TCP/IP مخفف عبارت Transmission Control Protocol/Internet Protocol است و مجموعه ای از پروتکل های ارتباطی است که برای اتصال دستگاه های شبکه در اینترنت استفاده می شود. TCP/IP همچنین به عنوان یک پروتکل ارتباطی در یک شبکه کامپیوتری خصوصی (اینترانت یا اکسترانت) استفاده می شود.

پروتکل چیست؟

اگر قرار باشد دو انسان با استفاده از زبان با یکدیگر در ارتباط باشند. آن زبان باید بین هر دو نفر یکسان باشد. اگر هر دو نفر از کشور های مختلفی سعی در برقراری ارتباط داشته باشند از یک زبانی مثل زبان انگلیسی که یک زبان بین المللی است و اکثریت دنیا به آن مسلط هستند با یکدیگر صحبت می کنند. زبان انگلیسی خود قوانین مربوط به خود را دارد و کسی که قصد استفاده از این زبان را دارد باید با قوانین آن آشنا باشد.

پروتکل نیز زبان مشترک بین کامپیوتر ها محسوب می شود. حال این پروتکل ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها قوانین مربوط به خود را دارند اما پروتکل هایی باید مورد استفاده قرار بگیرند که مورد تایید سازمان استاندارد جهانی باشند:

NET BEUI

IPX/SPX

Apple Talk

TCP/IP

TCP/IP چگونه کار می کند؟

TCP/IP از مدل ارتباط کلاینت-سرور استفاده می کند که در آن یک کاربر یا ماشین (یک کلاینت) خدماتی مانند ارسال یک صفحه وب توسط کامپیوتر دیگر (یک سرور) در شبکه را ارائه می کند.

در مجموع، همه ی پروتکل های TCP/IP به عنوان بدون حالت طبقه ‌بندی می‌ شوند، به این معنی که هر درخواست مشتری جدید در نظر گرفته می ‌شود زیرا با درخواست‌ های قبلی مرتبط نیست. بدون حالت، مسیرهای شبکه را آزاد می کند تا بتوان از آنها به طور مداوم استفاده کرد.

با این حال، لایه Transport خود حالتی دارد و زمانی که اطلاعاتی ارسال می شود، اتصال آن تا زمانی که تمام اطلاعات دریافت و در مقصد دوباره جمع و جور شوند، برقرار می ماند.

مدل TCP/IP کمی نسبت به مدل هفت لایه ای (OSI) که بعد از آن طراحی شده، متفاوت است. مدل مرجع OSI تعریف می کند که چگونه برنامه ها می توانند از طریق یک شبکه ارتباط برقرار کنند.

چرا TCP/IP مهم است؟

TCP/IP غیر اختصاصی است و در نتیجه توسط هیچ شرکتی کنترل نمی شود. بنابراین IP را می توان به راحتی تغییر داد و با تمام سیستم عامل ها سازگار است، بنابراین توسط IP می توان با هر سیستمی ارتباط برقرار کرد.IP همچنین با انواع سخت افزارها و شبکه های کامپیوتری سازگار است و کارشناسان پشتیبانی شبکه کسانی هستند که نحوه کار با آن را به خوبی می دانند

TCP/IP بسیار مقیاس پذیر است و به عنوان یک پروتکل قابل مسیریابی، می تواند بهترین  مسیر را از طریق شبکه انتخاب کند. این موضوع به طور گسترده در معماری فعلی شبکه اینترنت استفاده می شود.