کار کردن از راه دور پیش نیاز هایی لازم دارد که مهم ترین آن اینترنت مناسب است ، در اینجا بیشتر درباره ی دورکاری بخوانید.

همان طور که در مقاله ی دورکاری گفتیم برای این منظور نیاز هست که اینترنت مناسب برای دور کاری داشته باشید. به عبارتی اینترنتی با سرعت آپلود قابل قبول داشته باشید.

حالا این اینترنت مناسب برای دورکاری را از کدام ISP بگیریم ؟

تقریبا هیچ شرکتی سرعت آپلود سرویس خود را بیان نمی کند مگر اینکه به صورت اختصاصی باشد.  این شما هستید که باید سرعت آپلود را از شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنت بپرسید.

بحث ما در اینجا فقط درباره ی موضوع آپلود اینترنت می باشد و تکنولوژی هایی که در ادامه دربارش صحبت میشه  فقط در این رابطه می باشند.

اینترنت مناسب برای دور کاری

DSL : اینترت نامناسب برای دورکاری

این بستر حداقل سرعت آپلود را در بین بستر های دیگر ارائه میدهد. این نوع تکنولوژی محدودیت زیادی برای آپلود دارد و بهترین شرکت (متناسب با فاصله ی شما تا مرکز مخابرات) میتواند حداکثر سرعت آپلودی برابر با 1mb/s به شما ارائه دهد. (که باید تقسیم بر 8 کنید تا Mb/s به دست بیاد)

DSL : اینترت نامناسب برای دورکاری

TD/LTE : اینترنت مناسب برای دور کاری

بستر بعدی که سرعت آپلود بهتری نسبت به DSL دارد فناوری TD/LTE میباشد . همان اینترنتی که همه بر روی سیم کارت هایمان استفاده میکنیم و وابسته به مکان کیفیت متفاوتی را به ما ارائه میدهد حتی دیده شده گاهی اوقات سرعت آپلود از دانلود هم بیشتر میشود ، اما این تکنولوژی بر روی مودم هم قابل استفاده است و حتما نیاز نیست گوشی خود را هات اسپات کنید تا بتوانید از آن استفاده کنید

TD/LTE : اینترنت مناسب برای دور کاری

Point To Point : اینترنت مناسب برای دور کاری

از اسم آن مشخص هست که بستر از طریق رادیو و امواج است ، منظور از رادیو انتقال امواج به صورت مستقیم (جهت دار یا به اصطلاح Point To Point ) می باشد ، در این فناوری یک عدد آنتن رادیویی روی پشت بام منزل یا محل کار شما نصب می شود که باید با آنتن رادیویی شرکت ارائه دهنده سرویس دید مستقیم داشته باشد.

کیفیت سرویس های اینترنت شرکت های مختلف روی این بستر تفاوت های زیادی با هم دارند چرا که هر شرکتی تعدادی رادیو در سطح شهر دارد و فاصله آنتن یک شرکت ممکن از شما دور باشد و دید مستقیم نداشته باشد اما رادیو شرکت دیگر به شما نزدیک باشد و دید خوبی داشته باشد و در نهایت بتواند کیفیت مطلوبی را به شما ارائه دهد

اکثر شرکت های ارائه دهنده این سرویس ابتدا به طور رایگان به محل مورد نظر شما می آیند و امکان سنجی می کنند و نهایت سرعت آپلود و دانلودی که میتوانند به شما ارائه دهند را عنوان می کنند و در صورت تایید شما سرویس تحویلتان می گردد.

در سالیان قبل به دلیل هزینه ی بالایی که این سرویس داشت فقط سازمان های نسبتا بزرگ از این تکنولوژی استفاده می کردند چرا که شما محدودیت حجمی در این سرویس نداشتید اما امروزه شرکت های دیگری با اعمال محدودیت های حجمی و همچنین به اشتراک گذاری یک اینترنت بین چند مصرف کننده قیمت آن را کاهش داده اند (این موضوع به این معنی نیست که کیفیت افت پیدا کرده باشد ). اما همچنان نسبت به تکنولوژی های دیگر قیمت بالاتری دارد .

به سرویس های رادیویی به اصطلاح متقارن گفته میشود یعنی سرعت دانلود و آپلود باید با هم متقارن و یکسان است .

Point To Point : اینترنت مناسب برای دور کاری

Fiber Optic : اینترنت مناسب برای دور کاری

و اما میرسیم به تکنولوژی جدید فیبر نوری ( البته در ایران).

حدود یکی دو سالی میشود که شرکت مخابرات استان تهران اینترنت بر روی بستر فیبر نوری با نام تجاری تانوما تا سرعت 200mbps ارائه میدهد که مانند تکنولوژی رادیو متقارن است و سرعت دانلود و آپلود یکسان میباشد و از لحاظ قیمت کاملا به صرفه است و قابلیت رقابت با DSL و رادیو را دارد اما اصولا تکنولوژی هایی که جدید هستند همیشه مشکلاتی را در ابتدا دارند که با توجه به مکان جغرافیایی متفاوت است

قطعی های لحظه ای و امکان ساپورت منطقه از مشکلات این سرویس است. که برای  شما در ابتدا امکان سنجی می کنند و به شما میگویند که امکان ارائه سرویس را دارند یا نه. متاسفانه تا به این لحظه انحصار این نوع بستر اینترنت (FTTH) در اختیار مخابرات است گرچه اعلام شده دیگر شرکت ها هم میتوانند آن را ارائه دهند اما تا به این لحظه هیچ شرکتی در این زمینه کاری انجام نداده است

Fiber Optic : اینترنت مناسب برای دور کاری