به صورت خلاصه WDS مخفف Wireless Distribution System است که معنی تحت الفظی آن سیستم توزیع بیسیم است. این فناوری  برای اتصال دستگاه های بیسیم مانند اکسس پوینت ها از طریق امواج وای فای به یکدیگر در قدیم مورد استفاده قرار می گرفت.

دلیل استفاده از WDS

این قابلیت زمانی به درد می خورد که امکان کابل کشی بین دو شبکه برای اتصال آن ها به یکدیگر وجود نداشت و با استفاده از دو اکسس پوینت این کار انجام میشد که در این حالت مزایای استفاده از شبکه های کابلی نظیر سرعت بالا بین دو اکسس پوینت قابل استفاده نبود. ذکر این نکته ضروری است که کارشناسان پشتیبانی شبکه امروزه دیگر از این قابلیت استفاده نمی کنند و ترجیح می دهند تنها از کابل برای اتصال دو شبکه استفاده بکنند.

معایب WDS

فناوری WDS یک فناوری قدیمی محسوب می شود و دیگر امروزه مورد استفاده قرار نمیگیرد. دلایل آن را در ادامه آورده ایم:

۱-ناسازگاری بین دستگاه های مختلف

WDS یک پروتکل و استاندارد موسسه Wifi-certified نیست. به همین خاطر، ناسازگاری‌های زیادی میان انواع دستگاه‌های مختلف وای‌فای در استفاده از WDS ایجاد می‌شود. ممکن است یک دستگاه اکسس ‌پوینت از یک برند با روتر از برند دیگری سازگار نباشد و مشکلات فراوانی در این زمینه وجود داشته باشد.

۲-عدم پشتیبانی از WPA و WPA2

مشکل بزرگ دیگری WDS این است که با رمزنگاری‌های مدرن و محکم WPA و WPA2 روی شبکه‌های وای‌فای سازگاری ندارد و نمی‌تواند از چنین رمزنگاری استفاده کند. WDS فقط از یک رمزنگاری WEP استفاده می‌کند که بسیار ضعیف و شکننده است. WEP سال‌ها است دیگر در شبکه‌های وای‌فای استفاده نمی‌شود و کاربران تمایلی به آن ندارند.

جایگزین WDS

به طور کلی، سیستم WDS یک مکانیزم قدیمی برای اتصال چندین اکسس‌ پوینت به یکدیگر است و در سال ‌های اخیر از دستگاه ‌های Extender و تقویت‌کننده استفاده می‌کنند که به‌ روزتر هستند و مشکلات WDS را ندارند!

فرق WDS با Extender ها و تقویت کننده ها

تفاوت های مهمی بین فناوری WDS اکسس پوینت ها و Extender ها وجود دارد که به آن ها اشاره می کنیم.

۱-عدم تقویت سینگال Wi-Fi با WDS

فراموش نکنید کار اصلی WDS برقراری ارتباط بین دو اکسس پوینت است بنابراین قرار نیست سیگنالی را تقویت کند. این در حالی است که Extender ها همان گونه که از نام آن مشخص است کار تقویت سیگنال های وای فای را انجام می دهد تا محدوده دسترسی به امواج وای فای گسترش یابد.

۲-SSID متفاوت در Extender ها

شما در Extender ها می توانید از اسم Wi-Fi دیگری برای تقویت سینگال های وای فای و اتصال افراد به آن استفاده کنید. به عبارتی شما می توانید با اسم گذاری متفاوت SSID در Extender ها، برای شبکه خود تقسیم بندی داشته باشید و بتوانید تعیین کنید که چه افرادی به Extender متصل شود و چه افرادی به اکسس پوینت متصل شوند.