Project Description

خدمات پسیو یکی از سرویس های اصلی آی تی پشتیبان است که با پشتیبانی شبکه رابطه ی مستقیمی دارد ، در بسیاری از مجموعه ها به دلیل عدم وجود ساختار درست پسیو شبکه ، پشتیبانی شبکه نیز تحت تاثیر آن قرار می گیرد و سرویس دهی را با مشکل مواجه می کند. از این رو خدمات پسیو را به سرویس های اصلی آی تی پشتیبان اضافه کردیم تا بتوانیم خدمات پشتیبانی شبکه را با کیفیت بالاتری به آن دسته از مجموعه هایی که فاقد بستر و زیر ساخت درستی و اصولی هستند، ارائه دهیم. در صورتی که درباره ی خدمات پسیو شبکه اطلاعات کافی ندارید می توانید در ادامه همراه ما باشید تا با پسیو شبکه، نحوه ی فعالیت و تجهیزات آن بیشتر آشنا شوید. با ما همراه باشید.

همچنین پسیو شبکه در کیفیت خدمات کامپیوتر هم تاثیر مستقیمی دارد و از مواردی است که باعث تاثیر گذاری بر روی سرویس های تحت شبکه می شود

خدمات پسیو شبکه چیست؟

پسیو یعنی چی را می توان به تمامی کارهایی که وابسته به شبکه های کامپیوتری است و به صورت فیزیکی انجام می شود گفت. خدمات پسیو در پشتیبانی شبکه های کامپیوتری اهمیت ویژه ای دارد ، چرا که پسیو شبکه بستر اصلی ارائه سرویس های مختلف شبکه را شکل می دهد و کیفیت تمامی سرویس های شبکه وابسته به آن است.

پسیو کار شبکه کیست ؟

کارشناس پسیو شبکه ( پسیو کار) به شخصی گفته می شود که به طور فیزیکی تجهیزات شبکه را نصب می کند و به نوعی خدمات پسیو را انجام می دهد. پسیو کار های شبکه هم به صورت ساعتی و هم به صورت پروژه ای فعالیت می کنند که این موضوع به سیاست کاری آن ها برمیگردد.

پسیو کار شبکه چه تجهیزاتی را نصب می کند؟

پسیو کار شبکه در بحث شبکه های کامپیوتری وظایف زیادی دارد که از جمله می توان به کابل کشی شبکه، کابل کشی برق، نصب داکت و ماژول های آن، نصب فیزیکی دوربین های مدار بسته، نصب فیزیکی اکسزپوینت و تجهیزات وایرلس داخلی، نصب فیزیکی تجهیزات اکتیو (سرور، روتر، سوئیچ، UPS، پچ پنل و …) در رک ، نصب و آرایش رک و کارهایی همانند این موارد اشاده کرد.

مراحل کار درخدمات پسیو شبکه

 • بازدید کارشناس پسیو از مجموعه
 • ارزیابی وضعیت موجود و دریافت نیاز های کارشناس شبکه
 • ارائه برنامه برای شروع کار
 • برآیند تعداد تجهیزات لازم و میزان متراژ کابل ها
 • اعلام حداکثر زمان لازم جهت انجام خدمات پسیو
 • اعلام هزینه برای انجام خدمات پسیو
 • تحویل پروژه در تاریخ به مقرر به کارشناس شبکه

اهمیت پسیو شبکه

پسیو شبکه از جمله سرویس هایی است که کارفرمایان شاید به آن بی توجه باشند و اهمیت آن را به خوبی درک نکنند ، پسیو شبکه یا به عبارتی کابل کشی شبکه پایه و بستر شبکه را تشکیل می دهند و همانند خیابان ها و اتوبان های یک شهر هستند . شما وقتی از یک نقطه شهر به نقطه ی دیگر شهر رفت و آمد می کنید چقدر مسیر برایتان مهم است و چقدر به وسیله ی نقلیه ای که می خواهید از آن استفاده کنید توجه می کنید و چقدر سرعت رفت و آمد برایتان اهمیت دارد؟ طبیعتا برای هر کسی اهمیت بسیار زیادی دارد و همه به دنبال راهی بدون دردسر هستند.

تجهیزات پسیو شبکه

تجهیزات پسیو شبکه به تجهیزاتی گفته می شود که وظیفه ی عبور و هدایت سیگنال دیتا را بر عهده دارند و سیستم عاملی بر روی آن ها نصب نمی شود که بتوان بر روی آن ها تنظیمات خاصی را انجام داد.

تجهیزات پسیو شبکه انواع مختلفی دارند که در زیر درباره ی آن ها گفته شده است:

اهمیت کابل شبکه

حتما در صنعت ساختمان سازی شنیده اید که پی یک ساختمان چقدر اهمیت دارد و می تواند بار ساختمان را تحمل کند، کابل های شبکه در شبکه های کامپیوتری هم نقش پی ساختمان را در صنعت ساختمان سازی دارند

کابل های شبکه از مهم ترین اجزای شبکه های کامپیوتری محسوب می شوند و بستر و زیرساخت اصلی شبکه های کامپیوتری را تشکیل می دهند، اما درخیلی اوقات به آنها بی توجهی می شوند و در انتخاب آنها دقت کافی صورت نمی گیرد.

اجازه دهید اهمیت کیفیت کابل ها را با ذکر یک مثال ساده توضیح دهیم:

فرض کنید شما در شهر می خواهید بین دو نقطه جا به جا شوید. شما ترجیح می دهید از خیابانی که آسفالت شده و بدون چاله چوله است به مقصد برسید و یا از خیابانی که بافت آن قدیمی است و پر از چاله چوله ؟ اگر بافت قدیمی را انتخاب کنید سرعت رفت و آمد شما کاهش می یابد ولی شاید زیاد به چشم نیاید. حالا به این موضوع فکر کنید که شما روزی چند بار از این مسیر رفت و آمد می کنید! دفعات اول برای شما شاید باز هم اهمیتی نداشته باشد اما هر بار که از این مسیر رفت و آمد می کنید نارضایتی شما کم کم بیشتر می شود و به فکر یه راه حل می گردید. اهمیت کیفیت کابل های شبکه هم به همین شکل است، حتی ممکن است در ابتدا هیچ فرقی بین آن ها و کابل های با کیفیت نباشد ، اما به مرور زمان و استفاده از آنها متوجه کاهش سرعت موردی و یا حتی قطعی و وصلی در شبکه می شوید. زیرا کابل ها هم مانند هر وسیله ی دیگری استهلاک دارند ولی میزان آن به کیفیت بر میگردد.

کابل های شبکه همانند مسیر های رفت و آمد در شهر ها هستند و انواع مختلف با سرعت های متفاوت دارند که می توانید در مقاله انواع کابل شبکه بیشتر درباره ی آن ها اطلاعات کسب کنید

رک شبکه

رک شبکه به محفظه ای گفته می شود که تمامی تجهیزات شبکه را داخل آن می گذارند. این محفظه از آهن مقاوم ساخته شده است تا بتواند وزن تمامی تجهیزات شبکه را تحمل کند ، تجهیزات شبکه بر روی ستون های داخلی رک به واسطه پیچ و مهره نصب می شوند. برای اینکه درباره ی رک شبکه بیشتر بدانید به مقاله ی صفر تا صد رک شبکه مراجعه کنید.

مزایای استفاده از رک در شبکه:

 • برقراری امنیت فیزیکی تجهیزات شبکه
 • نگهداری تجهیزات شبکه به صورت منسجم در حداقل محیط
 • برقراری تهویه مناسب تجهیزات شبکه
 • دسترسی مناسب و راحت به تجهیزات شبکه توسط ادمین به منظور پشتیبانی و ارتقا
 • ثابت و محکم نگه داشتن تجهیزات شبکه
 • جا به جایی راحت تجهیزات شبکه در یک محیط

پچ پنل (Patch panel) :

پچ پنل یک قاب عریض است که در رک نصب می شود و 24 عدد کیستون در آن قرار می گیرد. به کیستون شبکه پریز شبکه هم گفته می شود. همانطور که میدانید سیم برق لخت را نمی توانید به راحتی به وسیله های برقی وصل کنید که در نهایت از پریز برق برای این کار استفاده می کنید. کیستون شبکه هم مشابه پریز برق است و برای اتصال ساده دیوایس های تحت شبکه مثل کامپیوتر ها به شبکه ی داخلی از کیستون شبکه استفاده می شود. مقاله پچ پنل و کاربرد آن به طور مفصل درباره ی آن توضیح داده است.

تجربه آی تی پشتیبان از پسیو کاران

 • پسیو کار ها غالبا نمی توانند زمان دقیق اتمام پروژه خود را بگویند ، چرا که ممکن است در کار آن ها مشکلاتی خارج از برنامه ریزی پیش بیاید و آن ها به ناچار زمان بیشتری را نیاز دارند.
 • با پسیو کارها نباید روز مزد کار کرد ، چرا که روزمزد کار کردن باعث می شود که آنها زمان بیشتری را برای انجام کارها بگذراند و پروژه با سرعت کمتری جلو می رود.
 • پسیو کارها اکثرا تمیز کار نمی کنند ، بهتر است اگر این موضوع برای شما اهمیت دارد قبل از شروع کار با آن ها مطرح کنید و به شرط تمیز کار کردن از آن ها پروژه را تحویل بگیرید.

شرکت پسیو شبکه

آی تی پشتیبان به عنوان یک شرکت پسیو شبکه آماده ارائه خدمات پسیو شبکه به سازمان ها و مجموعه ها می باشد.