محدود سازی اینترنت از مواردی است که امروزه در شبکه های کامپیوتری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد چرا که یکی از موارد مهم نشت اطلاعات به حساب می آید.

کنترل اینترنت به واسطه پشتیبانی شبکه قابل کنترل است و میتوان آن را به خوبی مدیریت کرد به گونی ای که در کار اعضای آن سازمان خللی وارد نشود. این سرویس توسط آی تی پشتیبان قابل راه اندازی بوده و جز خدمات کامپیوتر محسوب می شود.

تا صحبت از کنترل مصرف اینترنت می شود همه فکر میکنن که یک محدودیت است و آزار دهنده و دیگر نمی توانند به راحتی از اینترنت استفاده کنند ، اما اتفاقا اگر این موضوع به درستی انجام شود همه ی کاربران دوست دارند از آن استفاده کنند ، چرا که اجرای اصولی آن باعث می شود هیچ وقت هیچ کسی مشکل کندی سرعت نداشته باشد!

ولی می دانستید اگر این کنترل مصرف به درستی انجام شود همه ی افراد عاشق آن می شوند؟! بذارید این موضوع را با ذکر مثال توضیح دهیم

یک مجموعه شامل ۱۵ تا کامپیوتر را در نظر بگیرید که همه با اینترنت سر و کار دارند و با آن کار می کنند. حال اگر یکی از کاربران شروع به دانلود فایل یک گیگابایتی با سرعت ۸ مگابیت بر ثانیه بکند ، حدود ۴۰ دقیقه دانلود این فایل زمان بر است و هر ۱۴ تا کامپیوتر دیگری که نیاز به یک سرعت معمول برای وب گردی یا دانلود فایل های کوچک داشته باشند را با کندی مواجه می کند. حال در نظر بگیرید که این موضوع برای همه ی کاربران است ، یعنی ممکن است همه کاربران نیاز به دانلود فایل های حجیم یا نیمه حجیم داشته باشند و این کندی سرعت ها به تعداد زیاد اتفاق بیفتد که برای همه آزار دهنده است

یکی از سناریو هایی که آی تی پشتیبان به منظور کنترل مصرف اینترنت انجام می دهد این است که اگر کاربری شروع به دانلود فایلی بکند، سرعت برای همان کاربر به گونه ای کاهش می یابد که برای کاربران دیگر آزاردهنده نباشد و دیگران بتوانند به راحتی به گشت و گذار خود در فضای وب بپردازند .

این موضوع قابل های برنامه ریزی است و می توان برای آن سناریو های متفاوت تعیین کرد. برای مثال می توان برنامه ریزی کرد که فقط چند تا از کاربرانی که فایل های حجیم دانلود می کنند و فایل های دانلودی آنها بالای ۱۰۰ مگابایت بود کاهش سرعت دانلود داشته باشند . به نوعی که اگر حجم فایل دانلودی آنها ۲۰۰ مگابایت بود ، تا زمان تکمیل شدن ۱۰۰ مگابایت از آن کندی نداشته باشند اما برای ادامه دانلود کاهش سرعت داشته باشند

گزارش مصرف اینترنت

همچنین در کنار کنترل مصرف اینترنت ، آی تی پشتیبان در صورت نیاز سرویس گزارش گیری از میزان مصرف اینترنت کاربران را راه اندازی می کند و به مجموعه ها ارائه می دهد تا  بدانند چه افرادی چه میزانی دانلود داشته اند تا سرعت دانلود کاربران متناسب با نیاز مجموعه و کارفرما تنظیم شود.