و یا نرم افزار باز اسکرین شات تهیه شود. برای نمونه در زمانی که فقط نرم افزار گوگل کروم باز است بین گوگل کروم و نوار تسک بار می شود یک گزینه را برای اسکرین شات انتخاب کرد. ما در اینجا برای اسکرین شات نوار تسک بار را انتخاب کردیم. در این حالت Windows mode نمی توان هر دو این پنجره ها را با هم انتخاب کرد و فقط می توان از یک پنجره اسکرین شات تهیه کرد.

۴- Fullscreen mode حالتی است که کل صفحه را در اسکرین شات قرار می دهد.

اسکرین شات گرفتن در حالت Fullscreen mode

کلید میانبر اسکرین شات ویندوز ۱۱

چند کلید میانبر برای تهیه انواع اسکرین شات در ویندوز وجود دارد

  • کلید Print Screen که با مخفف هایی همچون Prt Sc نیز بر روی کیبورد نمایش داده می شود، با فشردن آن ابزار Snipping Tool را برای اسکرین شات باز می کند تا قسمت مورد نظر برای اسکرین شات را انتخاب کنید و در نهایت فایل آن اتوماتیک ذخیره خواهد شد.
  • کلید پنجره + Prt Sc که از تمام صفحه اسکرین شات می گیرد و فایل آن اتوماتیک ذخیره خواهد شد.
  • کلید Alt + Prt Sc که از پنجره باز فقط اسکرین شات می گیرد و فایل آن ذخیره نمی شود و باید آن را در نرم افزاری دیگر مانند Paint ویندوز Paste کرده و سپس ذخیره کنید.

توجه کنید که اگر بر روی کلید Print Screen عبارت دیگه ای نیز نوشته شده بود، ممکن است نیاز باشد برای استفاده از آن کلید Fn را نگه داشته و سپس کلید Print Screen را فشار دهید.

کلید میانبر Print Screen و F8 به صورت ترکیبی

محل ذخیره اسکرین شات در ویندوز ۱۱

شاید برایتان سوال باشد که اسکرین شات در ویندوز ۱۱ کجا ذخیره می شود؟ تمامی اسکرین شات ها در ویندوز ۱۱ در پوشه Pictures ویندوز و سپس پوشه Screenshots ذخیره می شوند. آدرس پوشه اسکرین شات در ویندوز ۱۱ C:\Users\%username%\Pictures\Screenshots می باشد. به جای عبارت %username% باید نام کاربری مورد نظر خود را در آن قرار دهید.

پوشه اسکرین شات در ویندوز 11

همچنین تمامی اسکرین شات های ویندوز ۱۱ در حافظه Clipboard نیز ذخیره می شود و شما با انتخاب Paste در هر جایی می توانید از آن استفاده کنید.

در صورتی در انجام مراحل گفته شده با مشکل مواجه هستید می توانید از خدمات it و شبکه آی تی پشتیبان استفاده کرده و با آن ها تماس بگیرید.