WPS روشی برای راه اندازی یک شبکه Wi-Fi امن در خانه با نهایت سادگی است. معمولاً شامل فشار دادن دکمه WPS روی روتر برای فعال کردن آن است.

دکمه WPS در بسیاری از روترها توسط Wi-Fi Alliance در سال ۲۰۰۶ ایجاد شد. هدف آن کمک به کاربران خانگی بود که اطلاعات زیادی در مورد امنیت شبکه نداشتند تا بتوانند شبکه های بی سیم خانگی خود را ایمن راه اندازی کنند. در حالی که بسیاری از کاربران ممکن است این سوال را داشته باشند که دکمه WPS چه کار می کند؟ این فرآیند برای راه اندازی بسیار ساده تر از فرو رفتن در تنظیمات شبکه پیچیده در جای دیگری بود.

WPS چگونه کار می کند؟

به صورت پیش فرض کاربرانی که میخواهند به شبکه وای فای وصل شود با اسم و رمز وای فای مورد نظرشون رو بدانند. این کار در قدیم برای همه افراد ساده نبود و رایج نشده بود.

امروزه اکثر مودم ها بر روی خود یک دکمه WPS دارند. برای اتصال به مودم ADSL دکمه WPS را فشار می دهید تا بدون دانستن اسم و پسورد به وای فای مورد نظر وصل بشید. این کار شبیه به اتصال بلوتوث در قدیم اسم و شما را از وارد کردن تنظیمات پیچیده نجات می دهد.

برخی از روتر های قدیمی تر ممکن است برای این کار از شما درخواست وارد کردن یک پین که احتمالا یک عدد ۴ رقمی است را نیز بکنند. دستگاه های جدید تر ممکن است شامل روش های ارتباطی راحت تر نیز باشند. بنابراین شما به سادگی موبایل خود که میخواهید به وای فای متصل شود را (به عنوان مثال) در کنار روتر نگه میدارید تا سریع دستگاه ها با هم جفت شوند و موبایل به شما به وای فای متصل شود.

مزایای WPS چیست؟

WPS مزایای زیادی دارد به شرط اینکه بدانید WPS چیست و چگونه کار میکند.

  • سادگی. در بسیاری از روتر ها و اکسس پوینت ها برای اتصال به آن ها از طریق وای فای نیاز است پسورد های طولانی و سخت را با دقت بالا وارد کنید. این در حالی است که به جای این کار می توانید با فشردن دکمه WPS در عرض چند ثانیه توسط وای فای به شبکه متصل شوید.
  • کاربرد پسند. راه اندازی یک شبکه امروزه ساده شده است و کار کردن با WPS از آن ساده تر، بنابراین در شروع کار نیازی به دانش تخصصی درباره نحوه شروع کار ندارید.
  • سریع است. میخواهید دستگاه های مختلف مثل کامپیوت، تبلت و موبایل را به وای فای متصل کنید؟ دکمه WPS را فشار دهید تا تمام آن ها توسط وای فای به مودم یا اکسس پوینت متصل شوند.

معایب WPS چیست؟

WPS یک راه کار مفید برای راه اندازی سریع یک شبکه خانگی است، اما کامل نیست. در ادامه معایب WPS را با هم مرور می کنیم:

  • کامل امن نیست. در گذشته حملات brute-force وجود داشت که WPS در مقابل آن ایمن نبود و همین موضوع است که بسیاری از مردم WPS را بر روی مودم و اکسس پوینت غیر فعال می کنند.
  • اتصال هر شخص توسط آن. اگر هر شخصی دسترسی فیزیکی به مودم یا اکسس پوینت شما داشته باشد به راحتی می تواند با فشردن دکمه WPS به آن متصل شود. برای جلوگیری از این موضوع باید دستگتاه خود را در جایی قرار دهید که دسترسی فیزیکی به آن ساده نباشد.
  • با پروتکل امنیتی WEP کار نمی کند. WEP قدیمی ترین پروتکل امنیتی موجود بود که WPA2 جایگزین آن شده است اما برخی از کاربرانی که با سخت افزار های قدیمی کار می کنند هنوز نیاز به استفاده از WEP دارند. در نتیجه این دستگاه ها با WPS درست کار نمی کنند، در نتیجه انتظار نداشته باشید با فشردن دکمه WPS به مودم متصل شوند.

از WPS استفاده کنیم؟

اگر نگران امنیت هستید، بهترین راه حل خرید روتری است که از WPS پشتیبانی نمی کند. حتی با غیرفعال بودن آن، دستگاه‌های خاصی همچنان بدون اطلاع شما آن را فعال نگه می‌دارند.

با این حال WPS برای بسیاری از کابران مفید است و دردسر های وارد کردن پسورد را دیگر ندارند. همچنین برای افرادی که آشنایی زیادی با تنظیمات شبکه ندارند می تواند مفید باشد.

هر کاری که تصمیم گرفتید انجام دهید، آخر سر اطمینان حاصل کنید که WPS خاموش باشد. به این ترتیب امنیت شبکه را تا جای ممکن افزایش داده اید. این در حالی است که بسیاری از کاربران با روشن بودن WPS هم دچار مشکلاتی از قبیل هک نشده اند.