Winbox اسم نرم افزار شرکت میکروتیک برای راه اندازی و تنظیم دیوایس های این شرکت است. البته که دیوایس های میکروتیک توسط روش های دیگه ای چون Telnet و SSH قابل راه اندازی و تنظیم است اما Winbox این کار را به واسطه رابط کاربری خود ساده کرده است.

به عبارتی دیگر دلیل پیدایش نرم افزاری چون Winbox ساده سازی روند تنظیم دیوایس های میکروتیک است که این موضوع خود یک مزیت رقابتی برای شرکت میکروتیک است و در نهایت فروش بیشتر تجهیزات این شرکت را رقم می زند.

همچنین شرکت میکروتیک روش تحت وب را نیز برای تنظیم دیوایس های خود ارائه می دهد که خود مزایا و معایبی برای کارشناسان خدمات شبکه دارد ولی آن ها بیشتر ترجیح می دهند از Winbox برای کارهای خود استفاده کنند که سرعت بالاتری را ارائه می دهد.

Winbox یک نرم افزار Portable است که نیازی به نصب ندارد و حجم بسیار کمی دارد. شما برای استفاده از Winbox کافی است آن را از سایت شرکت میکروتیک به این لینک دانلود کنید.

آموزش استفاده از Winbox

زمانی که Winbox را باز می کنید با یک صفحه شبیه زیر مواجه می شوید:

نرم افزار Winbox

شما برای اتصال به دیوایس مورد نظر خود لازم است تا در کادر Connect To آدرس IP و شماره پورت دیوایس مورد نظر را وارد کنید. همچنین اگر نمیدانید آی پی و پورت دیوایس شما چی هست و یا حتی IP ندارد می توانید از مک آدرس برای اتصال به آن استفاده کنید. حتی اگر مک آدرس دیوایس خود را نیز نمیدانید. در پایین همین پنجره قسمت Neighbors دیوایس های میکروتیک مشاهده شده توسط Winbox را می توانید مشاهده کنید و با کلیک بر روی IP Address یا Mac Address آن دیوایس، آدرس مورد نظر در قسمت Connect To نمایش داده شود و شما فقط کافی است تا قسمت های Login و Password با مقادیر درست پر کنید.

قسمت Neighbors نرم افزار Winbox

در عکس بالا می توانید مشاهده کنید که در قسمت Neighbors یک دیوایس پیدا شده است که آدرس آی پی ندارد و برای اتصال به آن لازم است تا بر روی مک آدرس آن کلیک شود و نام کاربری و رمز ورود را در قسمت مورد نظر وارد کرد. همچنین اطلاعات دیگری مانند اسم دیوایس و ورژن نرم افزار Router OS به همراه مدل دستگاه در مقابل آن نمایش داده شده است تا دیوایس مورد نظر شما راحت تر قابل شناسایی باشد.

دکمه Add/Set

گاهی اوقات شما در شبکه Lan نیستید و نمی توانید از طریق مک آدرس به دیوایس میکروتیک خود متصل شوید. در این گونه مواقع و شبیه آن بهتر است با استفاده از دکمه Add/Set نسبت به ذخیره اطلاعات مورد نیاز برای ورود به دیوایس مورد نظر خود اقدام کنید. همچنین اگر کارشناس شبکه هستید و خدمات پشتیبانی شبکه به شرکت های مختلف ارائه می دهید و نیاز دارید هر چند وقت یک بار به دیوایس های خود متصل شده و اقدامات لازم را انجام دهید، این گزینه به درد شما می خورد تا اطلاعات تمامی دیوایس های میکروتیکی که به آن احتیاج دارید را ذخیره کنید و لازم نباشد هر بار برای اتصال به آن ها اطلاعات مورد نظر را از جایی دیگر خوانده و وارد Winbox کنید.

Keep Password

این گزینه به طور پیش فرض در Winbox فعال است و تیک آن خورده است و باعث می شود رمز ورود تمامی دیوایس هایی که ذخیره می کنید نیز ذخیره شود. اگر تیک این گزینه را بردارید فقط آدرس و نام کاربری دیوایس شما ذخیره می شود.

Auto Reconnect

این گزینه نیز به طور پیش فرض فعال است و باعث می شود تا زمانی که ارتباط شما با دیوایس مورد نظر به هر دلیلی قطع شد. مجددا به طور اتوماتیک متصل شود و شما بتوانید با سرعت بیشتری کارهای خود را انجام دهید.