سرویس دور کاری

دورکاری به زبان ساده حاصل دسترسی کارکنان یک مجموعه بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی به تمامی ابزار هایی است که در داخل مجموعه به صورت حضوری دسترسی دارند.

فرض کنید کارکنان یک مجموعه نیاز دارند تا زمانی که ساختمان محل کارشنان در حال بازسازی است و امکان حضور فیزیکی در مجموعه را ندارد، به فعالیت خود ادامه داده تا روند کارهایشان به تاخیر نخورد و یا مدیرعامل مجموعه در زمانی که در سفر است بتواند فعالیت های پرسنل خود را با دسترسی از راه دور کنترل کند.

این موارد تنها بخشی از مزایای دور کاری است که یک شرکت پشتیبانی شبکه می تواند با راه اندازی و همچنین پشتیبانی سرویس دورکاری، روند کاری یک مجموعه را هموار تر کند اما این کار نیازمند تخصص و تجربه مورد نیاز دارد تا در کنار مزایای خود برای مجموعه خطر آفرین نباشد و استفاده افراد با کنترل مناسب همراه باشد. در ادامه به صورت کلی این موضوع را مورد بررسی قرار می دهیم:

دورکاری

VPN برای دورکاری

مسیر ارتباطی برای دورکاری در اکثر موارد از طریق اینترنت است ولی اینترنت یک شبکه جهانی است و خیلی از افراد در حال استفاده از این شبکه جهانی هستند که همین موضوع نا امنی هایی را نیز با خود به همراه دارد. پس برای استفاده از این شبکه در درجه اول باید امنیت اتصالمون را تا حد ممکن بالا ببریم.

مهم ترین کاری که برای حفظ امنیت در کنار پسورد های پیچیده استفاده می کنند اتصال امن VPN است. این ارتباط به گونه ای است که اطلاعات ارسالی بین مبدا و مقصد کد گذاری می شوند.

از ارتباط VPN برای تمامی ارتباطاتی که امنیت در آن ها اهمیت دارد استفاده می شود.

VPN در دورکاری

روتر در دورکاری

روتر یکی از ابزار هایی است که میتوان VPN Server را بر روی آن تعریف کرد تا کاربران بتوانند توسط VPN Client به شبکه مجموعه خود وصل شوند و از سرویس های آن استفاده کنند . انواع روتر های سخت افزاری و نرم افزاری در بازار وجود دارند که ما در اکثر پروژه های خود از روتر میکروتیک به دلیل قیمت مناسب نسبت به کارایی آن استفاده می کنیم.

روتر های میکروتیک از پروتکل های PPTP، L2TP، SSTP ،OVPN پشتیبانی می کنند. همچنین در آپدیت های اخیر پروتکل WireGuard نیز به Router OS اضافه شده است و کاربران می توانند نسبت به دیوایس خود و امکاناتی که هر کدام از این پروتکل ها در اختیار کاربران قرار می دهد برای اتصال امن VPN استفاده کنند.

روتر میکروتیک

اینترنت در دورکاری

اینترنت مناسب برای دور کاری : احتمالا با خودتان میگید که اینترنت ابزار حیاطی برای هر کاری هست و امروزه دیگه همه اینترنت دارن ، اما صرفا داشتن اینترنت ملاک نیست ، حتی اینترنت با سرعت بالا ، چیزی که در اینجا مورد بحث ما هست نوع بستر ارتباط اینترنت هست، نه تنها اینترنت شخص شما بلکه بستر اینترنت مجموعه شما هم در پروسه ی دور کاری اهمیت پیدا میکند ، هر دوی آنها باید سرعت آپلود بالایی داشته باشند چرا که به عنوان مثال شما میخواهید فایلی از پوشه های اشتراکی را از مجموعه بر روی سیستم خود کپی کنید ، در نتیجه اینترنت مجموعه فایل را برای شما آپلود میکند و اینترنت شخصی شما فایل را دانلود میکند و حداقل سرعت آپلود اینترنت مجمومه و دانلود شما سرعت کلی ارتباط شما را شکل می دهد و یا بالعکس، شما میخواهید فایلی را با بقیه کارکنان به اشتراک بذارید و این بار شما فایل را کپی میکنید در پوشه ی اشتراکی ، پس اینترنت شما فایل را آپلود می کند و اینترنت مجموعه آن را دانلود میکند و سرعت نهایی برابر است با حداقل سرعت آپلود شما و دانلود مجموعه

اینترنت